SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bankowy Fundusz Leasingowy chce być liderem rynku

Bankowy Fundusz Leasingowy liczy, że w 2012 roku będzie liderem w swojej branży dzięki ścisłej współpracy z PKO Bankiem Polskim. W tym roku wartość aktywów sfinansowanych leasingiem ma sięgnąć 2 mld zł, co pozwoli spółce przesunąć się na 3-5 pozycję na rynku.

Bankowy Fundusz Leasingowy chce być liderem rynku

BFL zakłada ponad 30-proc.wzrost aktywów finansowanych leasingiem w skali roku, poinformowali przedstawiciele zarządu.

„Chcemy w najszybszym możliwym czasie osiągnąć pozycję lidera. Ten rok będziemy traktować jako rozruchowy, a 2012 jawi się więc jako pierwszy możliwy do osiągnięcia tej pozycji" - powiedział prezes Paweł Pach na konferencji prasowej.

Zmiana zarządy spółki w październiku ub. roku oraz wdrożenie strategii opartej na ścisłej współpracy z bankiem PKO BP, do grupy którego należy grupa kapitałowa Bankowy Fundusz Leasing (działa pod marką PKO Leasing) zaowocowało dynamicznym wzrostem sprzedaży produktów leasingowych w ostatnim kwartale 2010 r. oraz I kw. tego roku.

„Przez kilka lat firma działała trochę w oderwaniu od tego, co robił PKO BP. Blisko 20 tys. klientów, 45 tys. podpisanych umów na kwotę ponad 6 mld zł w ciągu 12 lat – to poziomy, które nas nie satysfakcjonują"- podkreślił Pach.

W I kw. Bankowy Fundusz Leasingowy sfinansował leasingiem aktywa o wartości 257,7 mln zł, co oznacza wzrost sprzedaży o 71% r/r, co uplasowało ją na 5. miejscu w sektorze pod względem wielkości zrealizowanej sprzedaży. Kwartał wcześniej wartość wyleasingowanych aktywów wyniosła 443,9 mln zł i była wyższa o 53% w skali roku.

Poprawa wyników sprzedażowych to w dużej mierze efekt lepszej sprzedaży oferty leasingowej w sieci PKO BP, która liczy ponad 1,2 tys. oddziałów.

„Pierwszym celem jest zaspokajanie potrzeb naszych klientów tak, aby nie szukali oferty leasingowej poza bankiem" - zaznaczył prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło. PKO BP obsługuje prawie 400 tys. przedsiębiorstw.

Prezes BFL poinformował, że spółka chce w tym roku rosnąć szybciej niż rynek, którego wzrost szacowany jest na 13-14%. Plan na ten rok to co minimum 30-proc. wzrostu aktywów finansowanych leasingiem.

„Zamierzamy bardzo dynamicznie rosnąć kwartał do kwartału. Skupiamy się obecnie na uzyskiwaniu synergii z bankiem, co było siłą napędową sprzedaży w ostatnich dwóch kwartałach. Wartość aktywów oddanych w leasing na ten rok powinna przekroczyć 2 mld zł" - podkreślił Pach. W 2010 r. wartość ta sięgnęła 1,25 mld zł.

Przewodniczący rady nadzorczej BFL i jednocześnie wiceprezes PKO BP Jarosław Myjak spółki powiedział, że do III kw. ub. roku „nie wykazywała należytej dynamiki przychodowej, dynamiki rentowności i zarządzania kosztami".

„W 2009 roku rentowność tego biznesu była niższa, niż w kredytach. W 2010 roku te rentowności były na podobnym poziomie 2%. Rada nadzorcza oczekuje, że w tym roku poziom w leasingu będzie wyższy, co jest normą rynkową"- zaznaczył Myjak.

Dodał, że celem spółki jest także wykorzystanie modeli banku do oceny ryzyka w transakcjach leasingowych.

Obecnie ponad 100 osób obsługuje wnioski klientów BFL w bankowym kanale dystrybucji i ich liczba będzie sukcesywnie zwiększać się. Wewnętrzna sieć spółki liczy 16 oddziałów oraz 12 filii.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bankowy Fundusz Leasingowy chce być liderem rynku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl