SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Autonomiczny robot w magazynie IKEA w Jarostach. Wyręczy ludzi w najcięższych pracach

W centrum dystrybucyjnym firmy Ikea w Jarostach prowadzonym przez FM Logistic rozpocznie pracę robot MIR 500 (Mobile Industrial Robots), który usprawni procesy magazynowe. Jest to technologia, która może być dowolnie konfigurowana i stosowana przy codziennych operacjach magazynowych zastępując pracowników przy najcięższych zadaniach.

FM Logistic to operator, który oferuje swoim klientom usługi związane z magazynowaniem, składowaniem, co-manufacturingiem, co-packingiem oraz transportem i dystrybucją towarów.

FM Logistic Central Europe jest częścią francuskiej Grupy FM. W regionie Centralnej Europy firma działa w 4 krajach: w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech.

Obecnie FM Logistic CE posiada 17 platform logistycznych, 30 magazynów przeładunkowych i zatrudnia ponad 5,5 tys. pracowników.

Czytaj także: Żabka buduje pod Warszawą swoje najnowocześniejsze centrum logistyczne. Zautomatyzowany obiekt powstanie za rok

Robot MIR 500 w Ikea

Jednym z klientów FM Logistic jest polski oddział seici Ikea, który korzysta z centrum logistycznego w Jarostach. Teraz obaj partnerzy poinformowali o tym, że w centrum Ikei rozpocznie pracę robot o nazwie MIR 500. Według zapowiedzi maszyna będzie współpracować z pracownikami magazynowymi przy transporcie palet i innych ładunków do wagi 500 kg. Główne założenie projektu to odciążenie pracowników w czynnościach nieproduktywnych, poprawa bezpieczeństwa pracy i optymalizacja kosztów magazynowych.

- Chcąc budować przewagę konkurencyjną firmy oraz naszych klientów inwestujemy w innowacyjne rozwiązania, które są elastyczne, łatwe w obsłudze i dzięki temu efektywne kosztowo - zaznacza w komunikacie Alexandre Damie, kierownik ds. Innowacji i Procesu w FM Logistic Central Europe. – Technologia Mobile Industry Robots jest znacznie tańsza w użytkowaniu niż konkurencyjny koncept wózków samojezdnych AGV - w tym konkretnym przypadku to rozwiązanie ponad 2 razy tańsze niż AGV.

Według zapewnień robot MIR 500 z łatwością omija przeszkody, jest elastyczny w stosowaniu i nie wymaga długich i pracochłonnych konfiguracji, dzięki czemu jest prosty w obsłudze.

Dzięki tworzonej przez urządzenie mapie przestrzeni i wykorzystaniu sztucznej inteligencji autonomiczne roboty mobilne bez pomocy człowieka potrafią dynamicznie nawigować i wybrać najdogodniejszą trasę jeszcze przed rozpoczęciem jazdy.  

Obecnie trwają szkolenia pracowników magazynowych i osób, które będą nadzorować robota, a w ciągu kilku tygodni MIR 500 ma pracować już w pełni samodzielnie w modelu 24/24 i 7/7.

- Realizacja zadań na rzecz naszego klienta wymaga przewożenia znaczących ilości słupków pustych palet drewnianych ze względu na ich wykorzystanie w składowaniu w magazynach automatycznych – wyjaśnia Edyta Śmiechowicz, dyrektor platformy w Jarostach. - Jest to idealny proces do automatyzacji. Bieżące wdrożenie realizowane w centrum dystrybucyjnym polega na wkomponowaniu autonomicznego robota wożącego puste palety w strumień wewnętrznych przepływów towarów. W czasie przeprowadzonych przez nas testów robot przejechał ponad 60 km, zrealizował pomyślnie 180 misji, przewiózł ponad 1500 pustych palet. Udało się dzięki temu zoptymalizować przepływy zachowując pełne bezpieczeństwo pracujących i zagwarantować rentowność tej inwestycji.

Czytaj także: InPost uruchomił centrum logistyczne w Prologis Park Chorzów

Obecne wprowadzenie robota MIR 500 to kolejny projekt tego typu w FM Logistic realizowany wspólnie z dostawcami - firmami Astor i ABZ Automatyka. W ub.r. nieco mniejszy model - MIR 200 rozpoczął pracę na platformie logistycznej w Mszczonowie, gdzie wspiera operacje co-packingowe. Przewozi odpady powstałe przy produkcji, jak folie i kartony, do sortowni. Dziennie jeden taki pojazd pokonuje średnio dystans około 18,5 km, który wcześniej musieli przemierzać pracownicy.

FM Logistic rozpatruje kolejne zastosowania dla autonomicznych robotów w innych jednostkach.

Dołącz do dyskusji: Autonomiczny robot w magazynie IKEA w Jarostach. Wyręczy ludzi w najcięższych pracach

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
"Wyręczy ludzi w najcięższych pracach" - ale zarejestrować się w PUP ludzie będą musieli się sami...
odpowiedź
User
JAN
Zapraszam na największą giełdę kryptowalut. Można płacić w PLN.

https://binance.com/en/register?ref=21890971
odpowiedź
User
Abc
MIR zamiast pomagać, tylko utrudnia pracę, przeszkadza. Jeździ slalomem, wykonuje dziwne manewry i kilka razy uderzył w stojący wózek operatora. Ciągle ma jakieś dziwne usterki, miał odciążyć pracowników, tymczasem potrzebuje ciągłego nadzoru jakiejś osoby. Zatrzymuje się z niewiadomych przyczyn w regale, przez co operator nie może przejechać, albo pobrać palety z regału.. Porażka
odpowiedź