SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa skarży się do sądu na bezczynność KRRiT, chce rozpatrzenia wniosku o dalszą koncesję dla ATM Rozrywki

12 listopada ATM Grupa skierowała do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę, w której zarzuca przewodniczącemu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji bezczynność w sprawie jej wniosku o przedłużenie koncesji dla ATM Rozrywki. Chce, żeby KRRiT rozpatrzyła wniosek i wstrzymała konkurs na miejsce na multipleksie naziemnym zajmowane obecnie przez stację.

Article

W sprawozdaniu ATM Grupy z trzeciego kwartału br. opisano, że w skardze złożonej 12 listopada do WSA firma wniosła o „zobowiązanie Przewodniczącego KRRiT do rozpatrzenia wniosku ATM Grupa S.A., w tym, do podjęcia czynności mających na celu ustalenie położenia tego wniosku w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, względnie jego odtworzenia - w terminie 14 dni od dnia zwrotu Przewodniczącemu KRRiT akt”.

ATM Grupa chce również, żeby są stwierdził, że „bezczynność, której dopuścił się Przewodniczący KRRiT, miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa” oraz zobowiązał go do wstrzymania realizacji ogłoszonego pod koniec października konkursu na miejsce na multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zajmowane obecnie przez ATM Rozrywkę.

Przewodniczący KRRiT ma również pokryć poniesione przez ATM Grupę koszty postępowania sądowego.

Nowa spółka zależna do ATM Rozrywki

W sprawozdaniu ATM Grupa poinformowała też, że 18 listopada założyła spółkę ATM Rozrywka z o.o. Ma 100 proc. jej udziałów, kapitał zakładowy wynosi 250 tys. zł.

Zapowiedziano, że nowa spółka „zamierza prowadzić działalność związaną z nadawaniem kanału telewizyjnego ATM Rozrywka TV”.

Dlaczego przewodniczący KRRiT nie przedłużył ATM Rozrywce koncesji?

10-letnia koncesja na nadawanie ATM Rozrywka wygasa 25 lutego 2021 roku. Przewodniczący KRRiT nie przedłużył jej, uzasadniając, że w wyznaczonym terminie nadająca kanał ATM Grupa nie przekazała stosownego wniosku.

- Dokumenty do KRRiT nie wpłynęły. Nadawca nie udokumentował, że przedmiotowy wniosek o przedłużenie koncesji został dostarczony - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl pod koniec października Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Grupa ATM swoją wersję tej sprawy szczegółowo opisała w komunikacie giełdowym. W połowie stycznia br. firma skierowała do KRRiT wniosek o przedłużenie koncesji bez postępowania konkursowego (zgodnie z art. 35a Ustawy o radiofonii i telewizji nadawcy mogą o to wnioskować na minimum 12 miesięcy przed wygaśnięciem obecnej koncesji) i ma potwierdzające to dokumenty.

Jednak kiedy pod koniec marca po wybuchu epidemii zawnioskowała o rozłożenie opłaty koncesyjnej na raty, przewodniczący KRRiT zwrócił się o potwierdzenie wysłania wniosku, a w połowie lipca poinformował, że nie otrzymał od firmy wniosku o przedłużenie koncesji, więc nie toczy się w tej sprawie postępowanie administracyjne.

Wtedy nadawca, jak opisał, „z ostrożności złożył ponownie wniosek o udzielenie koncesji na kolejny okres dla programu ATM Rozrywka TV łącznie z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia ww. wniosku”. Firma tłumaczyła, że pierwotny wniosek wysłała w ustawowym terminie i nie odpowiada za powstałe opóźnienie, ponadto KRRiT wcześniej w analogicznej sytuacji dokonywała przywrócenia terminu o udzielenie koncesji.

Pod koniec października ATM Grupa poinformowała, że analizuje dostępne na tym etapie środki prawne i zamierza z tych potencjalnie najbardziej efektywnych.

Konkurs KRRiT dotyczy stacji o dowolnym profilu

 

W połowie listopada w Monitorze Polskim ukazało się ogłoszenie, skierowane do publikacji przez przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pod koniec października, o możliwości uzyskania koncesji na miejsce na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej zajmowane obecnie przez ATM Rozrywkę.

 

Ogłoszenie dotyczy 10-letniej koncesji na całodobowy kanał telewizyjny. Zaznaczono, że może on mieć charakter uniwersalny lub wyspecjalizowany. Termin składania wniosków określono na 45 dni od publikacja ogłoszenia.

Grupa ATM zapowiedziała, że jeśli KRRiT ogłosi konkurs na stację w miejsce ATM Rozrywki, weźmie w nim udział, o ile będzie chodziło o kanał o podobnym profilu tematycznym.

ATM Rozrywka w naziemnej telewizji od 8 lat

ATM Rozrywka jest nadawana od sierpnia 2012, kanał jest dostępny na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej oraz u wielu operatorów kablowych i satelitarnych.

W pierwszych trzech kwartałach br. przychody ATM Rozrywki zmalały rok do roku z 15,91 do 11,59 mln zł, zysk EBITDA - z 3,55 mln zł do 51 tys. zł, a wynik netto - z 1,51 mln zł zysku do 1,56 mln zł straty.

Według danych Nielsen Audience Measurement w październiku br. ATM Rozrywka miała 1,17 proc. udziału w oglądalności naziemnej telewizji cyfrowej, o 18,2 proc. mniej niż rok wcześniej. - Głównym powodem spadku oglądalności jest wpływ epidemii koronawirusa na przepływ widzów do stacji o profilach informacyjnych - skomentowano w sprawozdaniu ATM Grupy.

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa skarży się do sądu na bezczynność KRRiT, chce rozpatrzenia wniosku o dalszą koncesję dla ATM Rozrywki

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Pawel
Szkoda tylko miejsca na multipleksie na taki kanal jak ATM Rozrywka z masa powtorek.Dzis bardzo sprawdza sie telewizja zywa,moglby w tv naziemnej dla rownowagi wejsc jakis kanal informacyjny.
odpowiedź
User
Ryszard
ATM Rozrywka przez 8 lat tylko blokowała miejsce na multipleksie, nikt nie będzie po niej płakać
odpowiedź
User
Iron
Płakał nie będę po atm rozrywka
odpowiedź