SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Barbara Kudrycka leci do RPA, chce zachęcać studentów i naukowców do współpracy

Dziś rozpoczyna się siedmiodniowa wizyta premiera Donalda Tuska w Afryce. Premier odwiedzi najpierw Republikę Południowej Afryki, a następnie Zambię. Jednym z towarzyszących mu w RPA ministrów będzie prof. Barbara Kudrycka, która podczas spotkań z rektorami i ministrami będzie zachęcać do wymiany studentów i wspólnych starań o unijne fundusze na projekty naukowe.

Minister spotka się z przedstawicielami uczelni wyższych i swoimi odpowiednikami w RPA. Głównym tematem rozmów ma być zintensyfikowanie dziś prawie nieistniejącej wymiany studenckiej. Chce zachęcić południowoafrykańskich studentów do nauki Polsce.

 – W RPA badania są prowadzone na wysokim poziomie, a uczelnie wyższe są naprawdę niezłe – mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Drugim dominującym tematem mają być pola badawcze możliwe do wspólnej realizacji. Prof. Kudrycka liczy na to, że razem z naukowcami z RPA polscy badacze będą mogli starać się o dofinansowanie z UE.

 – Pamiętajmy, że w nowej perspektywie finansowej przewiduje się środki finansowe dla dużych zespołów badawczych, w których mogą uczestniczyć również partnerzy, jednostki, naukowcy z krajów trzecich, spoza UE. Mam nadzieję, że razem z rektorami polskich uczelni zainteresujemy razem zarówno ministrów RPA, jak i przedstawicieli środowiska akademickiego, naukowego uczestnictwem w zespołach badawczych w Polsce, zabieganiem o wspólne środki europejskie – przekonuje minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Podczas wizyty premierowi, oprócz minister nauki, towarzyszyć będą również ministrowie: transportu Sławomir Nowak, zdrowia Bartosz Arłukowicz, środowiska Marcin Korolec oraz rolnictwa Stanisław Kalemba.

Dołącz do dyskusji: Barbara Kudrycka leci do RPA, chce zachęcać studentów i naukowców do współpracy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl