SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Auchan i Leroy Merlin sprzedają sprzęt i papierosy rosyjskiemu wojsku. Szef MSZ Ukrainy: to broń w agresji

Dziennik "Le Monde" oraz portale śledcze Bellingcat i rosyjski Insider ujawniły dowody, że francuski koncern handlowy Auchan sprzedaje narzędzia, papierosy i ubrania rosyjskim żołnierzom walczącym w Ukrainie. Szef ukraińskiego MSZ ocenia, że „Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie”.

fot. Ogólnopolski bojkot Leroy MerlinArticle

W piątek francuski "Le Monde" oraz portale śledcze Bellingcat i rosyjski Insider zebrały wspólnie dowody na to, że francuska firma Auchan jest zaangażowana w pomoc Rosji. Dziennikarze dotarli do wewnętrznych maili oraz świadków z rosyjskiej filii Auchan i zweryfikowali zdjęcia i filmy publikowane w mediach społecznościowych, które ujawniły proceder.

"Wielkie dzięki dla dzieci z Samary. Darowizny, jakie dla nas zebrałyście, dotarły" - powiedział do kamery w grudniu 2022 r. mężczyzna, który wedle "Le Monde" jest żołnierzem tzw. Donieckiej Republiki Ludowej. Ubrany w kamuflaż, stoi obok zniszczonego budynku w Doniecku na okupowanej Ukrainie, zaledwie 20 kilometrów od linii frontu. Wokół niego widać dziesiątki pudeł, śpiworów, siatek maskujących i opakowań z Auchan oraz Leroy Merlin, dwóch marek należących do francuskiej spółki Mulliez Group, jak pisze dziennik.

Choć większość danych, które przedstawiają dziennikarze dotyczy sieci Auchan, zebrano również dowody wskazujące na uczestnictwo w procederze sieci Leroy Merlin.

Zgodnie z wynikami śledztwa, dostawy dla rosyjskiego wojska zostały określone "pomocą humanitarną" i składają się zarówno z produktów z magazynów Auchan, jak i zakupionych przez wolontariuszy w różnych sklepach Auchan w różnych regionach kraju. W niektórych z nich, dostawy zostały zorganizowane przy współudziale lokalnych władz - pisze rosyjski portal śledczy Insider.

Firmy, które postanowiły pomóc w dostawach dla rosyjskiego wojska są powiązane - wszystkie podlegają państwowemu przedsiębiorstwu Passażyrawtotrans zlokalizowanemu w Petersburgu, które z kolei jest częścią miejskiej komisji transportu. Aleksandr Lubimow, wiceprzewodniczący petersburskiej komisji ds. socjalnych, mówił o tym, że jego komisja "razem z kolegami z komisji transportu" opracowała logistycznie dostawy "pomocy humanitarnej" do ministerstwa obrony. Według niego do października 2022 r. zebrano w ten sposób 280 ton produktów - informuje Insider.

Auchan i Leroy Merlin nie wycofały się z Rosji

Zgodnie z prawem międzynarodowym, jedynie pomoc cywilom w czasie konfliktów jest uznawana za pomoc humanitarną. Wspieranie jednej ze stron może spowodować nałożenie na Auchan sankcji i doprowadzić do konieczności opuszczenia przez firmę rosyjskiego rynku, z którego - w przeciwieństwie do wielu zachodnich przedsiębiorstw - jak dotąd się nie wycofała.

W przypadku Auchan, która ma 230 sklepów w Rosji, ten rynek stanowi 10 proc. obrotów firmy. Dla Leroy Merlin rosyjski rynek pokrywa aż 20 proc. obrotów przedsiębiorstwa - poinformował "Le Monde".

- Śledztwo „Le Monde” przeprowadzone we współpracy z Bellingcat i Insiderem pokazuje, że produkty z Auchan i Leroy Merlin są wciąż przekazywane do rosyjskich żołnierzy na froncie - podsumował francuskie dziennik.

Sieć Auchan, która ma 230 sklepów w Rosji, w przeciwieństwie do wielu zachodnich przedsiębiorstw nie wycofała się dotąd z rosyjskiego rynku.

Szef ukraińskiego MSZ: Auchan bronią rosyjskiej agresji

Do ustaleń mediów w tej sprawie odniósł się na Twitterze Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

- W zeszłym roku wzywałem świat do bojkotu Auchan za to, że nie wycofał się z Rosji i nie zaprzestał finansowania zbrodni wojennych. Rzeczywistość wydaje się jednak dużo gorsza: Auchan stał się bronią rosyjskiej agresji na pełną skalę - ocenił.

- Zamierzam omówić to z moim francuskim odpowiednikiem - zapowiedział Kuleba.

Dołącz do dyskusji: Auchan i Leroy Merlin sprzedają sprzęt i papierosy rosyjskiemu wojsku. Szef MSZ Ukrainy: to broń w agresji

12 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Same rusofile albo płatne trole na forum
odpowiedź
User
Wstyd
Auchan i Grupa Mulliez powinny znaleźć się na kolejnej liście sankcyjnej. Leroy Merlin (działający w najlepsze w Rosji) też należy do tego samego właściciela.

Ja już od prawie roku nie robię zakupów w tych sklepach i wszystkim to polecam.
odpowiedź
User
takije
Atakujecie Auchana, bo to najlepszy sklep.

gdzie wady?
odpowiedź