SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aukcja do 5G wraca po wakacjach. „Przyznanie bloków w pierwszym kwartale 2021 roku”

Obecnie trwają konsultacje dotyczące ponownego ustalenia ponownego terminu aukcji na częstotliwości 3,6 GHz przeznaczone do budowy sieci 5G w Polsce - wynika z informacji otrzymanych przez Wirtualnemedia.pl z Ministerstwa Cyfryzacji. Według resortu licytacja może zostać wznowiona niedługo po wakacjach. - Uważamy, że koniec pierwszego kwartału 2021 roku wydaje się być realnym terminem, do którego odpowiednie decyzje o przyznaniu częstotliwości powinny zostać wydane przez prezesa UKE – ocenia MC w komunikacie przesłanym do naszej redakcji.

Article

20 maja 2020 r. w wyniku wejścia w życie przepisów tzw. trzeciej tarczy antykryzysowej, czyli ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa ówczesny prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Marcin Cichy wszczął postępowanie w sprawie unieważnienia aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz ogłoszonej 6 marca 2020 r. Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział w maju PAP, że liczy, iż nowe postępowanie selekcyjne dot. rezerwacji częstotliwości z pasma 3,6 GHz pod 5G zostanie ogłoszone do końca wakacji.

Z początkiem lipca br. Krzysztof Dyl, który po odejściu Marcina Cichego został p.o. prezesa UKE zapowiedział, że trzeba powtórzyć analizę sytuacji na rynku przed ogłoszeniem nowego postępowania dot. pasma 3,6 GHz pod 5G, dlatego że pandemia wywróciła sytuację gospodarczą, co nie pozostaje bez wpływu na rynek telekomunikacyjny.

Czytaj także: Ericsson stawia na 5G. Ma 100 kontraktów na budowę i obsługę sieci

Aukcja 5G po wakacjach

Przez kilka tygodni w branży panowała cisza na temat tego jakie będą dalsze losy aukcji dedykowanej budowie 5G w Polsce. Pomimo tego najwięksi polscy operatorzy uruchomili już pierwsze własne sieci nowej generacji, choć oparte na razie na posiadanej obecnie infrastrukturze.

Teraz okazuje się, że przygotowania do przywrócenia aukcji 5G są wciąż w toku. Pierwsze informacje w tej sprawie przekazała w rozmowie z RMF Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Wanda Buk zapowiedziała, że sprawa licytacji częstotliwości 3,6 GHz powróci niebawem, zaś cały proces związany z ich przyznaniem powinien znaleźć swój finał na przestrzeni nadchodzących miesięcy.

Ministerstwo Cyfryzacji (MC) odpowiadając na pytania Wirtualnemedia.pl zdradziło więcej informacji dotyczących terminów i warunków szykowanej ponownie aukcji.

- Termin wznowienia aukcji wyznaczy prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zgodnie z przysługującymi temu organowi ustawowymi kompetencjami w tym zakresie – wyjaśnia MC w mailu przesłanym do naszej redakcji. - Ministerstwo Cyfryzacji jest w stałym kontakcie z Urzędem Komunikacji Elektronicznej i z posiadanych przez nas informacji wynika, że UKE pracuje nad ustaleniem ostatecznych warunków procedury selekcyjnej. My w MC mamy nadzieję, że ogłoszenie nowego postępowania selekcyjnego nastąpi jak najszybciej, jednakże nie mamy w tym zakresie ostatecznego słowa. Jest jednak realne, że ogłoszenie nowej procedury - tu też nie chcemy sugerować formy jej przeprowadzenia - nastąpi po zakończeniu wakacji.

Odnosząc się do terminu, kiedy procedura selekcyjna powinna się zakończyć, tu według resortu należy mieć na uwadze oczekiwania rynku oraz realne możliwości sprawnego i skutecznego wydania decyzji rezerwacyjnych.

- Mając to na uwadze uważamy, że koniec pierwszego kwartału 2021 roku wydaje się być realnym terminem, do którego decyzje te powinny zostać wydane przez prezesa UKE – zaznacza ministerstwo. - Co do ewentualnych zmian w warunkach aukcji, w tym co do tego, czy w nowej procedurze cena wywoławcza będzie wyższa, czy też niższa niż poprzednio (bo to zdaje się najbardziej elektryzować opinię publiczną) - będzie to uzależnione od decyzji, jakie prezes UKE podejmie co do ewentualnych zobowiązań pokryciowych czy też ostatecznego kształtu wymagań dotyczących cyberbezpieczeństwa, które stały się obowiązkowym elementem projektu decyzji rezerwacyjnej.

Według MC dodatkowo na cenę „startową" aukcji wpływać będzie to, czy prezes UKE ustali limit bloków, o który będą mogli się ubiegać operatorzy.

- MC w konsultacjach projektu dokumentacji aukcyjnej unieważnionej aukcji zwracało uwagę prezesowi UKE na to, że ustalenie limitu „jeden blok per uczestnik" nie skłania do konkurencji, jednakże wówczas argument ten nie został wzięty pod uwagę przez poprzedniego prezesa UKE - przypomina resort cyfryzacji. - Podsumowując wątek warunków, na jakich przeprowadzona zostanie procedura selekcyjna dla częstotliwości z tzw. pasma C, podkreślić należy, że w opinii MC ponowienie tych warunków 1:1, z uzupełnieniem wynikającym z konieczności ustalenia wymagań w zakresie cyberbezpieczeństwa, nie wydaje się możliwe. Jednakże o tym przekonamy się w momencie skierowania przez prezesa UKE projektu nowej dokumentacji do konsultacji, w których MC - na równych zasadach z innymi podmiotami - również zamierza wziąć udział i ewentualnie zgłosić uwagi – zapowiada ministerstwo.

Czytaj także: Jacek Oko zostanie nowym prezesem UKE

-
-
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aukcja do 5G wraca po wakacjach. „Przyznanie bloków w pierwszym kwartale 2021 roku”

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Bartek
To powinien być absolutny priorytet dla UKE - i tak jest już opóźnienie, a każdy miesiąc przekłada się na spadek konkurencyjności naszej gospodarki.
1 0
odpowiedź