SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa analizuje działania prawne ws. koncesji dla ATM Rozrywki, chce wziąć udział w konkursie

Po tym jak przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmówił przywrócenia pierwotnego terminu złożenia wniosku o przedłużenie koncesji naziemnej dla ATM Rozrywki, nadająca stację ATM Grupa analizuje możliwe działania prawne. Firma zapewnia, że jeśli KRRiT ogłosi konkurs na kanał w miejsce ATM Rozrywki, weźmie w nim udział, o ile będzie chodziło o stację o podobnym profilu tematycznym.

Andrzej Muszyński, prezes ATM GrupyArticle

ATM Grupa w komunikacie giełdowym potwierdziła, że w poniedziałek otrzymała postanowienie, w którym przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odmówił postępowania o przywrócenie terminu do złożenia wniosku dotyczącego koncesji kanału ATM Rozrywka na emisję w naziemnej telewizji cyfrowej. Decyzja została wydana przez szefa KRRiT w zeszły piątek.

- Oznacza to, że wniosek spółki nie będzie rozpatrywany przez przewodniczącego KRRiT - dodała ATM Grupa.

Firma zapewniła, że według analiz, które przygotowali dla niej zewnętrzni, niezależni doradcy, jej wniosek o przedłużenie koncesji ATM Rozrywki na kolejne 10 lat został skutecznie złożony w styczniu br. - To jest w zgodnym z przepisami prawa terminie, w związku z czym powinien być merytorycznie rozpoznany przez KRRiT, co powinno skutkować przedłużeniem przysługującej spółce koncesji - zaznaczono.

Analizy działań prawnych, możliwy udział w konkursie

ATM Grupa poinformowała, że „dokonuje obecnie oceny dostępnych mu na tym etapie środków prawnych w celu ochrony swoich interesów, a po dokonaniu tej oceny zamierza skorzystać z potencjalnie najbardziej efektywnych środków prawnych. W szczególności od Postanowienia przysługuje Emitentowi prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Przewodniczącego KRRiT”.

Firma przyznała, że chociaż ma prawo zawnioskować do szefa KRRiT o ponowne rozpatrzenie tej sprawy, ale istnieje ryzyko, że od końcówki lutego 2021 roku, po wygaśnięciu obecnej koncesji ATM Rozrywki, nie będzie już mogła nadawać tej stacji w naziemnej telewizji cyfrowej.

Przewodniczący Krajowej Rady planuje ogłosić konkurs na miejsce na multipleksie naziemnym obecnie zajmowane przez ATM Rozrywkę. ATM Grupa zadeklarowała, że niezależnie od analizowanych obecnie działań prawnych jest zainteresowana udziałem w takim konkursie.

- O ile warunki formalne wskazane przez KRRiT to umożliwią (np. nie zostanie zmieniony profil programu telewizyjnego jaki ma być rozpowszechniany na tej częstotliwości) - zaznaczyła firma.

Ogłoszenie o konkursie już w RCL

Ogłoszenie przewodniczącego KRRiT dotyczące nadawania na multipleksie w zeszły czwartek trafiło do Rządowego Centrum Legislacji. Ma zostać opublikowane w "Monitorze Polskim", wtedy rozpocznie się procedura konkursowa.

- Dokumenty do KRRiT nie wpłynęły. Nadawca nie udokumentował, że przedmiotowy wniosek o przedłużenie koncesji został dostarczony - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl w zeszły piątek Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Zaznaczyła, że sprawa została uznana przez organ za zamkniętą, a ogłoszenie o konkursie zostanie opublikowane (KRRiT nie ma wpływu na termin publikacji).

ATM Rozrywka ma koncesję do lutego 2021 roku

10-letnia koncesja na nadawanie ATM Rozrywka wygasa 25 lutego 2021 roku. W czwartek wieczorem Grupa ATM w komunikacie giełdowym opisała, jak doszło do tego, że nadal nie uzyskała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przedłużenia tej koncesji.

14 stycznia br. firma skierowała do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego (zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy mogą o to wnioskować na minimum 12 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej koncesji).

- Powyższe działanie w trybie art. 35a ww. ustawy jest standardowym działaniem dla podmiotu, który posiada aktualnie koncesję na nadawanie programu telewizyjnego, ponieważ w takiej sytuacji koncesja zostałaby udzielona na kolejny okres bez przeprowadzania postępowania konkursowego oraz bez badania dodatkowych formalnych przesłanek przez KRRiT - zaznaczyła ATM Grupa.

Pod koniec marca, już po wybuchu epidemii koronawirusa, firma zawnioskowała do Krajowej Rady, żeby w związku z sytuacją gospodarczą (w okresie wiosennego lockdownu firmy produkcyjne nie mogły prowadzić prac na planach zdjęciowych) opłata koncesyjna za nowy okres została rozłożona na raty.

ATM Grupa ma dowody wysłania, KRRiT nie ma wniosku

W odpowiedzi KRRiT na początku maja listownie wezwała ATM Grupę, żeby przekazała dowody na to, że wysłała wniosek w połowie stycznia. Firma przekazała wydruk z własnej dokumentacji obiegu dokumentów oraz potwierdzoną za zgodność z oryginałem kopię strony z pocztowej skrzynki nadawczej (wniosek wysłano jako przesyłkę poleconą w placówce Poczty Polskiej).

13 lipca nadawca otrzymał od przewodniczącego Krajowej Rady pismo informujące, że nie otrzymał on wniosku o przedłużenie koncesji, dlatego nie toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne. Wyjaśnił, że otrzymał od firmy inne dokumenty w tej sprawie, ale nie sam wniosek.

- W związku z tym zaistniało prawdopodobieństwo, że z dniem 24.02.2021 r. Koncesja posiadana przez Emitenta (czyli ATM Grupę - przyp.) wygaśnie i Emitent nie będzie miał możliwości w dalszym ciągu nadawania programu telewizyjnego ATM Rozrywka TV po tej dacie. Przewodniczący KRRiT jednocześnie nie przedstawił żadnych dowodów, które mogłyby zakwestionować ww. fakt nadania przesyłki przez Emitenta, wykazany dowodami przedłożonymi przez Emitenta, a niezależnie potwierdził fakt wpłynięcia do KRRiT przesyłki od Emitenta z dnia 14.01.2020 r. w dniu 17.01.2020 r., która zgodnie z informacjami przekazanymi przez ww. organ zawierała wyłącznie inne dokumenty również równolegle przedłożone przez Emitenta (tj. wynikające z obowiązków sprawozdawczych wobec KRRiT) - tak opisano tę sytuację w komunikacie ATM Grupy.

Wtedy firma zleciła dwóm zewnętrznym doradcom opinie prawne, jakie działanie może podjąć wobec KRRiT. - Obie opinie niezależnie potwierdziły, że wobec wykazania przez Emitenta szeregiem dowodów faktu skutecznego wysłania Wniosku do KRRiT w dniu 14.01.2020 r., działanie KRRiT i Przewodniczącego KRRiT w tej sprawie nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach, a Wniosek powinien zostać merytorycznie rozpatrzony - podano w komunikacie.

Ponadto nadawca „z ostrożności złożył ponownie wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres dla programu ATM Rozrywka TV łącznie z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia ww. wniosku”. Firma tłumaczyła, że pierwotny wniosek wysłała w ustawowym terminie i nie odpowiada za powstałe opóźnienie, ponadto KRRiT wcześniej w analogicznej sytuacji dokonywała przywrócenia terminu o udzielenie koncesji.

ATM Rozrywka emitowana od 8 lat

ATM Rozrywka jest nadawana od sierpnia 2012, kanał jest dostępny na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej oraz u wielu operatorów kablowych i satelitarnych. Według danych Nielsen Audience Measurement w sierpniu br. stacja miała 1,29 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji, o 20,4 proc. mniej niż rok wcześniej.

ATM Grupa w drugim kwartale br. zanotowała spadek przychodów sprzedażowych o 42,9 proc. do 35,11 mln zł i zysku netto z 10,05 do 2,96 mln zł, a w całym pierwszym półroczu jej wpływy zmalały o 26,4 proc. do 85,8 mln zł. Najmocniej skurczyły się przychody firmy z wynajmu sprzętu i hal producenckich.

W obejmującym ATM Rozrywkę pionie nadawania półroczne przychody sprzedażowe ATM Grupy zmalały z 11,06 do 7,39 mln zł, a wynik netto - z 2,75 mln zł zysku do 1,14 mln zł straty. Firma uzasadniła to przejściem części widzów od kanałów rozrywkowych do informacyjnych w związku z pierwszą falą epidemii.

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa analizuje działania prawne ws. koncesji dla ATM Rozrywki, chce wziąć udział w konkursie

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Irek świrek
Swoją drogą jeżeli KRRIT taka skrupulatna to może niech zajmie się całym MUX4, który blokuję Cyfrowy Polsat aby nie pojawiła się tam atrakcyjna oferta naziemna. Przypomnę że ten ogolnopolski mux został stworzony dla DVB-H, a operatora wyloniono bo nie był związany z żadnym operatorem komórkowym. Obecnie nic w tej koncesji się nie zgadza - operatora kontroluje telekom, mux nadaje w DVB-T, a CP nie był zainteresowany kosztownym rozszerzeniem zasięgu. Przede wszystkim jednak sens użycia multipleksu dla telewizji mobilnej jest zerowy w dobie sieci LTE i 5G i realnego braku na rynku telefonów z tunerem DVB-T.
odpowiedź
User
sg
Ten kanał, jak i inne w naziemnej to porażka. Jedynie TTV ma w miarę ciekawe programy reszta to powtórkowy syf, albo jakieś wojny magazynowe non stop.
odpowiedź