SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki: nasze zyski wzrosną w tym roku o 25 proc.

Większość banków prognozuje, że ich wynik netto wzrośnie o 25,6% w skali roku w 2011 r., jednak 30% banków planuje spadek wyników w porównaniu z poprzednim rokiem, wynika z ankiety skierowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego do banków komercyjnych i oddziałów instytucji kredytowych.

Banki: nasze zyski wzrosną w tym roku o 25 proc.

„Jest to wynik planowanego wzrostu, w szczególności wyniku odsetkowego, ale także pozycji wynikowych dotyczących prowizji i działalności bankowej. Jednocześnie wobec końca 2010 r. w bankach przewidywany jest wzrost kosztów działania banku i ujemny wynik z IBNR/wynik z tytułu rezerw na ryzyko ogólne"- podała Komisja.

Z ankiety wynika, iż banki prognozują spadek przychodów z inwestycji kapitałowych o 15,3% i spadek wyniku wypracowywanego na spreadach walutowych, wynikający z tytułu udzielania i spłaty kredytów walutowych (o 4,8%), co jest spowodowane planami banków odnośnie spadku wartości portfela mieszkaniowych kredytów udzielanych w walucie obcej.

Z danych banków wynika, iż w 2011 r. o 10,93% wzrośnie wynik z prowizji z tytułu obsługi, zarządzania i pośrednictwa w sprzedaży funduszy inwestycyjnych i produktów ubezpieczeniowych.

Fundusz własne banków mają wzrosnąć o 5,2% z 94 mld zł na 98 mld zł na koniec tego roku.

Banki prognozują spadek współczynnika wypłacalności do 12,9% na koniec 2011 r. z 13,8% na koniec 2010 r.

Według prognoz, portfel kredytowy będzie rosnąć o 12,7%, w szczególności dzięki zwiększaniu portfela kredytów dla sektora niefinansowego (wzrost o 10,4%). Wyższy wzrost planowany jest dla sektora przedsiębiorstw niż dla gospodarstw domowych.

W kredytach udzielanych gospodarstwom domowym największy wzrost jest planowany w portfelu kredytów mieszkaniowych (o 9,3%), przy czym banki najwięcej udzielą tych kredytów w złotych (o 33,9% więcej niż na koniec 2010 r.). Jednocześnie przewidywany jest spadek wolumenu portfela kredytów udzielonych we frankach szwajcarskich  (o 4,7%).

„Z podziału produktowego portfela kredytów wynika, iż według banków najbardziej wzrośnie wolumen kredytów operacyjnych (o 21,78%). Ponadto prognozowany jest wzrost kredytów na nieruchomości mieszkaniowe (o 5,0%), na nieruchomości komercyjne i pozostałe (o 10,6%), kredytów inwestycyjnych (o 8,6%) oraz konsumpcyjnych (o 3,4%)"- podał KNF.

Banki przewidują poprawę jakości swoich portfeli kredytowych dla przedsiębiorstw (z 12,4% do 11,9%). Jakość kredytów dla gospodarstw domowych według planów pozostanie praktycznie na poziomie z końca 2010 r.

W 2011 r.  poziom depozytów ma wzrosnąć o 11,0%, przy czym nieco bardziej od przedsiębiorstw niż od gospodarstw domowych (wzrost odpowiednio o 14,6% i o 9,3%).

Plany banków odnośnie oddziałów i placówek obsługi klienta zakładają wzrost ich liczby w 2011 r. o odpowiednio 3,4% i 10,3%. Jednocześnie, według założeń banków na ten rok, zatrudnienie zmniejszy się o 3,2%.

Spośród ankietowanych banków 13 zadeklarowało, iż w 2011 r. wypłaci dywidendęłącznie w wysokości 5,3 mld zł, co stanowi 56,8% ich wyników oraz 48,4% wyników wszystkich banków komercyjnych i oddziałów instytucji kredytowych.

KNF podała także, że łączna suma bilansowabadanych banków na koniec 2010 r. wyniosła 1 088 mld zł i była niższa od planowanej o 11,9 mld zł (o 1,1%).

Wynik nettosektora w 2010 r. był wyższy od prognozowanego o 6,6%. Niższy od planowanego (o 2,4%) wynik z działalności bankowej został zrekompensowany niższym (o 10,7%) poziomem kosztów oraz mniejszym od prognozowanego (o 7,2%) obciążeniem wyników banków rezerwami.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki: nasze zyski wzrosną w tym roku o 25 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl