SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Audi, Airbus i Italdesign testują koncepcję latającej taksówki "Pop.Up Next"

Koncern motoryzacyjny Audi we współpracy z firmą Airbus wprowadzają latającą taksówkę. Model „Pop.Up Next” lata i jeździ podczas Drone Week w Amsterdamie. Usługa „na życzenie” połączona z wypożyczaniem helikopterów jest testowana w Ameryce Południowej.

Article

Podczas odbywającego się w Amsterdamie Drone Week, Audi, Airbus i Italdesign po raz pierwszy przedstawiają jeżdżący i latający prototyp pojazdu „Pop.Up Next”. Koncepcja latającej taksówki jest połączeniem autonomicznego samochodu elektrycznego i pasażerskiego drona.

Podczas pierwszego publicznego lotu testowego, moduł latający precyzyjnie umieścił kapsułę pasażerską na module stojącym na ziemi, który następnie sterowany autonomicznie odjechał z placu testowego. To cały czas tylko model w skali 1:4, ale Audi planuje, że już w następnej dekadzie klienci w dużych aglomeracjach miejskich będą mogli korzystać z wygodnej i wydajnej usługi latającej taksówki w trybie tzw. operacji multimodalnych - zarówno w powietrzu, jak i na ziemi. Pasażerowie cieszyć się będą w podróży wolnym czasem, albo podczas niej pracować, bez potrzeby zmieniania środków lokomocji.

- Nadchodzi czas latających taksówek – jesteśmy w Audi co do tego przekonani - powiedział dr Bernd Martens, członek zarządu Audi AG ds. zaopatrzenia i IT oraz prezes spółki-córki Audi, Italdesign. - Coraz więcej ludzi przeprowadza się do miast i ta coraz większa ilość ludzi, dzięki automatyzacji może być bardziej mobilna.

W przyszłości seniorzy, dzieci, czy osoby bez prawa jazdy będą chciały korzystać z wygodnych taksówek-robotów. Jeśli uda się nam inteligentnie podzielić ruch pomiędzy drogi, a przestrzeń powietrzną, skorzystają z tego zarówno ludzie, jak i organizmy miejskie - dodał.

By przekonać się jak może wyglądać tego typu usługa „na żądanie”, Audi we współpracy ze spółką-córką Airbusa firmą Voom prowadzi testy w Ameryce Południowej. Klienci w Mexico City albo w Sao Paulo rezerwują lot helikopterem, a Audi podstawia samochód gotów zawieźć lub przywieźć ich z lądowiska.

Dodatkowo Audi wspiera również funkcjonujący w Ingolstadt projekt latającej taksówki - Urban Air Mobility. Inicjatywa ta, na terenie zakładów produkcyjnych Audi przygotowuje test latającej taksówki. Jest też elementem wspólnego projektu Unii Europejskiej przygotowanego w ramach Europejskiego Partnerstwa Innowacyjnego Na Rzecz Inteligentnych Miast i Społeczności. Celem projektu jest przekonanie opinii publicznej co do korzyści płynących z wykorzystywania nowoczesnych technologii oraz udzielanie odpowiedzi na pytania dotyczące technik funkcjonowania akumulatorów, regulacji prawnych, certyfikacji i infrastruktury.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Audi, Airbus i Italdesign testują koncepcję latającej taksówki "Pop.Up Next"

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl