SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bank Światowy oczekuje przyspieszenia wzrostu PKB Polski i Rumunii w 2007 r.

Wzrost gospodarczy w 2007 roku przyspieszy w Polsce i na Słowacji, w Bułgarii utrzyma się na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego, natomiast osłabnie w Czechach, Estonii, na Węgrzech, Litwie, Łotwie i w Słowenii.

Przewiduje Bank Światowy w opublikowanym w czwartek "Stałym raporcie ekonomicznym EU8+2".

"Łagodne spowolnienie odzwierciedla zmianę ku trwalszym trendom wzrostowym, przynajmniej w krajach bałtyckich i w Rumunii" - podano w raporcie.

Wzrost PKB wyniósł w Polsce 6,1% w 2006 roku wobec 3,6% w 2005 roku.

Według Banku Światowego, w 2007 i 2008 roku polska gospodarka przyspieszy bardziej, niż prognozują Komisja Europejska (odpowiednio: 6,1% i 5,5%) oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW, 5,8% i 5,0%).

Szybciej od Polski będą rozwijać się Litwa, Łotwa i Estonia oraz kraje, które weszły do Unii Europejskiej w tym roku - Bułgaria i Rumunia.

Raport powtarza wcześniejsze ostrzeżenia dotyczące zwiększonej presji inflacyjnej pojawiającej się w wielu krajach regionu, przy jednoczesnym poziomie produkcji przewyższającym potencjał i jednoczesnych brakach na rynku pracy i gwałtownym wzroście zadłużenia.

"Kraje Bałtyckie rejestrują gwałtowny wzrost inflacji, i to nie tylko Łotwa, ale również Polska i Czechy notują inflacyjne tendencje wzrostowe przy coraz ostrzejszej polityce monetarnej stosowanej przez te kraje" - czytamy w raporcie.

Bank podkreśla tez, że w większości krajów regionu rządy nie wykorzystują silnego wzrostu gospodarczego do poprawy sytuacji finansów publicznych.

"Stały raport ekonomiczny EU8+2" zastąpił dotychczasowy raport kwartalny poświęcony krajom "8=2" regionu Europy Środkowej i Wschodniej i będzie publikowany trzy razy w roku.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bank Światowy oczekuje przyspieszenia wzrostu PKB Polski i Rumunii w 2007 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl