SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Banki: wzrost aktywów o ok. 11 proc. w 2010 r.

Banki oczekują w tym roku wzrostu sumy bilansowej o ok. 11% dzięki wzrostowi należności od sektora niefinansowego i budżetowego. Fundusze własne mają wzrosnąć o ok. 9% w skali roku m.in. dzięki zatrzymaniu zysku za 2009 r. w bankach, podała Komisja Nadzoru Finansowego w "Raporcie o sytuacji banków w 2009 r".

Banki: wzrost aktywów o ok. 11 proc. w 2010 r.

W ocenie KNF , pomimo silnego pogorszenia dochodowości, sytuacja sektora bankowego w 2009 r. pozostała stabilna, a pozycja kapitałowa banków uległa wzmocnieniu. Jednak wciąż utrzymuje się podwyższony poziom ryzyka działalności sektora, co może negatywnie wpływać na sytuację banków.

"Banki oczekują wzrostu sumy bilansowej o około 11%, co ma wynikać głównie ze znacznego wzrostu należności od sektora niefinansowego (o ponad 16%) i budżetowego (o około 54%). Wydaje się zatem, że nastąpi pewne przesunięcie aktywności banków w kierunku rozszerzenia kredytowania sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz sektora samorządowego. Oczekiwany jest także wzrost należności od sektora finansowego (o ok. 7%, przy czym dalszej redukcji mają podlegać lokaty u nierezydentów, których wartość powinna obniżyć się o ponad 10%). Nieznacznemu zwiększeniu powinien również ulec portfel papierów wartościowych (o ok. 2%)"- podano w raporcie.

Suma bilansowa sektora bankowego w 2009 r. wzrosła jedynie o 2,1% do 1,06 bln zł wobec wzrostu o 30,6% w 2008 r. Oprócz negatywnego oddziaływania otoczenia zewnętrznego, istotny wpływ na obniżenie dynamiki wywarł spadek wartości pozycji bilansowych związanych z wyceną instrumentów pochodnych przeznaczonych do obrotu (o 32,5 mld zł).

Niekwestionowanymi liderami na rynku pozostają PKO BP i Pekao SA, których aktywa przekraczają 100 mld zł, a ich łączny udział w rynku bankowym przekracza 25%. W sumie na 16 dużych i średnich banków o aktywach powyżej 20 mld zł przypadało 76,2% całości rynku.

Kapitały (fundusze) i zobowiązania podporządkowane sektora bankowego wzrosły aż o 27,4% do 105,2 mld zł na koniec 2009 r. Wzrost funduszy wynikał głównie ze zwiększenia kapitałów podstawowych (o 5,3 mld zł), funduszu zapasowego (o 7,2 mld zł) oraz innych funduszy rezerwowych (o 8,6 mld zł).
34
Na tak silny wzrost funduszy miały wpływ trzy zdarzenia: pozostawienie w bankach prawie całego zysku za 2008 r., dokapitalizowanie BGK przez Skarb Państwa, emisja akcji przez PKO BP (bank pozyskał ponad 5 mld zł).

"Banki oczekują wzrostu funduszy własnych (o ok. 9%), który ma nastąpić m.in. w drodze przeznaczenia większości zysków za 2009 r. na zasilenie kapitałów. Ze względu na wyższą dynamikę akcji kredytowej można w związku z tym oczekiwać nieznacznego obniżenia współczynnika wypłacalności" - podano także w raporcie.

Współczynnik wypłacalności wyniósł 13,3% na koniec 2009 r. wobec 11,2% rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki: wzrost aktywów o ok. 11 proc. w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl