SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bartosz Węglarczyk: „Rzeczpospolitą” czeka rewolucja

- „Rzeczpospolita” (Presspublica) ma szanse zostać pierwszą w historii Polski gazetą, która szybko i sprawnie przygotowana zostanie do totalnej rewolucji, jaka czeka media papierowe - mówi w rozmowie z nami Bartosz Węglarczyk, nowy wicenaczelny dziennika.

Bartosz Węglarczyk, fot. Facebook

Bartosz Węglarczyk, fot. Facebook

Bartosz Węglarczyk objął wczoraj stanowisko zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” (więcej na ten temat). Rada nadzorcza Presspubliki ogłosiła jednocześnie konkurs na redaktora naczelnego dziennika. Do czasu jego rozstrzygnięcia obowiązki redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” pełnić będzie Andrzej Talaga.

Przypomnijmy - roszady personalne w „Rzeczpospolitej” związane są ze zwolnieniem ekipy odpowiedzialnej za publikacją artykułu o środkach wybuchowych we wraku Tupolewa, uznany przez radę nadzorczą Presspubliki za nierzetelny. Pracę stracili redaktor naczelny Tomasz Wróblewski, autor artykułu Cezary Gmyz, wicenaczelny Bartosz Marczuk (właśnie jego zastąpił Węglarczyk) oraz szef działu krajowego Mariusz Staniszewski (więcej na ten temat).

Węglarczyk podkreśla, że nie został wicenaczelnym „Rzeczpospolitej” po to, aby w jakikolwiek sposób zmieniać linię tej gazety.

- Mam nadzieję pomóc „Rzeczpospolitej” przejść przez rewolucję, która jest niezależna od poglądów politycznych i na tym głównie będę się skupiał. W tym momencie w przypadku większości polskich gazet ich papierowe wydania to wydania główne, natomiast wersje internetowe i tabletowe są czymś dodatkowym. Po rewolucji, o której mówię, będzie odwrotnie. Uważam, że wydania papierowe gazet z czasem będą zanikać, aż w pewnym momencie zupełnie znikną z rynku. Właśnie do tego chcemy się przygotować - podkreśla Bartosz Węglarczyk.

Nowy wicenaczelny „RP” zapowiedział, że w najbliższych tygodniach zmieniona zostanie struktura gazety, a redakcja będzie funkcjonować na zupełnie innych zasadach. - Chciałbym, aby strukturalna część rewolucji, o której mowa, zakończyła się do końca tego roku. Plan jest już gotowy, jednak w tej chwili nic więcej na ten temat nie wolno mi powiedzieć - podkreśla Węglarczyk.

Jaką „Rzeczpospolitą” widzi nowy wicenaczelny za kilka lat? - Będzie to gazeta, którą w 80 procentach czyta się na tabletach i w telefonach komórkowych, w 10 procentach w internecie oraz w 10 procentach na papierze. To są oczywiście dane orientacyjne. Będzie to gazeta wydawana w trybie ciągłym, to znaczy w internecie non stop, natomiast wersje mobilne będą wydawane kilka razy dziennie. Wydanie drukowane będzie podsumowaniem poprzedniego dnia. Dziennikarze będą multimedialni, dla wydania papierowego będą pracować na samym końcu, będą skupiać się przede wszystkim na bieżąco na wydaniach internetowych i tabletowych. „RP” będzie nadal gazetą nowoczesną, konserwatywną (w zachodnioeuropejskim tego słowa znaczeniu), w sprawach wolności jednostki liberalną, z lekko na prawo skrzywionym światopoglądem obyczajowym - zapowiada Węglarczyk.

Bartosz Węglarczyk ma świadomość, że obejmuje stanowisko wiceszefa „Rz” w trudnym momencie.

- Każda gazeta na świecie, zwłaszcza duża i opiniotwórcza, ma różne momenty w swojej historii. „Rzeczpospolita” - trzeba to przyznać - znalazła się po publikacji artykułu o trotylu we wraku Tupolewa na zakręcie. No cóż, ja uważam, że teraz musimy wszyscy po prostu zająć się rzetelną pracą dziennikarską i robić najlepszą gazetę, jak tylko się da - stwierdza Węglarczyk.

Bartosz Węglarczyk pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej” od poniedziałkowego popołudnia. Jest odpowiedzialny za białe strony dziennika, a więc m.in. za działy polityka, sport, kultura.

Węglarczyk jeszcze nie podjął decyzji w sprawie swoich innych projektów. Rada nadzorcza Presspubliki poinformowała już, że będzie dalej pełnił funkcję redaktora naczelnego magazynu „Sukces”. Węglarczyk m.in. prowadzi także „Dzień Dobry TVN”. - Z czegoś będę musiał zrezygnować, a coś będę robił dalej. Nie podjąłem jeszcze żadnych decyzji, zdecyduję się w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin. Zapewne będę musiał ograniczyć moje projekty realizowane poza wydawnictwem Presspublica, jednak wiążąco nic nie mogę jeszcze potwierdzić - zapowiada Bartosz Węglarczyk.

Z danych ZKDP wynika, że sprzedaż ogółem „Rzeczpospolitej” we wrześniu br. wyniosła 75 163 egz. (więcej na ten temat).


Z Bartoszem Węglarczykiem, nowym zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”, rozmawiamy o jego przemyśleniach w związku z objęciem tej funkcji, pomysłach związanych z przeprowadzeniem rewolucji w „Rzeczpospolitej” oraz atmosferze wokół tego dziennika po publikacji artykułu o trotylu na pokładzie Tupolewa oraz zwolnieniu ekipy odpowiedzialnej za ten artykuł.


Krzysztof Lisowski: Panie Bartoszu, gratulujemy Panu objęcia funkcji zastępcy redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Z jaką strategią obejmuje Pan to stanowisko?

Bartosz Węglarczyk, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”: Oczywiście jestem dumny, nie mam jednak jakichś własnych przemyśleń i indywidualnej strategii w związku z objęciem przeze mnie funkcji wicenaczelnego „Rzeczpospolitej”. Wiadomo już od jakiegoś czasu, że „Rzeczpospolitą” czekają poważne zmiany. Stanie się ona nowoczesnym medium i poczynione zostaną w związku z tym inwestycje. Tak, jak całe kierownictwo dziennika będę po prostu nad tym pracował.

Od kiedy będzie Pan czynnie pełnił nową funkcję i za które działy będzie Pan odpowiedzialny?

Zastępcą redaktora naczelnego „Rz” jestem już od poniedziałku od godziny 16.30 (śmiech - przyp. red.). Będę odpowiedzialny za białe strony „Rzeczpospolitej”, a więc za takie działy, jak polityka, sport, kultura i zagranica.

Jak Pan postrzega w chwili obejmowania nowej funkcji rynkową pozycję „Rzeczpospolitej”?

Uważam, że „Rzeczpospolita” ma szanse zostać pierwszą w historii Polski gazetą oraz jedną z pierwszych w Europie, która szybko i sprawnie przygotowana zostanie do totalnej rewolucji, jaka czeka media papierowe. To jest dla mnie najważniejsze zadanie. Nie zostałem wicenaczelnym po to, aby w jakikolwiek sposób zmieniać linię tej gazety. Mam nadzieję pomóc „Rzeczpospolitej” przejść przez rewolucję, która jest niezależna od poglądów politycznych i na tym głównie będę się skupiał.

A jak ta rewolucja będzie – Pana zdaniem – wyglądać?

W tym momencie w przypadku większości polskich gazet ich papierowe wydania to wydania główne, natomiast wersje internetowe i tabletowe są czymś dodatkowym. Po rewolucji, o której mówię, będzie odwrotnie. Wydania tabletowe i internetowe będą wydaniami głównymi, natomiast wydanie papierowe będzie tylko dodatkiem. Uważam, że wydania papierowe gazet z czasem będą zanikać, aż w pewnym momencie zupełnie znikną z rynku. Właśnie do tego chcemy się przygotować.

Jest już jakiś dokładny harmonogram działań?

Przede wszystkim zmienimy strukturę gazety, a redakcja będzie funkcjonować na zupełnie innych zasadach. Chciałbym, aby strukturalna część rewolucji, o której mowa, zakończyła się do końca tego roku. Plan jest już gotowy, jednak w tej chwili nic więcej na ten temat nie wolno mi powiedzieć.

Zatem: jak Pan widzi „Rzeczpospolitą” za kilka lat, już po przeprowadzeniu planowanych zmian?

Będzie to gazeta, którą w 80 procentach czyta się na tabletach i w telefonach komórkowych, w 10 procentach w internecie oraz w 10 procentach na papierze. To są oczywiście dane orientacyjne. Będzie to gazeta wydawana w trybie ciągłym, to znaczy w internecie non stop, natomiast wersje mobilne będą wydawane kilka razy dziennie. Wydanie drukowane będzie podsumowaniem poprzedniego dnia. Dziennikarze będą multimedialni, dla wydania papierowego będą pracować na samym końcu, będą skupiać się przede wszystkim na bieżąco na wydaniach internetowych i tabletowych. „Rz” będzie nadal gazetą nowoczesną, konserwatywną (w zachodnioeuropejskim tego słowa znaczeniu), w sprawach wolności jednostki liberalną, z lekko na prawo skrzywionym światopoglądem obyczajowym.

Obejmuje Pan stanowisko wiceszefa „Rz” w trudnym momencie. Wciąż trwa negatywna burza medialna po zwolnieniu ekipy odpowiedzialnej za publikację artykułu o środkach wybuchowych na pokładzie Tupolewa...

Każda gazeta na świecie, zwłaszcza duża i opiniotwórcza, ma różne momenty w swojej historii. „Rzeczpospolita” – trzeba to przyznać – znalazła się po publikacji wspomnianego przez Pana artykułu na zakręcie. No cóż, ja uważam, że teraz musimy wszyscy po prostu zająć się rzetelną pracą dziennikarską i robić najlepszą gazetę, jak tylko się da.

Wyrażane są opinie, że to co zrobiono z ekipą odpowiedzialną za artykuł o trotylu, to był zamach na wolność słowa oraz efekt wpływów politycznych w „Rzeczpospolitej”… Co Pan o tym myśli?

Ja się z tymi opiniami nie zgadzam. Opinie te są uzależnione od tego, jakie poglądy polityczne ma osoba je wyrażająca. Uważam, że dziennikarze powinni wykonywać swoją pracę najlepiej jak się da, a poglądy polityczne zostawić na boku. Jakoś dziwnie okazuje się, że osoby, które twierdzą, że był to atak na wolność słowa, w rzeczywistości popierają opozycję. Dziennikarze są w naszym kraju środowiskiem bardzo podzielonym i zawsze tak będzie.

Czy Pan puściłby do druku sporny tekst o trotylu?

Na podstawie wiedzy, jaką mam w tym momencie mogę Panu powiedzieć, że ja takiego tekstu nie puściłbym do druku.

Do tej pory prowadził Pan kilka projektów, był Pan naczelnym „Sukcesu”, prowadził Pan także „Dzień Dobry TVN”. Jak Pan to wszystko chce pogodzić z nową funkcją?

Powiem tak: z czegoś będę musiał zrezygnować, a coś będę robił dalej. Nie podjąłem jeszcze żadnych decyzji, zdecyduję się w ciągu kilkudziesięciu najbliższych godzin. Zapewne będę musiał ograniczyć moje projekty realizowane poza wydawnictwem Presspublica, jednak wiążąco nic nie mogę jeszcze potwierdzić.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bartosz Węglarczyk: „Rzeczpospolitą” czeka rewolucja

62 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
TAK
Wreszcie dziennikarz, a nie partyjny funkcjonariusz, bliźniak albo cenzor.
9 10
odpowiedź
User
Analityk
Taaaa... a tej rewolucji dokonają niedouczone dzieci na umowach śmieciowych w miejsce wywalonych dziennikarzy. Już nie mogę się doczekać kiedy zobaczę te wybuchowe teksty ekonomiczne, polityczne i zagraniczne, które Polacy będący powszechnie właścicielami tabletów, rzucą się kupować w Rzepie w przyszłym tygodniu. Wszyscy trzymamy mocno kciuki za podwyżkę pensji dla Węglarczyka, a kolejną obniżkę honorariów dziennikarskich.
9 8
odpowiedź
User
dziennikarski krąg
pleć pleciugo byle długo, plecie by o nim pisali bo to typowy lanser, niech się weźmie za napisanie czegoś to będzie co oceniać, póki co NICO, on nie zna gazety a już zna jej przyszłość:))))
10 8
odpowiedź
User
sumik
Ten cytat wydaje się kluczowy: "Nie mam jednak jakichś własnych przemyśleń i indywidualnej strategii ". Pa, pa "Rzepo"!
10 8
odpowiedź
User
nik
a Gmyz do DDTVN,będzie prowadzić z Rusin poranek..
10 8
odpowiedź