SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa dostała uzasadnienie decyzji sądu ws. ATM Rozrywki. „Termin procesowy, a nie materialny”

ATM Grupa dostała uzasadnienie korzystnego dla niej wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w sprawie decyzji przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, wskutek której ATM Rozrywka musiała zniknąć z naziemnej telewizji cyfrowej.

Andrzej Muszyński, prezes ATM Grupy, fot. Jacek Poremba / materiały prasoweArticle

Pod koniec kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny przychylił się do skargi ATM Grupy, której szef Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jesienią ub.r. odmówił przywrócenia terminu na złożenie wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej dla ATM Rozrywki.

W uzasadnieniu, które właśnie otrzymała ATM Grupa, sąd podkreślił, że „termin ten ma charakter procesowy, a nie materialny”.

ATM Grupa w komunikacie giełdowym dodała, że oznacz to, że może wnioskować o przywrócenie tego terminu.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego jest nieprawomocny, Krajowa Rada może odwołać się od niego do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Dlaczego KRRiT nie przedłużyła koncesji ATM Rozrywki

10-letnia koncesja na nadawanie ATM Rozrywka wygasła 25 lutego br. Przewodniczący KRRiT nie przedłużył jej, uzasadniając, że w wyznaczonym terminie nadająca kanał ATM Grupa nie przekazała stosownego wniosku.

- Dokumenty do KRRiT nie wpłynęły. Nadawca nie udokumentował, że przedmiotowy wniosek o przedłużenie koncesji został dostarczony - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl pod koniec października Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Grupa ATM swoją wersję tej sprawy szczegółowo opisała w komunikacie giełdowym. W połowie stycznia ub.r. firma skierowała do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego (zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy mogą o to wnioskować na minimum 12 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej koncesji) i ma potwierdzające to dokumenty.

Jednak kiedy pod koniec marca po wybuchu epidemii zawnioskowała o rozłożenie opłaty koncesyjnej na raty, przewodniczący KRRiT zwrócił się o potwierdzenie wysłania wniosku, a w połowie lipca poinformował, że nie otrzymał od firmy wniosku o przedłużenie koncesji, więc nie toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne.

Wtedy nadawca, jak opisał, „z ostrożności złożył ponownie wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres dla programu ATM Rozrywka TV łącznie z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia ww. wniosku”. Firma tłumaczyła, że pierwotny wniosek wysłała w ustawowym terminie i nie odpowiada za powstałe opóźnienie, ponadto KRRiT wcześniej w analogicznej sytuacji dokonywała przywrócenia terminu o udzielenie koncesji.

Pod koniec października ATM Grupa poinformowała, że analizuje dostępne na tym etapie środki prawne i zamierza z tych potencjalnie najbardziej efektywnych. W połowie listopada skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę, w której zarzuciła przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bezczynność w sprawie jej wniosku o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki. Domagała się, żeby KRRiT rozpatrzyła wniosek i wstrzymała ogłoszony kilka tygodni wcześniej konkurs na miejsce na multipleksie naziemnym zajmowane obecnie przez stację

Krajowa Rada nie rozpatrzyła ponownie wniosku ani nie wstrzymała konkursu. ATM Grupa jeszcze raz złożyła wniosek o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki, ale bezskutecznie - kanał wraz z wygaśnięciem poprzedniej koncesji pod koniec lutego musiał zakończyć nadawanie (firma nie zdecydowała się na emisję wyłącznie satelitarną). 

Antena TV w miejsce ATM Rozrywki

Równocześnie KRRiT rozstrzygnęła konkurs na miejsce na multipleksie po ATM Rozrywce - przyznała koncesję stacji Michała Winnickiego skierowanej do widzów w wieku 50+.

Nowy kanał, pod nazwą Antena TV, ma rozpocząć emisję 1 maja. W jego ramówce będą m.in. seriale „Moda na sukces”, „Bonanza” oraz cykl „Kabaretowy szał”. Za sprzedaż oferty reklamowej odpowiada Biuro Reklamy Telewizji Polskiej. Za 10-letnią koncesję firma Winnickiego zapłaci 14,36 mln zł.

Według danych Nielsen Audience Measurement w lutym br. ATM Rozrywka miała 1,35 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej.

W pierwszym kwartale br. ATM Grupa osiągnęła wzrost przychodów sprzedażowych o 4,4 proc. do 52,94 mln zł i zysku netto z 4,69 do 5,08 mln zł.

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa dostała uzasadnienie decyzji sądu ws. ATM Rozrywki. „Termin procesowy, a nie materialny”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
SłuchaczX
Do tej pory w piśmiennictwie ten termin traktowany jest jako materialny, a więc nie może być przywrócony. Przewodniczący KRRiT w 2011 r. uznał ten termin za materialny i odmówił TV Niepokalanów przywrócenia, ale Agorze S.A. w innej sprawie przywrócił. Jak widac mozna żonglować w.tego.rodzaju sprawach. Mam nadzieję, że NSA zastosuje tylko prawo.
odpowiedź
User
borze
jak już coś przeklejacie to poprawiajcie daty - antena już dawno ruszyła...
odpowiedź
User
Terier
Ciekawe, co u PiSowiona rada zrobi z tym fantem?
odpowiedź