SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Beata Grabarczyk: Polsat News+ to nasz własny pomysł, inny od TVN24 BIŚ

- Polsat News+ będzie kanałem dla tych, którzy nie chcą jedynie wiedzieć co się dzieje, ale też dlaczego się dzieje - mówi Wirtualnemedia.pl Beata Grabarczyk, szefowa anteny stacji. Zapewnia, że kanał różnić się będzie od TVN24 BIŚ, a pomysł na niego powstał półtora roku temu.

Beata Grabarczyk, fot. PolsatArticle

Kanał publicystyczno-informacyjny Polsat News+ rusza w poniedziałek 9 czerwca br. w miejsce Polsat Biznes. - To kanał dla widza, który chce wiedzieć więcej. Widza, który chce nie tylko jedynie wiedzieć co się dzieje, ale też dlaczego się dzieje. Będziemy omawiać problemy, a nie tylko pokazywać czystą wymianę ciosów. Można spierać się też merytorycznie i chciałabym, żeby u nas tak było. By goście rozmawiali ze sobą o pomysłach i przekonywali się nawzajem - mówi w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Beata Grabarczyk.

Stacja będzie podawać m.in. informacje ekonomiczne i komentować wydarzenia na świecie. Jednak Grabarczyk zapewnia, że będzie istotnie różnić się od istniejącego od stycznia  tego roku kanału TVN24 Biznes i Świat. - Zagadnienia te (ekonomia i świat - przy. red.) będą traktowane jako dwa elementy pewnej rzeczywistości, o której będziemy opowiadać. U nas znajdą się też sprawy społeczne, polityczne, kulturalne - mówi Grabarczyk.

Na pomysł kanału wpadł Henryk Sobierajski, dyrektor Polsat News. Szefowa anteny Polsat News+ podkreśla, że miało to miejsce długo przed pojawieniem się informacji o TVN24 Biznes i Świat.

- Pierwotnie start naszego nowego projektu planowany był dużo wcześniej niż konkurencji, ale dopracowywaliśmy pewne sprawy i doszliśmy do wniosku, że warto poczekać i przygotować się jak najlepiej. Pracowaliśmy nad nową formułą od wielu miesięcy i uruchamiamy kanał w momencie, gdy jesteśmy na to gotowi - mówi nam szefowa anteny Polsat News+.

W ciągu dnia nowy kanał co godzinę nadawać będzie serwisy informacje z rozszerzoną częścią biznesową i poświęconą zagranicy, a następnie zapraszać gości do komentowania bieżących spraw i różnych zjawisk. - Jest takie założenie, że w ciągu dnia od poniedziałku do piątku na antenie Polsat News+ będą transmitowane konferencje prasowe w całości - oczywiście te najciekawsze, podczas gdy Polsat News pokaże tylko ich część. Chcemy też w całości lub w obszernej części pokazywać ważne debaty sejmowe - zapowiada Grabarczyk.

Wieczorem na antenie nowej stacji pojawią się autorskie programy. Jednym z nich będzie „Prawy do lewego, lewy do prawego”, w którym m.in. Igor Janke będzie rozmawiać z ekspertami i politykami na różne tematy. Kontrowersje budzi fakt, że pozostaje on jednocześnie udziałowcem w agencji PR Bridge. Część dziennikarzy pytana przez Wirtualnemedia.pl uznała, że obie role są nie do pogodzenia (dowiedz się więcej). Grabarczyk broni jednak swojej decyzji o powierzeniu Janke prowadzenia programu w Polsat News+.

- Igor w swojej firmie zajmuje się określoną sferą. Tu będzie się zajmował czymś innym. Jesteśmy umówieni, że w żaden sposób nie będzie mieszał tych rzeczy, nie będzie zapraszał swoich klientów, omawiał ich problemów. Będzie to oddzielone murem. Wie, że jeżeli przekroczy tę granicę, na zawsze będzie skończony dla dziennikarstwa. Poza tym Igor nie ukrywa, że pracuje w PR, więc nie ma tu jakiś interesów załatwianych po cichu - mówi szefowa anteny nowej stacji.

Twarzą Polsat News+ będzie też Michał Figurski, który zostanie gospodarzem programu „WidziMiSię”. - Chciałam by podsumowanie dnia o 22.00 poprowadził ktoś nietypowy, kto patrzy na rzeczywistość zupełnie z boku, cały kanał będzie zresztą pod hasłem „z trzeciej strony”. I Michał z trzeciej strony potrafi spojrzeć. Będzie zapraszał gości i komentował z nimi wydarzenia - opowiada Beata Grabarczyk.

Szefowa anteny Polsat News+ nie obawiała się zatrudnić Figurskiego, chociaż był on bohaterem medialnego skandalu w 2012 roku. Wówczas na antenie Eski Rock wraz z Kubą Wojewódzkim opowiedzieli żart o gwałceniu Ukrainek, co poskutkowało ich zwolnieniem z pracy i wszczęciem dochodzenia przez prokuraturę (więcej na ten temat). - Michał poniósł poważne konsekwencje po tej sprawie, spotkał się z ostracyzmem środowiskowym, długi czas był w cieniu. U nas pokaże się z innej strony. Nie jako komediant, ale jako całkiem poważny facet, który ma swoje przemyślenia - podkreśla Grabarczyk.

Polsat News+ nadawać będzie ze studia, które powstało w miejscu dotychczasowego studia Polsat Biznes. Natomiast logo stacji to po prostu znak graficzny stacji Polsat News z symbolem plus zaczerpniętym z logotypu marki Plus. Stacja tłumaczy, że Cyfrowy Polsat, Telewizja Polsat i Polkomtel, operator sieci Plus są teraz w jednej grupie i takie wykorzystanie graficzne znaku może przyczynić się do lepszej budowy świadomości współpracy i synergii marek grupy.

Telewizja Polsat zdecydowała się na zastąpienie Polsat Biznes nową stacją, bo była zadowolona z wyników oglądalności kanału. Mimo że w lutym 2013 roku został on odświeżony, a do informacji gospodarczych dodano programy lifestylowe o biznesie i bogactwie, to stacja cały czas balansowała na granicy rentowności. W maju br. jej udział w rynku wynosił 0,07 proc. w grupie komercyjnej, o 0,01 pkt. proc. mniej niż rok wcześniej (dane Nielsen Audience Measurement, więcej na ten temat).

Na jaką oglądalność  Polsat News+ liczy nadawca? - Będę bardzo szczęśliwa, jeśli uda nam się uzyskać lepszy wynik niż Polsat Biznes. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć sukces i jak najlepszy wynik - mówi oględnie Grabarczyk. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Telewizja Polsat zakłada, iż sukcesem będzie osiągnięcie przez nową stację ok. 0,15 proc. udziału pod koniec tego roku.

Kanał Polsat News+ dostępny będzie na platformach cyfrowych Cyfrowy Polsat i nc+ oraz w wielu sieciach kablowych (m.in. w UPC Polska, Vectrze i Multimedia Polska).

Z Beatą Grabarczyk, szefową anteny Polsat News+, na drugiej stronie artykułu rozmawiamy charakterze stacji, historii jej powstania, ramówce kanału i oczekiwaniach co do oglądalności.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Beata Grabarczyk: Polsat News+ to nasz własny pomysł, inny od TVN24 BIŚ

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
haha
Z telewizyjnego obiegu w Polsce nie sposób wypaść. Zawsze znajdzie się jakaś Beatka i poda swą rączkę... No, ale jak się liczy na 0,coś % to wporzo.
odpowiedź
User
lewy
Historyjka o tym jak to autorski jest program zmiany formatu dotychczas istniejącej stacji jest równie prawdziwy jak historia o tytule Wysokie Obcasy, gdy podczas debiutu redaktorki z Czerskiej twierdziły uparcie, że tak się wysiliły, że wymyśliły. A skojarzenia z jakimś tam Almodovarem mają tylko źle myślący ludzie. Tylko ludzie małego formatu mają strach przy dupie, gdy udają, że pożyczony pomysł jest ich własnym. Czy kopia zawsze musi być gorsza, może być inna. Tylko nie wolno udawać.
odpowiedź
User
Katarzyna
Dokładnie! Kto i w jaki sposób skontroluje, czy Pan Janke rzeczywiście oddziela interes biznesowy od "publicystycznego"?
odpowiedź