SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne i dla przedsiębiorstw

Banki przewidują w I kwartale dalsze zaostrzenie polityki kredytowej w udzielaniu kredytów konsumpcyjnych, a jednocześnie większość nie zamierza zmieniać polityki kredytowej w segmencie kredytów hipotecznych. Banki spodziewają się także, podobnie jak w przypadku kredytów detalicznych, wzrostu popytu na finansowanie ze strony dużych przedsiębiorstw, wynika z opublikowanego we wtorek raportu NBP.

Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne i dla przedsiębiorstw

Zdecydowana większość banków (63%) odczuła w IV kw. 2009 r. wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe, a I kw. tego roku w ocenie ponad 50% z nich ma przynieść kontynuację tego trendu.

W IV kwartale 2009 r. banki złagodziły większość warunków przyznawania kredytów mieszkaniowych, większość obniżyła także marże kredytowe. Większość banków deklaruje, że nie zamierza zmieniać polityki kredytowej w tym segmencie.

Dalsze zaostrzenie polityki kredytowej, przy lekkim wzroście popytu na kredyty konsumpcyjne, banki deklarują natomiast w segmencie kredytów konsumpcyjnych. Główną przyczyną zaostrzenia polityki jest pogorszenie jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Powód ten wskazało 35% banków, które zmieniły politykę kredytową.

Odpowiedzi banków dotyczące spodziewanego popytu na kredyty konsumpcyjne w I kw. 2010 r. były bardzo zróżnicowane, w ujęciu netto można oczekiwać nieznacznego wzrostu.

Po ok. półtorarocznym okresie zaostrzania kryteriów udzielania kredytów dla przedsiębiorstw, w IV kw. 2009 r. nastąpiło złagodzenie polityki kredytowej w większości rodzajów tej kategorii kredytu. Większość banków nie zdecydowała się na zmianę polityki. Banki obniżyły natomiast marże dla kredytów o normalnym profilu ryzyka.

W I kwartale tego roku banki spodziewają się niewielkiego złagodzenia kryteriów przyznawania kredytów krótkoterminowych i niewielkiego zaostrzenia dla kredytów długoterminowych. Oczekiwany jest dalszy wzrost popytu, głównie dla kredytów krótkoterminowych, zwłaszcza ze strony dużych przedsiębiorstw, napisano w raporcie.

W ocenie banków, sytuacja kapitałowa przestała być powodem ograniczania podaży kredytów dla przedsiębiorstw i jest obecnie głównym czynnikiem umożliwiającym łagodzenie polityki kredytowej.

Banki lepiej oceniają też swoją sytuację kapitałową, co umożliwiło części z nich złagodzenie polityki kredytowej. Głównym czynnikiem skłaniającym banki do zaostrzania kryteriów i warunków udzielania nowych kredytów staje się natomiast pogarszająca się jakość portfeli kredytowych.

Ankieta została przeprowadzona na przełomie grudnia 2009 r. i stycznia 2010 r. wśród 30 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 83,2%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyty hipoteczne i dla przedsiębiorstw

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
doradca
O wadze planowania w drodze do osiągnięcia sukcesu wiedzą wszyscy, ale czy podejmując decyzje o budowie, remoncie czy zakupie domu lub mieszkania, poświęcamy odpowiednio dużo czasu na zapoznanie się z wszystkimi aspektami tej inwestycji?
Szczególnie istotne staje się planowanie przy finansowaniu danej inwestycji kredytem hipotecznym. Należy przemyśleć nie tylko dostępność danego kredytu, ale też opłacalność inwestycji. Np. szanse rozwoju rynku nieruchomości w danym rejonie, rynek mieszkań pod wynajem, prognozy zmian kursów walutowych i stóp procentowych.
Warto również skorzystać z usług [url=http://kredyty-czestochowa.pl]dobrego doradcy finansowego[/url]
Życzę przemyślanych decyzji finansowych
8 8
odpowiedź