SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Od pomocy Polakom na emigracji do kreowania innowacji - Bank Pekao obchodzi swoje 95-lecie

Historia Banku Pekao to równocześnie historia polskiej bankowości. To on jako pierwszy w naszym kraju uruchomił bankomat, wydał kartę kredytową, uruchomił biuro maklerskie, zastosował na szeroką skalę biometrię. Jako pierwszy na świecie połączył tokenizację sztuki z produktem bankowym. Pekao niedawno pochwaliło się najlepszymi w swojej historii wynikami finansowymi. Mimo upływu lat, bank wciąż wspiera rodaków, angażując się w transformację energetyczną i rozwój gospodarki, działając na rzecz kultury i sportu, edukując w obszarze finansów czy pomagając lokalnym społecznościom.

Pracownicy paryskiego oddziału Banku Polska Kasa Opieki SA szybko zdobyli zaufanie Polonii. Zdjęcie pochodzi z 1930 r.; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe; Koloryzacja: Anna MarjańskaPracownicy paryskiego oddziału Banku Polska Kasa Opieki SA szybko zdobyli zaufanie Polonii. Zdjęcie pochodzi z 1930 r.; Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe; Koloryzacja: Anna Marjańska

Bank Polska Kasa Opieki powstał w 1929 r. i zgodnie ze swoją misją, pomagał Polakom na emigracji. Dbał o oszczędności rodaków, pozwalając im na gromadzenie funduszy na korzystnych zasadach za granicą i umożliwiając przesyłanie pieniędzy do rodzin pozostających w kraju. Jego wsparcie było jednak znacznie szersze. Polska Kasa Opieki fundowała stypendia dla zdolnej młodzieży, otwierała biblioteki i czytelnie oraz wspierała inicjatywy charytatywne.

Siedziba jednego z przedwojennych oddziałów Banku. Źródło: Archiwum Banku Pekao SA

Dziś Bank Pekao cieszy się niezmiennie zaufaniem Polaków, obsługując ponad 6,7 mln klientów. Jest wiodącym bankiem korporacyjnym w Polsce i drugim największym bankiem uniwersalnym pod względem aktywów. Posiada wiodącą pozycję na rynku w private bankingu, zarządzaniu aktywami i działalności maklerskiej. W 2023 r. odnotował najwyższy w swojej historii zysk i największą sprzedaż kont indywidualnych. Bank od lat cyfryzuje usługi dla klientów, stawiając na open banking, rozwój usług dodanych, aplikacji mobilnych i bankowości dla młodych. Pekao zatrudnia ponad 15 tys. pracowników w całym kraju, którzy na co dzień wspólnie angażują się w rozwój banku, realizują wspólne cele z myślą o klientach i sami chętnie otaczają troską tych, którzy szczególnie tego potrzebują.

- Jesteśmy instytucją, która jest dumna ze swojej bogatej tradycji i nie zapominamy o niej idąc śmiało naprzód. Do kreowania zmian w sektorze finansowym potrzeba odwagi i zgranego zespołu ekspertów. Bank Pekao tworzą ludzie, którzy mają poczucie misji i jestem wdzięczny za ich zaangażowanie oraz wysiłek. Dziękuję też naszym klientom, którzy nam zaufali i chcą razem z nami dbać o swoje finanse i dawać inspirację do tworzenia nowych, innowacyjnych rozwiązań - mówi Leszek Skiba, Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Wracając do korzeni

Szacuje się, że w okresie międzywojennym poza Ojczyzną żyło około 8 mln Polaków. Dla tworzącego się po latach zaborów państwa, gromadzony przez nich kapitał był niezwykle cenny. Chcąc przesłać rodzinie żyjącej w kraju pieniądze, Polacy albo korzystali z usług zagranicznych banków, narażając się na ich wyzysk, albo przekazywali gotówkę przez wycierających się do kraju znajomych. 17 marca 1929 r. na podstawie decyzji Ministerstwa Skarbu powołano Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna, aby poprawić sytuację Polonii i chronić jej oszczędności. Jego pierwszym prezesem został prawnik i finansista Henryk Gruber.

Bank od samego początku prężnie się rozwijał, prowadząc książeczki oszczędnościowe, realizując transfery pieniężne czy udzielając kredytów polskim rzemieślnikom i kupcom na rozwój interesów. W ciągu zaledwie 10 lat od powstania miał już swoje placówki we Francji, Palestynie, Argentynie i Stanach Zjednoczonych. Oddziały banku były ważnymi ośrodkami polskości oraz aktywnie działały w obszarze kultury.

Dyrektor Banco Polaco Eugeniusz Bączkowski otwiera Świetlicę Ogólnopolskiego Komitetu Oświatowego w Buenos Aires (1938 r.). Polacy w Argentynie chętnie korzystali z czytelni powstałej z inicjatywy Banku Polska Kasa Opieki, podobnie jak przedstawiciele diaspory w różnych częściach Francji. Źródło: Zbiory Biblioteki Polskiej im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires (Biblioteca Polaca Ignacio Domeyko) Koloryzacja: Mikołaj Kaczmarek

Działania Polskiej Kasy Opieki znacznie wykraczały poza bankowość. Bank stworzył we francuskim Lille internat dla ubogich dzieci. Wsparł też finansowo budowę Domu dla Starców, Wdów i Sierot w Lens. Dla polskich uczniów w Paryżu fundował nagrody w konkursach i stypendia. Działalność Polskiej Kasy Opieki wyhamowała przez wybuch II wojny światowej.

Wejście do siedziby paryskiego oddziału Banku Polska Kasa Opieki SA. Źródło: Archiwum Banku Pekao SA

Bank bliski potrzebom Polaków

Minęły dziesiątki lat, a Bank Pekao wciąż w swojej działalności stawia na dobro Polski i swoich rodaków. Bank Pekao wspiera transformację klimatyczną i rozwój gospodarki z udziałem klientów korporacyjnych i sektora publicznego. Pomaga w rozwoju polskich firm poprzez aktywny udział w programach gwarancyjnych i akceleratorach.

Pekao kontynuuje działalność charytatywną i edukacyjną, angażując do tego swoich pracowników. Wolontariusze prowadzą m.in. zajęcia dla młodzieży szkolnej w ramach programu BAKCYL, a we współpracy z ekspertami zewnętrznymi, realizują projekt edukacji ekologicznej dla pracowników pt. „EKOlogia na bank!”, który w ubiegłym roku zwieńczono otwarciem pasieki miejskiej na dachu nowej siedziby centrali żubra.

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę Domu Polaków z Zagranicy, czerwiec 1938 r. Dom powstał m.in. dzięki środkom Banku Polska Kasa Opieki. Na pierwszym planie od lewej: gen. Kazimierz Sosnkowski, Marian Zyndram-Kościałkowski, ówczesny minister pracy i opieki społecznej, oraz Władysław Raczkiewicz, wówczas prezes Światowego Związku Polaków z Zagranicy. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe Koloryzacja: Anna Marjańska

Wolontariusze Banku Pekao promują też patriotyzm. W zeszłym roku w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego wzięli udział w akcji „Wolność łączy”, podczas której rozdawali przypinki z symbolem Polski Walczącej oraz pełnili wartę honorową w siedmiu lokalizacjach w Warszawie o godzinie „W”. Poświęcili również swój czas i siły na prace porządkowe wokół nagrobków i zabytkowych dzieł sztuki w starej części Cmentarza Powązkowskiego. Ponadto, wolontariusze banku od lat zgłaszają i realizują własne inicjatywy dla lokalnych społeczności w ramach konkursu grantowego „Jesteśmy blisko”. Angażują się też w akcje pomocowe dla dzieci pod opieką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz dla zwierząt pod opieką placówek Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Bank działa też prężnie w obszarze kultury - przez dziesięciolecia zgromadził bogate zbiory dzieł sztuki, którymi dzieli się z innymi w ramach swojej Wirtualnej Galerii Sztuki, ale też organizując stacjonarne wystawy np. w zeszłym roku wydarzenia plenerowe w polskich miastach pt. „Piknik ze sztuką” czy wystawę „Koloryt rozmaitości” w Pałacu Czapskich w Warszawie. Prowadzi też konkursy skierowane do artystów pn. „Pekao ART_stories”.

Bank Pekao angażuje się w sport, wspierając różnorodne dyscypliny i wydarzenia sportowe oraz organizując biegi o nazwie „RUNda Żubra”. Od 2021 r. jest sponsorem polskiej koszykówki. Zachęca też do aktywności i zdrowego stylu życia swoich pracowników. Dwa razy w roku – latem i zimą – organizuje dla nich zawody sportowe „Pekao Cup”. Natomiast wiosną i jesienią prowadzi akcje "MiLOVE aktywności z Żubrem", w której pracownicy pokonując dystanse „na nogach” lub „na kołach” łączą aktywność fizyczną z działaniami dobroczynnymi, gdyż każda zrealizowana mila to wsparcie młodych sportowców. Ponadto, bank promuje zdrowe odżywianie przez program „Bierz zdrowie za rogi”, zachęca do badań profilaktycznych i udziału w programach związanych z redukcją stresu.

Statut Banku Polska Kasa Opieki SA z 1929 r. Źródło: Archiwum Banku Pekao SA