SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google RSS Twitter

Artur Dmochowski: PAP tylko z chwilowymi problemami finansowymi, chcę sprostowań od „Gazety Wyborczej” i „Polityki”

Artur Dmochowski, poprzedni prezes Polskiej Agencji Prasowej, podkreśla, że firma pod jego kierownictwem zwiększyła zatrudnienie i pensje, a kłopoty finansowe wbrew tekstom „Gazety Wyborczej” i „Polityki” miały przejściowy charakter i nie były związane z wynagrodzeniami zarządu przekraczającymi 30 tys. zł miesięcznie.

Artur Dmochowski, Foto: Paweł Supernak / PAP Article

Dmochowski na początku października najpierw został zawieszony przez radę nadzorczą Polskiej Agencji Prasowej, a kilka dni później sam zrezygnował z funkcji prezesa. Pełnił ją od maja ub.r., po tym jak wygrał konkurs przeprowadzony przez radę nadzorczą, od października ub.r. zgodnie z decyzją Rady Mediów Narodowych był jednym członkiem zarządu PAP.

W połowie października Rada Mediów Narodowych na członka zarządu firmy wybrała Hannę Myjak, natomiast kandydatami na prezesa są Jolanta Hajdasz i Roman Młodkowski. Obecnie obowiązki prezesa pełni Tomasz Gziński, oddelegowany tam przez radę nadzorczą.

W zeszłym tygodniu w "Gazecie Wyborczej" opisano sprawozdania ze spotkania członków zarządu PAP ze związkami zawodowymi. W artykule „PAP wyssany przez ‘dobrą zmianę’. By zapłacić ogromne pensje kierownictwu, agencja wzięła pożyczkę” Agnieszka Kublik i Stanisław Pilarski zrelacjonowali, że Hanna Myjak powiedziała, że PAP zanotuje w br. znaczącą stratę, a Tomasz Giziński - że niedawno w firmie nie było wolnych środków, dlatego wzięto 2 mln zł kredytu na bieżącą działalność”. W dokumencie oceniono, że „obecna sytuacja finansowa spółki po odejściu prezesa Dmochowskiego nie jest ciekawa” i należy teraz „ograniczyć wydatki z czasów poprzedniego prezesa”

- Jak dowiaduje się „Wyborcza”, jednym z powodów zadłużenia Polskiej Agencji Prasowej były wysokie zarobki kadry menedżerskiej zatrudnionej w ramach „dobrej zmiany” - dodali Kublik i Pilarski. Zwrócili uwagę, że w ub.r. na wynagrodzenia członków zarządu PAP przeznaczono 737 tys. zł, o 46 proc. więcej niż rok wcześniej. - Były prezes Dmochowski zarabiał lwią część tej kwoty. Ile dokładnie - nie udało nam się ustalić. Biorąc jednak pod uwagę, że zarząd sprawował jednoosobowo, mogło to być nawet ponad 30 tys. zł - napisali dziennikarze „GW”.

Zaznaczymy, że Dmochowski został prezesem PAP w maju ub.r., natomiast jako jedyny w zarządzie pozostał dopiero w październiku, kiedy Rada Mediów Narodowych odwołała dwoje innych członków: Lidię Sobańską i Arkadiusz Szymaniaka.

Zastrzeżenia wobec poprzedniego prezesa PAP wyraził też Krzysztofa Burnetko w tekście „PAP z agencji prasowej przekształciła się w agencję towarzysko-biznesową” zamieszczonym w „Polityce”. - Pod kierownictwem Artura Dmochowskiego PAP stanęła na krawędzi bankructwa. Teraz pojawiają się zarzuty o wypłacanie pensji z pożyczonych pieniędzy. Kto za to odpowiada? - zapytał Burnetko na początku tekstu, powołując się na doniesienia „Gazety Wyborczej” w tej sprawie. - Okazuje się, że dla swojego zarządu PAP stała się również intratnym biznesem. I to na kredyt. Wszak zadłużyć firmę po to, by pożyczkę przeznaczyć w dużej mierze na własną, i to niezłą pensję, to przecież brawurowe zagranie biznesowe. Zwłaszcza jeśli dotyczy firmy państwowej, a więc publicznych pieniędzy i takiejże funkcji - ocenił dziennikarz „Polityki”.

Artur Dmochowski przekazał portalowi Wirtualnemedia.pl, że będzie się domagał od „Gazety Wyborczej” i „Polityki” zamieszczenia sprostowania tych informacji. Podkreśla, że jako prezes PAP nie zarabiał miesięcznie ponad 30 tys. zł, tylko - zgodnie z tzw. ustawą kominową - 17,5 tys. zł.

Według Dmochowskiego kłopoty finansowe PAP są przejściowe i nie wynikają ze złego zarządzania czy wysokich pensji kierownictwa, tylko rozpoczętych inwestycji.

- PAP odbudowuje się i rozbudowuje po ośmiu trudnych latach, kiedy rzeczywiście spadały dochody i zatrudnienie. Natomiast gdy kierowałem Agencją, powstały nowe redakcje i rozwinęły się istniejące serwisy, choćby niezwykle ważny dla kraju serwis w języku angielskim, który ma informować o sytuacji w Polsce zagraniczną opinię publiczną. Agencja rozwinęła się pod względem kadrowym. Przyjęto do pracy ponad 70 nowych, w większości młodych dziennikarzy. Wzrosły także wynagrodzenia - choć są nadal niższe niż innych mediach - wylicza Dmochowski.

- Budowana jest na powierzchni 1000 metrów kwadratowych nowoczesna, na miarę XXI wieku, siedziba redakcji, która ma zostać ukończona na wiosnę. Podjąłem decyzje o znacznych inwestycjach w sprzęt i infrastrukturę informatyczną. Trwają intensywne prace nad modernizacją technologiczną PAP: tworzony jest m.in. od podstaw nowy system, który zrewolucjonizuje pracę Agencji i sprawi, że jej serwisy staną się multimedialne - dodaje poprzedni prezes PAP.

Podkreśla, że w br. firma osiągnie dużo wyższe przychody niż w ostatnich latach. - Pomimo tak dużych inwestycji, które pociągają oczywiście za sobą znaczne koszty, ogólna sytuacja finansowa PAP jest najlepsza od wielu lat - przekonuje.

Dlaczego zatem trzeba było pożyczyć 2 mln zł? - W związku z kilkutygodniowym opóźnieniem dotacji budżetowej konieczne było zaciągnięcie w październiku kredytu na pokrycie bieżących płatności, jednak była to sytuacja krótkotrwała i przejściowa. Chodziło przy tym o relatywnie małą, wobec dochodów PAP na poziomie ponad 60 mln zł, kwotę 2 mln zł - tłumaczy Dmochowski.

- Sytuacja PAP z każdego punktu widzenia - finansowego, kadrowego czy redakcyjnego - jest obecnie najlepsza od wielu lat. Różnica zdań pomiędzy mną i Radą Nadzorczą co do wizji rozwoju Agencji sprawiła wprawdzie, że zrezygnowałem ze stanowiska, mam jednak nadzieję, że rozbudowa PAP, instytucji o strategicznym znaczeniu dla polityki informacyjnej państwa, będzie kontynuowana - dodaje były prezes PAP.

Dmochowski zapowiada, że jeśli jego sprostowanie nie zostanie opublikowane w „Gazecie Wyborczej” i „Polityce”, skieruje przeciw nim pozwy za naruszenie dóbr osobistych. Zaznacza, że dziennikarze obu tytułów nie kontaktowali się z nim, przygotowując teksty w tej sprawie.

W odpowiedzi Agnieszka Kublik podkreśla, że informacje w jej tekście o sytuacji finansowej PAP pochodzą z wewnętrznej notatki ze spotkania zarządu firmy ze związkami zawodowymi. - W tekście nie ma informacji, że p. Dmochowski zarabiał 30 tys. zł mies. lecz, że „mógł” tyle zarabiać. Nie wiemy czy podana przez niego kwotą - 17.5 tys. zł. jest kwota brutto czy netto. Jeśli netto, to zarobek brutto wynosił grubo powyżej 25 tys.. zł. Tak czy inaczej pensja p. Dmochowskiego była najwyższa w całym zarządzie, co znaczy, że stanowiła „lwią część” - wyjaśnia fragment tekstu dotyczący wynagrodzenia poprzedniego prezesa PAP.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Artur Dmochowski: PAP tylko z chwilowymi problemami finansowymi, chcę sprostowań od „Gazety Wyborczej” i „Polityki”

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
seba
czas najwyższy połączyć PAP z IAR i TAI jak i TVP z PR będzie widać jak na dłoni co i gdzie za ile, im więcej spółek medialnych tym jak widać więcej przekrętów.
7 2
odpowiedź
User
red
Dmochowski chwali się, że zwiększył zatrudnienie i pensje, gdy firma miała kłopoty finansowe. To chyba trzeba leczyć.
15 1
odpowiedź
User
rozsadek
komunikatów papu nie da się czytać, to PAPka dla psiowskiego elektoratu
10 2
odpowiedź
User
Marek
Przecież ten Dmochowski to pustak. Pustak do kwadratu nie mający zielonego pojęcia o działaniu mediów informacyjnych. Zresztą jak większość przyjętych przez niego fumfli. Teraz trzeba po nich sprzątać PAP.
16 2
odpowiedź
User
Tomasz Wybranowski
Największym problemem PAP, piszę to jako dziennikarz, jest brak pomysłu na PAP. Inną kwestią jest bardzo niezadowalający poziom polszczyzny depesz i informacji. Niestety ta degrengolada dopada Polskie Radio i TVP. Sprzyjałem i sprzyjam zmianom,tyle tylko, że witam z radością te, które są dobre. W mojej opinii Czytelnik, Słuchacz i Widz są pomijani są ostatnim elementem całej układanki, choć powinno być odwrotnie.
Pozdrawiam Forumowiczów.
4 1
odpowiedź
User
zf
Kublik i reszta powinna raczej zająć się kondycją finansową gw.
5 7
odpowiedź
User
Jaruś
Kublik i reszta powinna raczej zająć się kondycją finansową gw.


A teraz napisz o co ci chodzi.
GW jest prywatna i wara ci do jej finansów. Jak splajtuje to jej strata.

PAP jest państwowa i to my utrzymujemy ją z naszych podatków.
9 3
odpowiedź
User
Inwestor
GW - Agora to spółka publiczna. Jak to "wara od jej finansów"? "Splajtuje to jej strata"? Jaruś - Ty jesteś debilem.

BTW - pap nie jest utrzymywany z podatków

Kublik i reszta powinna raczej zająć się kondycją finansową gw.


A teraz napisz o co ci chodzi.
GW jest prywatna i wara ci do jej finansów. Jak splajtuje to jej strata.

PAP jest państwowa i to my utrzymujemy ją z naszych podatków.
3 4
odpowiedź
Zobacz więcej w kategorii: Reklamy / Marketing