SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bartłomiej Sienkiewicz z wstępniakiem w „Newsweeku Historii”, Fundacja Węzły Pamięci współgospodarzem pisma

W nowym numerze „Newsweeka Historii” (Ringier Axel Springer Polska) znajduje się wstępniak autorstwa Bartłomieja Sienkiewicza, nowego stałego współpracownika pisma. Sienkiewicz zapowiada „cykl tematów istotnych dla naszej wspólnej narodowej i obywatelskiej narracji” oraz informuje, że miesięcznik w najbliższym czasie będzie współtworzony przez Fundację Węzły Pamięci, którą zaprosiła do tego redakcja.

Bartłomiej Sienkiewicz, fot. mswia.gov.plArticle

Tygodnik „Wprost” podał w nowym numerze, że Bartłomiej Sienkiewicz objął funkcję redaktora prowadzącego w „Newsweek Historia”. Kilka dni później Ringier Axel Springer Polska zdementował tę informację, podkreślając, że Sienkiewicz będzie jedynie współpracował z tym miesięcznikiem, tak samo jak z tygodnikiem „Newsweek Polska”. Natomiast na stanowisku redaktora prowadzącego „Newsweek Historia” Łukasz Małachowski zostanie zastąpiony przez Katarzynę Przyborską.

W nowym numerze „Newsweek Historia” zamieszczono artykuł wstępny autorstwa Bartłomieja Sienkiewicza. Były minister spraw wewnętrznych opisuje w nim linię programową pisma. - Pamięć historyczna potrzebuje czystych, niezmanipulowanych źródeł wiedzy, dlatego tak ważna jest rzetelność historyków, a nie propagandystów przebranych za historyków - podkreśla, dodając, że w ostatnim czasie w wielu tytułach prasowych przeważa uproszczona lub zmanipulowana wersja historii.

- W „Newsweeku Historii” chcemy wspólnego namysłu nad tym, jak historia przekłada się na współczesność, jak organizuje naszą wspólnotę, do jakiej prowadzi nas przyszłości. Broniąc wielogłosowości, zaproponujemy cykl tematów istotnych dla naszej wspólnej narodowej i obywatelskiej narracji - zapowiada Sienkiewicz.

Bartłomiej Sienkiewicz dodaje, że współgospodarzem „Newsweeka Historii” będzie obecnie Fundacja Węzły Pamięci, która została do tego zaproszona przez redakcję „Newsweeka”. Zaznaczył, że fundacja ta „uważa za swoje posłannictwo krzewienie wiedzy i pamięci o historii Polski w sposób wolny od jednostronności”.

>>> Przeglądaj okładki „Newsweeka Historii” w naszym dziale Jedynki

Sienkiewicz był w zespole redakcyjnym książki „Węzły pamięci niepodległej Polski”, opublikowanej dwa lata temu przez Wydawnictwo Znak, Muzeum Historii Polski i Fundację Węzły Pamięci. W pierwszej połowie ub.r. był szefem Instytutu Obywatelskiego, think tanku Platformy Obywatelskiej, a funkcję ministra spraw wewnętrznych pełnił od lutego 2013 roku do września 2014 roku. Wcześniej przez wiele lat pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, jest współzałożycielem i wieloletnim wicedyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich, prowadził też firmę zajmującą się doradztwem w zakresie oceny ryzyka inwestycyjnego.

Jako publicysta kilka lat temu współpracował na stałe z „Tygodnikiem Powszechnym”, za tekst „Ambaras z polskością” był w 2012 roku nominowany do nagrody Grand Press w kategorii Publicystyka. Ponadto publikował m.in. w „Dzienniku”, „Finacial Times”, „Gazecie Wyborczej” i „Rzeczpospolitej”.

We wstępniaku w nowym „Newsweeku Historia” Sienkiewicz omówił też najważniejsze teksty z wrześniowego wydania miesięcznika. Tematy przewodnie to atak armii radzieckiej na Polskę rozpoczęty 17 września 1939 r. i testament przedwojennego ministra spraw zagranicznych Józefa Becka.

Według danych ZKDP w kwietniu br. sprzedaż „Newsweek Historia” wyniosła 21 366 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bartłomiej Sienkiewicz z wstępniakiem w „Newsweeku Historii”, Fundacja Węzły Pamięci współgospodarzem pisma

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
homo sapiens
Sądząc po słownictwie : sowiecki, dewianci jaka gramatyka taki poziom
odpowiedź
User
Lojza
Temu panu już dziękujemy! Sam będzie kiedyś tematem tego pisemka, szkoda tylko, że raczej jako autor pewnego słynnego już powiedzonka.
odpowiedź
User
wojtek
No coz, "krzewienie wiedzy i pamięci o historii Polski w sposób wolny od jednostronności” to zadna nowosc, hitlerowcy (i ich pogrobowcy) oraz sowieci (i ich pogrobowcy) demonstrowali nam jak to dziala bardzo dokladnie. Ciekawe czy pan Sienkiewicz dorowna tym swoim wzorcom.
odpowiedź