SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bananowa energia

Australijscy inżynierowie opracowali generator energii elektrycznej zasilany bananami

Co więcej, naukowcy mają nadzieję już wkrótce stworzyć pełnowymiarową elektrownię owocową.

Obecnie większość australijskich bananów po prostu się marnuje, ponieważ owoce są za małe lub zbyt obite. Ale już wkrótce sytuacja może ulec diametralnej zmianie, bowiem na pomysł racjonalnego wykorzystania góry uszkodzonych owoców wpadł wykładowca Uniwersytetu Queensland, Bill Clarke. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, naukowcy będą w stanie stworzyć bananową elektrownię, której moc pozwoli zaopatrzyć w energię osiedle ok. 500 domów mieszkalnych.

Australijska Rada Hodowców Bananów zwróciła się do wynalazcy z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu zagospodarowania olbrzymich ilości psujących się owoców. „W regionie North Queensland, występują nadmiary bananów, które mogą być ogromnym źródłem odnawialnej energii” – powiedział dr Clarke. Około jedna trzecia plonów z tamtejszych plantacji bananowych - to ponad 20 tys. ton rocznie – nigdy nie trafia do sprzedaży. Dotychczas owoce te gniły na plantacjach. Tymczasem naukowcowi udało się w warunkach laboratoryjnych uzyskać z nich energię elektryczną, co więcej - dr Clarke zapowiada możliwość wytwarzania owocowych elektrowni na skalę przemysłową. Owoce ulegają rozkładowi w szczelnym zbiorniku, a powstający w procesie gnicia metan wykorzystywany jest do napędzania turbin elektrycznych.

"Na razie nie wiemy, czy banany są ekonomicznym źródłem energii. Parametry mojego eksperymentu zostały tak dobrane, aby określić ilość czasu potrzebną do przekonwertowania bananów na metan oraz to, jak wiele można uzyskać metanu z porcji owoców”. O tym czy banany staną się nowymi „ogniwami” elektrycznymi dr Clarke przekona się dopiero w lutym przyszłego roku. Niestety, wynalazek ma także słabą stronę, do wygenerowania niewielkiej ilości energii potrzeba ogromnych ilości owoców. Aby zasilić domową dmuchawę przez 30 godzin wymagane jest ok. 60 kg bananów.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bananowa energia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl