SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Australijskie gazety z zaczernionymi czołówkami w proteście przeciwko utajnianiu informacji przez rząd

Wszystkie największe australijskie dzienniki ukazały się w poniedziałek ze zmienionymi pierwszymi stronami: teksty wyglądają jak zmienione przez cenzurę. W ten sposób redakcje protestują przeciw przepisom, które mają ograniczać wolność słowa.

Article

W ramach projektu mającego zwrócić uwagę na problem swobody mediów w Australii w poniedziałek wiele tamtejszych papierowych wydań dzienników pojawiło się z zaczernionymi dużymi fragmentami tekstu na okładkach oraz pieczątką z napisem „Tajne”. Wśród nich znalazły się m.in. „The Australian”, „Australian Financial Review”, „The Sydney Morning Star” oraz „The Telegraph”.

W ten sposób dziennikarze zwracają uwagę na to, że rząd w ostatnich dwóch dekadach forsował prawo ograniczające dziennikarstwo śledcze - a zarazem prawo opinii publicznej do wiedzy.

Uruchomiono też stronę internetową Yourighttoknow.com.au oraz hashtag #righttoknow. Agencja Reuters podkreśla, że solidarne wydrukowanie zmienionych czołówek jest rzadkim pokazem jedności ze strony politycznie spolaryzowanych na co dzień dzienników. - To pierwszy dzień naszej kampanii przeciwko rządowemu utajnianiu treści w prasie, telewizji, radiu i mediach elektronicznych - napisali na Facebooku dziennikarze gazet wydawanych przez News Corp.

 

- Dziennikarstwo jest fundamentalnym filarem naszej demokracji. Istnieje po to, by kontrolować potężnych, rzucać światło na złe czyny i pociągać rządy do odpowiedzialności, ale australijska opinia publiczna jest trzymana w ciemnościach - stwierdził w specjalnym oświadczeniu Paul Murphy, dyrektor generalny związku zawodowego dziennikarzy.

Poniedziałkowy protest miał na celu wywarcie publicznej presji na rząd, aby zwolnił dziennikarzy od przepisów ograniczających dostęp do poufnych informacji, a także wprowadził prawidłowo funkcjonujący system wolności dostępu do informacji. W odpowiedzi na protest dziennikarzy przedstawiciel australijskiego rządu oświadczył, że wolność prasy jest „podstawową zasadą”. Australia nie ma konstytucyjnie gwarantowanej wolności słowa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Australijskie gazety z zaczernionymi czołówkami w proteście przeciwko utajnianiu informacji przez rząd

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Heh
O. Taka prosta zmiana w konstytucji, zaledwie kilka słów skreślonych, a jak cieszy. PiS lubi to ;)
1 1
odpowiedź
User
Anioł
W Polsce cały czas jest cenzura
W mediach.
0 0
odpowiedź