SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC testuje boty do wyjaśnienia kontekstu publikowanych artykułów

BBC rozpoczęła testowanie opracowanego przez siebie narzędzia, w którym boty pozwalają użytkownikom na zadawanie dodatkowych pytań i uzyskiwanie odpowiedzi dotyczących treści publikowanych materiałów. W ten sposób BBC chce dodatkowo wyjaśniać czytelnikom kontekst artykułów mówiących o skomplikowanych problemach gospodarczych, społecznych i politycznych.

fot. Shutterstock.comArticle

Nowe rozwiązanie zostało opracowane wspólnie przez zespoły BBC News Labs oraz BBC Visual Journalism i po okresie testów ma być stosowane przez internetowe serwisy brytyjskiego nadawcy, a także udostępniane innym mediom.

Chodzi o wykorzystanie botów do wyjaśniania czytelnikom szerszego kontekstu historii poruszanych w konkretnych materiałach publikowanych online. Według zapowiedzi każdy dziennikarz tworzący tekst będzie mógł w przyszłości zamieścić w treści specjalny moduł nazwany na etapie prób „Catch me up”.

Moduł jest w praktyce chat botem, który pozwala czytelnikowi na dotarcie do dodatkowych informacji związanych z tematem czytanego artykułu. Odbiorca może wedle swej woli pogłębiać wiedzę wybierając coraz bardziej szczegółowe pytania z listy i otrzymując na nie odpowiedzi przygotowane przez chat bota.

W rozmowie z serwisem NiemanLab pracownicy BBC wyjaśniają, że po okresie testowym z nowego rozwiązania będą korzystać przy tworzeniu materiałów dziennikarze stacji, w przyszłości narzędzie ma zostać także udostępnione innym wydawcom.

W założeniach wykorzystanie chat botów do poszerzenia kontekstu publikowanych materiałów ma pomóc zrozumieć bardziej skomplikowane i złożone zagadnienia (np. kwestie związane z Brexitem) określonym grupom czytelników, m.in. młodym ludziom czy też osobom nie interesującym się zbyt wnikliwie konkretnymi problemami gospodarczymi, społecznymi czy politycznymi.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC testuje boty do wyjaśnienia kontekstu publikowanych artykułów

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl