SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Autobus na wodór od Polsatu wyjedzie na ulice Gdańska

NesoBus - zeroemisyjny polski autobus wodorowy - od środy 15 czerwca będzie przechodził testy na ulicach Gdańska. Przez tydzień będzie kursował na 6 liniach: 111, 115, 130, 175, 189 i 199. Za jego stworzenie odpowiada Grupa Polsat Plus.

NesoBus w Gdańsku (fot. Grzegorz Mehring)Article

NesoBus to całkowicie nowy, wyprodukowany w Polsce zeroemisyjny miejski autobus wodorowy. Zasilany zielonym wodorem jest, jak podkreśla Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, najbardziej ekologicznym autobusem dla mieszkańców miast i transportu miejskiego. Stworzyli go polscy konstruktorzy i inżynierowie przy współpracy z partnerami z Europy i całego świata. Od środy 15 czerwca autobus będzie przechodził testy na ulicach Gdańska.

Pojazd mierzy 12 metrów długości, pomieści do 93 pasażerów, w tym 37 na miejscach siedzących, jego zasięg to około 450 km, nie emituje spalin, oczyszcza powietrze, a jedyne co emituje to para wodna.

„Często, kiedy mówimy o inwestycji w zieloną energię, mówimy o sadzeniu drzew, mówimy o solidarności z przyszłymi pokoleniami. Świat się zmienia i chcemy jako miasto Gdańsk dostosowywać się do tych zmian” - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

„Przypomnę, że w ubiegłym tygodniu Parlament Europejski przegłosował przepisy mówiące o tym, że zaprzestaniemy produkcji pojazdów spalinowych w 2035. Dzisiaj wspólnie z polskim producentem prezentujemy autobus, który przez najbliższe dni będzie testowany na ulicach Gdańska. Szukamy rozwiązań, które pozwolą w ekologiczny, nieemitujący spalin sposób podróżować po naszym mieście” - dodaje.

Najbardziej ekologiczny autobus na wodór

Miasto Gdańsk podkreśla, że komunikacja miejska zanieczyszcza powietrze w miastach. Każde zanieczyszczenie powietrza może być przyczyną chorób – nie tylko układu oddechowego, ale też udarów, nowotworów, zawałów serca, alergii itp. Autobus wodorowy, który napędzany zielonym wodorem nie emituje spalin, a dodatkowo oczyszcza powietrze.

NesoBus jest idealnym rozwiązaniem dla mieszkańców miast – likwiduje emisję trujących substancji – poza CO2 to przede wszystkim tlenki azotu czy pyły, w szczególności drobne pyły PM 2,5.

„NesoBus to nasza marka, a nazwa wzięła się od pierwszych liter – nie emituję spalin, oczyszczam. Autobus jest w pełni ekologiczny, ponieważ jeździ na zielony wodór, nie emituje spalin i zasysając powietrze, oczyszcza je. Co ważne NesoBus jest stworzony przez polskich konstruktorów, w pełni polski produkt stworzony w półtora roku. Jest też fantastycznym autobusem z perspektywy transportu miejskiego. W przeciwieństwie do innych rozwiązań ten autobus można zatankować w 15 minut i ma zasięg 450 km. Czyli na jednym tankowaniu jest w stanie jeździć praktycznie dwa dni” - mówi Maciej Stec, wiceprezes zarządu, Grupa Polsat Plus.

NesoBus na 6 liniach w Gdańsku

Testy autobusu rozpoczną się od środy 15 czerwca i potrwają tydzień. Pojazd będzie kursował na 6 popularnych liniach obsługujących duże gdańskie osiedla oraz centralne części Gdańska: 111, 115, 130, 175, 189 i 199.

„Od środy z podróży tym autobusem będą mogli skorzystać pasażerowie naszej komunikacji miejskiej. Dzięki temu sami będą mogli ocenić, jak wygląda jazda takim nowoczesnym pojazdem napędzanym paliwem przyszłości. Jeżeli testy wypadną pomyślnie, to jestem przekonany, że w kolejnych miesiącach i latach takie autobusy na stałe zawitają do naszego miasta” - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

„Co istotne, z naszymi partnerami chcemy, aby w Gdańsku w najbliższych miesiącach powstała stacja wodorowa, w której będą mogły tankować zarówno takie autobusy, jak i wiele pojazdów użytkowych – podkreśla Borawski.

Grupa Polsat Plus zapowiadała niedawno uruchomienie seryjnej produkcji NesoBusa w połowie 2023 roku.

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa Cyfrowy Polsat zanotowała 2,99 mld zł wpływów sprzedażowych (niemal tyle samo co rok wcześniej) oraz spadek zysku netto jednostki dominującej o 44,8 proc. do 214,9 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Autobus na wodór od Polsatu wyjedzie na ulice Gdańska

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
??
Ciekawe czy pani Dulkiewicz przeprosiła kasjerkę z Biedronki...🤔
odpowiedź
User
Telemedion
To Polsat ma swoj wodór? Czym się różni od zwykłego wodoru? Chyba, ze autor miał na myśli: polsatowski autobus na wodór wyjedzie…. Ile osób widziało ten tytuł zanim dali akcept?
odpowiedź
User
martin
pirwsza mmiości powina być tsczke cona z yugdajska
odpowiedź