SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao do 2030 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną

W perspektywie 2030 roku Bank Pekao chce osiągnąć własną neutralność klimatyczną. W ciągu najbliższych zamierza także zorganizować finansowanie projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł – wynika z ogłoszonej w piątek strategii ESG Banku Pekao do 2024 roku.

Article

W piątek Bank Pekao ogłosił swoją strategię ESG na lata 2021-2024. Jest to dokument „regulujący podejście banku do zrównoważonego rozwoju”. Jak wynika z informacji prasowej Banku Pekao, strategia opiera się na trzech filarach: środowisku, zaangażowaniu i ładzie.

„Dbałość o środowisko naturalne, wspieranie rozwoju gospodarki i społeczeństwa oraz zrównoważony rozwój banku są dziś nieodłącznymi elementami biznesowej działalności. Zdecydowanego podejścia do tych kwestii wymagają od nas inwestorzy. Jest to również odpowiedź na wyzwania klimatyczne, społeczne i gospodarcze przed jakimi staje współczesny świat. Dlatego Bank Pekao zdecydował się na publikację strategii ESG, w której w jasny sposób deklaruje swoje plany w tym obszarze na najbliższe lata. Przyjmujemy w niej konkretne zobowiązania wobec naszego otoczenia i pracowników” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Leszek Skiba, prezes Banku Pekao.

Bank Pekao – napisano w informacji prasowej - większym niż dotychczas stopniu zaangażuje się w transformację energetyczną i ekologiczną kraju oraz ochronę środowiska zgodnie z zasadami Europejskiego Zielonego Ładu. Bank zakłada, że w latach 2021-2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania projektów zrównoważonych obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

„Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – zwiększy się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao. Udział finansowania wysokoemisyjnego będzie mniejszy niż 1 proc. Wspierając transformację polskiej energetyki, jednocześnie Pekao zamierza zaangażować się we wsparcie regionów węglowych najbardziej dotkniętych negatywnymi skutkami zmian” – poinformowano w komunikacie Pekao.

Bank zamierza osiągnąć własną neutralność klimatyczną w perspektywie 2030 roku, ale działania prowadzące do tego celu rozpoczyna już obecnie. Zapowiedział proekologiczne usprawnienia w placówkach, monitoring zużycia surowców czy redukcja emisji własnych. Pomiar tych ostatnich ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Ze strategii ESG wynika także, że z roku za rok będzie rosła kwota przeznaczona przez Bank Pekao na cele społeczno-środowiskowe. Planuje też zwiększyć zaangażowanie pracowników w działania na rzecz społeczeństwa i środowiska.

„Liczba godzin przepracowanych w ramach wolontariatu pracowniczego w horyzoncie strategii ma zwiększyć z poziomu 4,4 tys. do 5,5 tys. godzin. Co roku bank zobowiązuje się do podjęcia co najmniej pięciu nowych inicjatyw z obszaru ESG” – napisano w komunikacie Peko.

Bank zapowiedział również osiągniecie 100-proc. wskaźnika digitalizacji, co oznacza, że wszystkie sprawy bankowe będzie można załatwić zdalnie.

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao do 2030 r. chce osiągnąć neutralność klimatyczną

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl