SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BBC tworzy zespół do walki z fałszywymi informacjami w internecie

Stacja BBC zapowiedziała stworzenie zespołu o nazwie Reality Check, którego zadaniem będzie zwalczanie dezinformacji w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych. - Nie zamierzamy cenzurować internetu, ale pokazywać w nim prawdziwy obraz świata - zapowiada James Harding, szef redakcji newsowych BBC.

fot. Shutterstock.com Article

Powołanie nowego zespołu internetowych ekspertów oraz dziennikarzy przeznaczonego do walki z dezinformacją w internecie James Harding ogłosił w komunikacie skierowanym do pracowników BBC.

Według zapowiedzi funkcjonujący obecnie na doraźnej zasadzie mechanizm o nazwie Reality Check zostanie zmieniony w stałą komórkę zajmującą się poszukiwaniem w internecie, a szczególnie w mediach społecznościowych sfabrykowanych i nieprawdziwych newsów dotyczących konkretnych zjawisk czy wydarzeń.

- Nie zamierzamy cenzurować internetu, ale prezentować w nim prawdziwy obraz świata zniekształcany coraz częściej przez ewidentne przypadki zamierzonej dezinformacji - podkreślił Harding.

Według planów Reality Check będzie funkcjonować w taki sposób, że obok fałszywych newsów publikowanych w social mediach będą pojawiały się newsy przygotowane przez BBC oparte na prawdziwych i sprawdzonych informacjach. Harding podkreśla, że z czasem internauci przekonają się o wartości rzetelnej informacji porzucając wiarę w newsy, których zadaniem jest osiągnięcie konkretnych celów politycznych czy po prostu czerpanie przychodów reklamowych z dużego ruchu towarzyszącego chwytliwym, ale spreparowanym newsom.

Zgodnie z zapowiedzią BBC powołanie zespołu Reality Check wpisuje się w szerszą filozofię stacji, zgodnie z którą brytyjski państwowy nadawca stara się publikować wyłącznie dogłębnie sprawdzone i przeanalizowane informacje nawet kosztem tego, że konkretny news pojawi się z pewnym opóźnieniem.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BBC tworzy zespół do walki z fałszywymi informacjami w internecie

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
arnie
No to będą musieli zacząć od "całej prawdy całą dobę"
18 17
odpowiedź
User
NN
Jednostka ta mieści się w Londynie przy Mouse Street.
10 10
odpowiedź
User
Racjonalny
Intencje słuszne, ale aż trudno uwierzyć, że za parę lat (a może i szybciej) nie przedzierzgnie się to w jakiś rodzaj Ministerstwa Prawdy. Wszak sama decyzja, CO weryfikować jest najlepszym sposobem, by mówić o rzeczach wygodnych, a pomijać milczeniem - sugerując jednocześnie kłamstwo - rzeczy mniej wygodne. BBC zapewne zapomni, że pomijanie pewnych informacji to dezinformacja równa tej opartej na fabrykowaniu newsów.
19 12
odpowiedź
User
Ała
1. Nie da się.
2. Internet to ściema.
3. Zła moneta zawsze wypiera dobrą.
4. Kłamstwo jest łatwe, prawda trudna.
5. Trzeba byłoby zacząć od ogólnoświatowego zakazu działalności polegającej na płatnym trollingu.
6. Ale może powstanie jakiś zakątek internetu z mniejszą ilością śmiecia.
20 10
odpowiedź
User
Ciekawe czy TVP pójdzie w ślady BBC?
Wyobrażam sobie tworzenie takich zespołów TVP do walki z dezinformacją w sieci. Na czele zespołów: Pereira. :D
23 12
odpowiedź