SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Banki zaostrzą politykę kredytową wobec w 2011 r.

Banki przewidują dalsze zaostrzanie kryteriów przyznawania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych w I kw 2011 r., zapowiadają także brak zmian polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw oraz złagodzenie polityki kredytowej względem małych i średnich przedsiębiorstw, wynika z co kwartalnej ankiety Narodowego Banku Polskiego (NBP).

Banki zaostrzą politykę kredytową wobec w 2011 r.

W IV kw. 2010 r. większość banków nie zmieniła kryteriów w zakresie kredytów dla przedsiębiorstw, obniżając przy tym pobierane marże i wymagania odnośnie zabezpieczeń. W tym okresie odnotowano wzrost popyty na kredyty dla przedsiębiorstw (głównie ze względu na wzrost zapotrzebowania na finansowanie zapasów i kapitału obrotowego), podał NBP.

"Oczekiwania na I kwartał 2011 r.: brak zmian polityki kredytowej wobec dużych przedsiębiorstw oraz złagodzenie polityki względem małych i średnich przedsiębiorstw. Banki spodziewają się wzrostu popytu na kredyt przede wszystkim w segmencie kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw" - głosi raport.

W IV kw. 2010 r. aż 90% banków zaostrzyło kryteria przyznawania kredytów mieszkaniowych, przy tym banki obniżały pobierane marże i pozaodsetkowe koszty kredytów. W ujęciu netto banki zanotowały spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, ale odpowiedzi były zróżnicowane, podkreśla bank centralny.

"Oczekiwania na I kwartał 2011 r.: banki oczekują wyższego popytu na kredyty mieszkaniowe; w ujęciu netto zamierzają zaostrzyć politykę kredytową" - czytamy w raporcie.

W segmencie kredytów konsumpcyjnych w IV kw. 2010 r. trzy czwarte banków zaostrzyło kryteria udzielania kredytów. NBP podkreśla, że banki obniżyły w tym okresie koszty obsługi kredytów, ale zwiększyły marże dla klientów o wyższym ryzyku i zmniejszyły maksymalną kwotę kredytu. Banki odczuły przy tym spadek popytu na kredyt konsumpcyjny.

"Oczekiwania na I kwartał 2011 r.: banki przewidują zaostrzenie polityki kredytowej (odpowiedzi były jednak zróżnicowane) i w ujęciu netto oczekują nieznacznego wzrostu popytu na kredyty konsumpcyjne" - głosi raport.

Najnowsza ankieta została przeprowadzona na przełomie grudnia 2010 r. i stycznia 2011 r. wśród 29 banków, których łączny udział należności od przedsiębiorstw i gospodarstw domowych w portfelu sektora bankowego wynosi 82%.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Banki zaostrzą politykę kredytową wobec w 2011 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl