SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Banki przewidują wzrost popytu na kredyty

NBP: Banki oczekują wzrostu popytu na kredyty firm i cele mieszkaniowe w II kw.

Banki oczekują w II kw. tego roku przyspieszenia wzrostu popytu na kredyty ze strony przedsiębiorców. Spodziewają się także ponownego wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, wynika z raportu "Sytuacja na rynku kredytowym. Wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych", opublikowanego w środę przez Narodowy Bank Polski (NBP).

"Banki przewidują przyspieszenie wzrostu popytu w sektorze przedsiębiorstw, silniejsze dla kredytów długoterminowych niż krótkoterminowych. Oczekiwany jest również znaczny wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne w sektorze gospodarstw domowych. Banki prognozują ponowny wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe" - podano w raporcie.

Według NBP, może to wynikać z oczekiwań spowolnienia tempa wzrostu cen mieszkań skutkującego zahamowaniem spadku ich dostępności.

"W zależności od segmentu, ok. 40-60% banków oczekuje, że w II kwartale 2007 r. popyt na kredyty ze strony przedsiębiorstw będzie rósł szybciej niż w I kwartale 2007 r. Tempo wzrostu popytu ma przyspieszyć w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw" - czytamy dalej.

Według ankiety, w II kw. banki oczekują wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe, przy czym dwa małe banki oczekują znacznego wzrostu popytu.

"Wydaje się, że oczekiwania te można wyjaśnić pojawianiem się prognoz stosunkowo niewielkiego wzrostu cen mieszkań w największych miastach, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Gdyby taki scenariusz był realizowany w II kwartale, mógłby zostać zahamowany spadek dostępności cenowej mieszkań, co sprzyjałoby wzrostowi popytu na kredyty mieszkaniowe" - głosi raport.

W I kw. br. banki nieznacznie złagodziły warunki i kryteria przyznawania kredytów dla dużych przedsiębiorstw, zaś ich polityka kredytowa względem małych i średnich przedsiębiorstw uległa nieznacznemu zaostrzeniu. Natomiast w segmencie kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych dla gospodarstw domowych polityka kredytowa nie została istotnie zmieniona.

"Najważniejszymi przyczynami zmian polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw były presja konkurencyjna ze strony innych banków i zmniejszenie się, w ocenie banków, ryzyka związanego z przewidywaną sytuacją gospodarczą. Presja konkurencyjna była też kluczowym czynnikiem zmian polityki kredytowej względem sektora gospodarstw domowych" - podano w raporcie.

Banki przewidują łagodzenie polityki kredytowej w sektorze przedsiębiorstw, a także - wyraźne - w sektorze gospodarstw domowych. W przypadku kredytów mieszkaniowych ma ono być najsilniejsze od półtora roku, podkreśla NBP. W I kw. odnotowano bowiem nieznaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie marca/ kwietnia 2007 roku wśród 24 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 76,6%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki przewidują wzrost popytu na kredyty

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl