SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Pierwsze automaty paczkowe Poczty Polskiej stanęły w Warszawie

Poczta Polska oddała pilotażowo do użytku pierwsze automaty paczkowe. Pięć działa w sklepach Biedronka, jeden w placówce pocztowej na warszawskiej Pradze-Północ. Do końca października w całej Polsce stanie 200 takich urządzeń, które dostarczy duńska firma SwipBox.

Article

Projekt własnej sieci maszyn do odbioru paczek Poczta Polska ogłaszała już w drugiej połowie ubiegłego roku. Wedle pierwotnych planów, tysiąc automatów miało stanąć w sąsiedztwie sklepów Biedronka, na dworcach kolejowych oraz na stacjach Lotosu.

Ostatecznie, rozpoczęty w czwartek pilotaż obejmie łącznie 200 maszyn paczkowych. Połowa stanie na terenie placówek Poczty Polskiej (w wydzielonych całodobowych strefach), a druga połowa w sklepach Biedronka (będą czynne tylko w godzinach pracy sklepów, o czym informowaliśmy na łamach Wirtualnemedia.pl).

- W ostatnich trzech latach naszym celem było budowanie struktury, w której obywatel może zadbać o swoją przesyłkę, dziś liczy prawie 12 tys. punktów odbioru. Teraz przyszedł czas na kolejny ruch - to także odpowiedź na oczekiwania klientów. Jako kolejną gałąź chcemy wprowadzić możliwość odbioru przesyłki przez automaty paczkowe. Mamy nadzieję, że ten sektor dostępu do usług pocztowych będzie dynamicznie się rozwijał - mówił na konferencji inaugurującej projekt Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej.

Do końca sierpnia zostanie uruchomionych co najmniej 100 takich automatów w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Rzeszowie, Poznaniu, Wrocławiu, Szczecinie, Katowicach, Trójmieście. Pozostałe 100 maszyn będzie oddanych do użytku do końca października.

Pierwsze automaty Poczty Polskiej już działają

Pierwszy automat paczkowy został uruchomiony w nowo otwartej filii Poczty Polskiej przy ul. Sierakowskiego 5 w Warszawie. Kolejnych pięć maszyn już działa w warszawskich sklepach Biedronka (na Mokotowie i Wilanowie). Listę dostępnych maszyn będzie można śledzić na bieżąco na dedykowanej stronie internetowej, która w odświeżonej wersji wystartuje w sierpniu.

Poczta Polska nie podaje kosztów realizacji projektu. Jednak jak ustalił nieoficjalnie portal Wirtualnemedia.pl, maszyn paczkowych Poczta nie kupiła, a wynajmuje je od SwipBox.

Każda maszyna mieści jednorazowo blisko 60 paczek. Do odbioru potrzeby jest kod, który klient musi wpisać na ekranie automatu.

Samoobsługowe urządzenia dołączą do sieci Odbiór w Punkcie, rozwijanej przez Pocztę Polską od kilku lat. W ramach tej sieci, klienci mogą odbierać paczki w sklepach Żabka i Freshmarket, stacjach Orlen i w kioskach Ruchu.

Poczta Polska do 2023 r. planuje zwiększyć dwukrotnie swoje przychody z obsługi przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP). Obecnie potencjał państwowego przedsiębiorstwa  w tym segmencie wyceniany jest na blisko miliard złotych rocznie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Pierwsze automaty paczkowe Poczty Polskiej stanęły w Warszawie

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
qwerty
a będzie można w nim odebrać awizo?
7 4
odpowiedź
User
Janusz
Super wiadomość. Poczta górą!!!
5 6
odpowiedź
User
Prawak
Prawdziwie Polska firma - tyle lat miała na opracowanie paczkomatów, ale wynajęła je od Duńczyków. Brawo PiS!
7 3
odpowiedź
User
dr
czyli biedra będzie świadczyć usługi pocztowe, czyli będzie czynna w niedziele. Taki deal...
2 0
odpowiedź
User
jomstad
czyli biedra będzie świadczyć usługi pocztowe, czyli będzie czynna w niedziele. Taki deal...


No właśnie to mnie też zastanawia
3 0
odpowiedź