SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Millennium po przejęciu eurobanku ma 2,6 mln klientów i 561 mln zł zysku. Zamknie 60 oddziałów i zwolni 260 osób

Według wstępnych danych w ub.r. grupa kapitałowa Bank Millennium zanotowała wzrost wyniku z odsetek o 33,1 proc. do 2,5 mld zł, wyniku z prowizji o 5,8 proc. do 699,1 mln zł oraz spadek zysku o 26,3 proc. do 560,7 mln zł. Na koniec ub.r. Bank Millennium miał 2,6 mln klientów, z których 1,8 mln korzysta z bankowości internetowej, a 1,41 mln z mobilnej. W br. bank planuje zamknąć 60 swoich placówek i zwolnić w bieżącym kwartale 260 pracowników.

Article

Wiosną ub.r. Bank Millennium po uzyskaniu zgód regulatorów za ok. 1,83 mld zł przejął od francuskiej grupy Société Générale Euro Bank działający pod marką eurobank. Jego wynik są uwzględnianie a bilansie grupy Bank Millennium od czerwca.

- Najważniejszym wydarzeniem 2019 roku była szybka i perfekcyjnie przeprowadzona fuzja z Euro Bankiem, która skokowo zwiększyła potencjał rozwojowy banku. Po połączeniu, na koniec 2019 roku Grupa Banku Millennium posiada aktywa w wysokości 98,1 mld zł, kapitały własne w wysokości 9 mld zł i obsługuje 2,6 mln aktywnych klientów detalicznych - podkreśla Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Operacyjna fuzja z przejętym bankiem, wskutek której zniknęła marka eurobank, nastąpiła w połowie listopada. Wspierała to kampania reklamowa z udziałem promującego wcześniej eurobank Piotra Adamczyka i Radosława Kotarskiego, od kilku lat bohatera reklam Banku Millennium.

W górę przychody, w dół zysk netto

Wpływy operacyjne grupy Bank Millennium wyniosły w ub.r. 3,47 mld zł, co wobec 2,73 mld zł rok wcześniej oznacza wzrost o 27,3 proc. Wyniku z odsetek zwiększył się rok do roku o 33,1 proc. do 2,5 mld zł, a wynik  z prowizji - o 5,8 proc. do 699,1 mln zł

W czwartym kwartale ub.r. w porównaniu z trzecim nastąpiły niewielkie zmiany tych wyników. Skok w górę nastąpił wcześniej, w związku z włączeniem od czerwca wyników Euro Banku.

Procentowo jeszcze mocniej wzrosły wydatki operacyjne - z 1,27 mld zł w 2018 roku do 1,73 mld zł w ub.r., czyli o 36,1 proc. Bank zaznacza, że bez 116,3 mln zł kosztów połączenia z Euro Bankiem nakłady poszły w górę o 27 proc. do 1,61 mld zł.

Wydatki pracownicze zwiększyły się o 31,1 proc. do 836,4 mln zł, a pozostałe koszty administracyjne - o 41,2 proc. do 889,7 mln zł.

Natomiast zysk netto grupy Bank Millennium zmalał z 760,7 do 560,7 mln zł. Bank zaznacza, że oprócz kosztów integracji z Eurobankiem do tego spadku przyczyniło 223 mln zł zawiązanej w minionym kwartale rezerwy na ryzyko prawne związane z walutowymi kredytami hipotecznymi, natomiast pozytywnie wpłynęło na ten wynik 27 mln zł z tytułu odzyskania aktywa podatkowego oraz 45 mln zł zysku kapitałowego z tytułu przeszacowania udziałów w spółce Polski Standard Płatności, operatorze systemu płatności mobilnych Blik.

Bez uwzględnienia jednorazowych zdarzeń skorygowany zysk netto grupy Bank Millennium wzrósł o 17 proc. do 889,1 mln zł.

- Pomimo kosztów integracji i konieczności utworzenia rezerw jestem zadowolony z osiągniętego wyniku 561 mln zł zysku netto. Pokazuje on skuteczność realizacji strategii wzrostu organicznego i innowacyjnej przewagi banku na rynku. Mimo ogromnego zaangażowania w proces łączenia z Euro Bankiem uruchomiliśmy w tym roku m.in. bankowość nowej generacji – spersonalizowany dla każdego klienta, nowy serwis bankowości internetowej i mobilnej oraz wkroczyliśmy w świat otwartej bankowości - wylicza Joao Bras Jorge.

Już 1,4 mln klientów bankowości mobilnej

Na koniec ub.r. Bank Millennium miał 2,6 mln aktywnych klientów detalicznych, o 734 tys. (40 proc.) więcej niż rok wcześniej. Na ten wzrost przypadło 494 tys. klientów dawnego eurobanku i 264 tys. pozyskanych przez Bank Millennium.

Udział cyfrowych kanałów w akwizycji kont osobistych wyniósł 38 proc., a pożyczek gotówkowych 53 proc. Z pozostałych usług online największe wzrosty odnotowały transakcje Blikiem (o 99 proc. rok do roku) i liczba kart aktywowanych w technologii HCE (o 362 proc).

Na koniec ub.r. z programu rekomendacyjnego „Lubię to Polecam” korzystało 670,9 tys. użytkowników, z których 294 tys. dołączyło do niego w ub.r.

Z bankowości elektronicznej korzystało aktywnie 1,8 mln klientów, a z aplikacji mobilnej - 1,41 mln, po wzroście w skali roku odpowiednio o 32 i 44 proc.

Sprzedaż pożyczek gotówkowych przez Bank Millennium osiągnęła w ub.r. rekordową wartość 4,1 mld zł, po wzroście o 28 proc. Bank sprzedał kredyty hipoteczne za 4,2 mld zł, o 26 proc. więcej niż w 2018 roku. W przypadku obu typów kredytów sprzedaż generowana przez dawny Euro Bank była konsolidowana dopiero 9 listopada ub.r.

Wartość depozyt klientów detalicznych na koniec ub.r. wynosiła 61,1 mld zł, o 13,9 mld zł więcej niż rok wcześniej. To wzrost o 28 proc., a bez uwzględnienia depozytów w Euro Banku wynik zwiększył się o 10 proc.

W segmencie biznesowym Bank Millennium na koniec ub.r. miał prawie 89 tys. klientów, o ponad 22 tys. więcej niż na koniec 2018 roku.

Będzie likwidacja oddziałów i zwolnienia

Na koniec ub.r. zatrudnienie w grupie Bank Millennium wynosiło 8 464 etatów, z uwagi na przejęcie Euro Banku w ciągu roku zwiększyło się aż o 38 proc. Natomiast w czwartym kwartale ub.r. nastąpił spadek o 1,2 proc.

Bank Millennium zapowiedział, że w br. zamknie 60 swoich placówek, a w bieżącym kwartale zwolni 260 pracowników.

Bank zaznaczył, że całkowite wydatki integracyjne związane z kupnem Euro Banku wyniosą poniżej 300 mln zł. - Poza 116 mln zł kosztów integracji poniesionych w 2019 roku, 37 mln zł zostało ujęte w wartości firmy poprzez korektę ceny zakupu, a 33 mln zł zostało rozliczone jako nakłady inwestycyjne. Skuteczne dokończenie restrukturyzacji powinno umożliwić uzyskanie synergii w kwocie ponad 100 mln zł już w 2020 roku - opisano w raporcie finansowym Banku Millennium.

Dołącz do dyskusji: Bank Millennium po przejęciu eurobanku ma 2,6 mln klientów i 561 mln zł zysku. Zamknie 60 oddziałów i zwolni 260 osób

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Sandzi
Normalne jest przejęcie są zwolnienia takie TO czasy SIANO najważniejsze
odpowiedź
User
thd
Zamkną 60 oddziałów, zwolnią 260 osób. Klientów pewnie z pół miliona odjedzie. I tyle z tej synergii. Straci najbardziej rynek, mniejszą konkurencją.
odpowiedź
User
franki
pol miliarda zysku i do zwolnienia 260 osob :)
LOL
odpowiedź