SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bank Pekao SA chce rosnąć szybciej, niż rynek w 2010 r.

Bank Pekao SA chce w tym roku rosnąć szybciej niż rynek, głównie w kredytach hipotecznych i gotówkowych oraz kredytowaniu małych i średnich firm, poinformował w środę wiceprezes Luigi Lovagio. Bank szacuje, że w 2010 roku rynek kredytów konsumenckich wzrośnie o 7,1%, a kredytów hipotecznych o 9,7%.

Bank Pekao SA chce rosnąć szybciej, niż rynek w 2010 r.

"Przewidujemy, że rynek kredytów wzrośnie w tym roku. Będzie to wzrost oparty na kredytach konsumenckich i hipotecznych" - powiedział Lovagio podczas konferencji prasowej.

"Przygotowaliśmy się do tego, aby wrosnąć bardziej, niż rynek. We wszystkich tych obszarach, gdzie spodziewany jest wzrost rynku, chcielibyśmy, aby nasza dynamika była wyższa" - podkreślił wiceprezes.

Lovaglio zaznaczył, że bank ma dużo miejsca na wzrost, ponieważ jego wskaźnik kredyty do depozytów wyniósł 81,7% na koniec roku. Celem jest dojście do poziomu ok. 100% w tym roku.

W 2010 r. w kredytach korporacyjnych bank spodziewa się wzrostu rynku na poziomie 0,4%, a w kredytach dla małych i średnich firm - o 0,7%. W depozytach detalicznych prognozowany jest wzrost rynku o 6%, w funduszach inwestycyjnych o 8,2%, zaś w depozytach korporacyjnych o 8,12%.

W scenariuszu makroekonomicznym bank szacuje wzrost PKB o 2,3% w 2010 roku, przy inflacji na poziomie 2,3%.

Kredyty detaliczne wzrosły o 6,7% r/r do 28,7 mld zł na koniec 2009 r. głównie dzięki wzrostowi kredytów hipotecznych (do 19,1 mld zł) i gotówkowych (5,3 mld zł). Portfel korporacyjny spadł o 7,6% w skali roku do 55,4 mld zł.

Depozyty detaliczne wzrosły o 4,7% w skali roku do 45,2 mld zł, a korporacyjne zwiększyły się o 8,4% do 52,8 mld zł na koniec 2009 r.

Prezes banku Alicja Kornasiewicz poinformowała, że Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) zwróciła się z prośbą o wyjaśnienia dotyczące informacji o planowych zmianach w strukturze banku, czyli tzw. dywizjonalizacji, które pojawiają się w mediach od kilku miesięcy.

"KNF zwróciła się o wyjaśnienia i dostarczyliśmy je. […]W naszym rozumieniu oznacza to przede wszystkim lepszą strukturę organizacyjną, która pozwoli na lepszy cross-selling, powiązanie funkcjonalne z grupą, wykorzystanie jej know-how" - wyjaśniła.

Prezes poinformowała, że nie zostały jeszcze podjęte decyzje dotyczące ewentualnej zmiany brandu Pekao. "Nie po to istnieje się w grupie, żeby nie być rozpoznawalnym. Jest oczywiste, że jakąś unifikację należy wprowadzić, ale nigdy nie jest to działanie mechaniczne" - podkreśliła.

Bank Pekao SA miał 611,80 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2009 roku wobec 719,30 mln zł zysku rok wcześniej.

Narastająco w I-IV kw. 2009 roku bank miał 2411,70 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 3528,00 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Pekao SA chce rosnąć szybciej, niż rynek w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl