SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Millennium spodziewa się dobrych wyników w II półr.

Zarówno czynniki makroekonomiczne, jak i wyniki za I półrocze dają powody do optymistycznego nastawienia do spodziewanych wyników Banku Millennium w II połowie roku, poinformował prezes Bogusław Kott we wtorek. Bank chce utrzymać koszty ryzyka do kredytów na poziomie poniżej 100 pb.

"Mamy wyraźny przyrost dochodów z core biznesu i dobry poziom kosztów. Mamy niższe koszty ryzyka, niż w pierwszym kwartale, co w pewnym stopniu zostało skonsumowane przez wyższe koszty płynności dewizowej. Ogólnie rzecz biorąc, mamy optymistyczne nastroje jeśli chodzi o wyniki w następnych kwartałach" - powiedział Kott dziennikarzom.

Zysk netto w II kw. wyniósł 69,5 mln zł wobec 8,9 mln zł rok wcześniej, zaś w całym I półroczu 137,6 mln zł, co oznacza wzrost o 554% r/r.

Wynik z odsetek sięgnął 240,2 mln zł w II kw., a w całym półroczu wyniósł 473,6 mln zł, co oznacza wzrost o 59,7% w skali roku. Marża odsetkowa ogółem wyniosła 2,1% na koniec II kw. wobec 2,2% w I kw. i 1,1% w II kw. 2009 r.

Członek zarządu banku Fernando Bicho powiedział, że celem banku nadal jest utrzymywanie marży odsetkowej netto na poziomie pomiędzy 2,0 -2,4%.

Wynik z prowizji w II kw. wyniósł 136,2 mln zł wobec 106,6 mln zł rok wcześniej. W I półroczu wynik ten sięgnął 284 mln zł, co oznacza wzrost o 22,2% r/r. Spadek prowizji w obszarze bancassurance bank skompensował wyższymi prowizjami m.in. od kart, funduszy inwestycyjnych i innym produktom rynku kapitałowego.

Koszty w I półr. wyniosły 523,6 mln zł (wzrost o 0,7% r/r), a w samym II kw. 268,9 mln zł. Wzrost kosztów operacyjnych o 5,6% w skali kwartału wynikał z wyższych premii, zaś wzrost kosztów administracyjnych o 3,5% w wyniku wyższych kosztów marketingu.

Wskaźnik koszty do dochodów obniżył się do 63% w I połowie z 72% rok wcześniej.

Wartość odpisów w II kw. wyniosła 46,8 mln zł, co oznacza spadek w skali kwartału o 44%. W I pół. odpisy wyniosły 130 mln zł i były niższe o 30% od zanotowanych w I pół. 2009 r.

"W drugim kwartale było mniejsze zapotrzebowanie na rezerwy niż w pierwszym. Kilka miesięcy temu mówiliśmy, że nie spodziewamy się więcej niż 100 pb do kredytów ogółem. Obecnie jest to 76 punktów. Jakość naszego portfela kredytowego jest taka, że pozwala zejść poniżej i w kolejnych kwartałach powinniśmy mieścić się pomiędzy tym, co mieliśmy w pierwszym i drugim kwartale" - powiedział Bicho.

Prezes podkreślił, że odpisy są zawiązywane konserwatywnie i spodziewa się, że zarówno w banku, jak i sektorze będzie widoczna poprawa jakości portfela kredytowego.

Zwrot z kapitałów (ROE) wyniósł 7,7% na koniec czerwca wobec 1,5% rok wcześniej. Współczynnik wypłacalności liczony kapitałem Tier 1 wyniósł 11,6% na koniec czerwca.

Dołącz do dyskusji: Bank Millennium spodziewa się dobrych wyników w II półr.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl