SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

ATM Grupa ze wzrostem wpływów o 28 proc. i 18,3 mln zł zysku. Aidem Media mocno w górę, Echo 24 na minusie

W pierwszym kwartale br. ATM Grupa zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 28 proc. do 58,17 mln zł oraz 18,33 mln zł zysku netto (wobec 3,62 mln zł rok wcześniej). Aż 12,85 mln zł zysku miała dzięki spółce Aidem Media, natomiast pion nadawania telewizyjnego (obejmujący ATM Rozrywkę i Echo 24) zanotował 1,3 mln zł straty netto.

Andrzej Muszyński, prezes ATM GrupyArticle

Wraz ze wzrostem wpływów ATM Grupy ze sprzedaży zwiększyły się jej koszty - z 38,42 do 46,32 mln zł. Natomiast koszty ogólnego zarządu wzrosły z 3,57 do 4,71 mln zł.

W efekcie zysk firmy z działalności operacyjnej w minionym kwartale wyniósł 6,55 mln zł (wobec 4,37 mln zł rok wcześniej). Dlaczego zatem firma osiągnęła aż 18,33 mln zł zysku netto? Jej udział w zyskach netto wspólnych przedsięwzięć wyniósł aż 13,46 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to tylko 139 tys. zł.

Zysk netto wspólnych przedsięwzięć pochodzi głównie ze spółki Aidem Media zajmującej się produkcją gier wideo. Na początku marca br. Aidem Media kupiła brytyjską spółkę BoomBit Games, płacąc za to swoimi nowymi udziałami wycenionymi na 44,89 mln zł. W konsekwencji udział ATM Grupy w kapitale Aidem Media zmalał z 50 do 33 proc.

Z działalności operacyjnej w pionie produkcji gier ATM Grupa zanotowała w minionym kwartale 807 tys. zł straty, wobec 22 tys. zł rok wcześniej.

Zdecydowaną większość przychodów ATM Grupa osiąga z produkcji telewizyjnych. W zeszłym kwartale te wpływy wyniosły 39,94 mln zł, po wzroście o 37 proc. w skali roku.

Zysk netto zwiększył się natomiast ponad dwukrotnie - z 1,42 do 3,59 mln zł.

- Wzrost przychodów w pierwszym kwartale 2018 roku względem analogicznego okresu roku poprzedniego związany jest z realizacją większej liczby nowych produkcji (między innymi teleturnieju „Hipnoza”, „Joker”, „Koło fortuny”, seriali „Lombard: Życie pod zastaw”, „Mecenas Lena Barska” oraz programu „Więzienie” - wylicza ATM Grupa w sprawozdaniu finansowym.

W pionie zarządzania aktywami trwałymi (obejmującym głównie wynajem hal i sprzętu oraz obsługę techniczną produkcji) firma osiągnęła wzrost wpływów sprzedażowych z 10,78 do 16,2 mln zł. Zysk netto prawie się potroił - podskoczył z 1,04 do 3,07 mln zł.

- Spółka ATM System w dalszym ciągu prowadzi inwestycje w innowacyjne technologie (4K, sprzęt zdjęciowy, rozwój technologii produkcji sygnału w strukturach IP), co przekłada się na zwiększenie liczby zleceń na obsługę techniczną różnego rodzaju programów telewizyjnych, wydarzeń kulturalnych i sportowych a także na wzrost wynajmu samego sprzętu. Na końcowy wynik segmentu wpływ mają koszty finansowania zewnętrznego związanego z budową studia filmowego w Warszawie oraz nabyciem wozu HD - opisuje firma.

W pionie nadawania telewizyjnego przychody ze sprzedaży zwiększyły się z 4,99 do 6,06 mln zł. Wynik netto pogorszył się zaś ze 158 tys. zł zysku do 1,3 mln zł straty.

ATM Grupa zapewnia, że przychody reklamowe stacji telewizyjnej ATM Rozrywka (dostępnej m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej) są stabilne. Natomiast w marcu firma kupiła 66,7 proc. udziałów spółki Echo 24, która jest operatorem lokalnego multipleksu cyfrowego oraz nadawała stację Echo24 (zamkniętą z końcem marca br.).

- Przy uruchamianiu kanału Echo24 spółka postawiła sobie założenie, że przez dwa lata będzie sprawdzać zapotrzebowanie lokalnego rynku na reklamę telewizyjną w stacji. Niestety po tym okresie okazało się ono niewystarczające, w związku z czym podjęto decyzję o zaprzestaniu z końcem marca 2018 roku jego nadawania - tłumaczy ATM Grupa w sprawozdaniu.

Z kolei w segmencie deweloperskim przychody ATM Grupy zmalały z 4,86 do 2,51 mln zł, a zysk netto - z 626 do 4 tys. zł.

Firma tłumaczy to mniejszą liczbą sprzedanych domów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: ATM Grupa ze wzrostem wpływów o 28 proc. i 18,3 mln zł zysku. Aidem Media mocno w górę, Echo 24 na minusie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl