SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Belka: Polska wejdzie do strefy euro, kiedy będzie gotowa, na razie bez terminu

Polska powinna wejść do strefy euro wtedy, kiedy jej gospodarka będzie do tego gotowa i kiedy spełni wymagane kryteria, a także wtedy, gdy strefa euro poradzi sobie z obecnymi problemami, uważa kandydat na prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka.

Belka: Polska wejdzie do strefy euro, kiedy będzie gotowa, na razie bez terminu

Według niego, obecnie jednak nie należy podawać żadnych terminów, przy czym trzeba pamiętać, że Polska gospodarka, a szczególnie eksporterzy, skorzystali z osłabienia złotego podczas kryzysu.

"Zawsze byłem zwolennikiem tego, że Polska powinna znaleźć się w strefie euro i powinna przyjąć wspólną walutę, choć nie starałem się pokazywać żadnych terminów. Nie ma odwrotu dla przyjęcia euro, musi to nastąpić w warunkach sprzyjających, kiedy gospodarka jest w dobrym stanie" - powiedział Belka podczas środowego przesłuchania przed Komisją Finansów Publicznych.

Podkreślił, że obecnie pytanie o wejście do strefy euro "jest retoryczne", bo nie spełniamy wielu kryteriów.

"Dziś w strefie euro powstały silne napięcia i trzeba poradzić sobie z kłopotami, które przeżywa część krajów. Nie możemy tracić z pola widzenia faktu, że Polska nie była w strefie euro [w czasie kryzysu], i to, że złoty mógł się osłabić, pomogło polskiej gospodarce, a głównie eksporterom. Teraz czekamy, aż przedsiębiorstwa ruszą do inwestycji" - powiedział też były premier i minister finansów.

Według niego, obecnie "nie ma ochoty" w Unii Europejskiej, aby członków UE przyjmować do strefy euro, choć w ostatnich dniach podjęto decyzję o rozszerzeniu strefy o Estonię.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Belka: Polska wejdzie do strefy euro, kiedy będzie gotowa, na razie bez terminu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl