SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wiadomości” i twórcy Polskiego Ładu chwalą się, że Polacy za 100 zł zatankują więcej niż Norwegowie czy Niemcy

W „Wiadomościach” i na rządowym profilu twitterowym o Polskim Ładzie zamieszczono infografiki pokazujące, że w Polsce za 100 zł można kupić dużo więcej litrów paliw niż w innych krajach Unii Europejskich. Wielu internautów, także dziennikarzy aktywnych na Twitterze, oceniło, że to toporna propaganda, ponieważ nie podano informacji o zarobkach w poszczególnych krajach.

Fragment wpisu na profilu Polskiego ŁaduArticle

W czwartkowym głównym wydaniu „Wiadomości” infografiki z cenami paliw pojawiły się w materiale Jakuba Krzyżaka zapowiedzianym na „pasku” stwierdzeniem „Wielka obniżka cen” (paliwa znacząco staniały z początkiem lutego, bo w ramach tarczy antyinflacyjnej zmniejszono stawkę VAT na paliwa silnikowe z 23 do 8 proc.).

W relacji opisano zjawisko, na które w TVP Info i programach informacyjnych TVP zwracano uwagę od grudnia: paliwo jest w Polsce dużo tańsze niż w ościennych krajach, więc wiele osób przyjeżdża stamtąd (głównie z Niemiec i Czech), żeby tankować na przygranicznych stacjach.

„Wiadomości” o „wielkiej obniżce cen”

- Tańsze paliwo, produkty spożywcze, energia elektryczna czy gaz. To efekt tarczy antyinflacyjnej. Obniżka polskiego VAT i wcześniej akcyzy spowodowały, że różnice cen zrobiły się gigantyczne. To sprawia że naszym sąsiadom - Czechom, Słowakom czy Niemcom bardziej opłaca się przyjechać po paliwo czy zakupy spożywcze, do Polski - stwierdziła Danuta Holecka w zapowiedzi materiału.

Pojawiły się w nim dwie infografiki pokazujące, ile benzyny i oleju napędowego można kupić w poszczególnych krajach Europejskich za 100 zł. W obu zestawieniach liderem jest Polska, wyprzedzająca Bułgarię, Węgry i Rumunię, natomiast w ogonie są państwa skandynawskie i Holandia.

W materiale pokazano też infografikę z mapą Europy podkreślającą, że cena litra benzyny zdecydowanie najniższa jest w Polsce - tylko u nas wynosi znacząco poniżej 6 zł.

- Hit. Wiadomości pokazały, ile litrów paliwa zatankują Europejczycy w swoich państwach za 100 zł. Luksemburczycy, jak wy tam sobie dajecie radę? Czy w jakiś sposób możemy pomóc Holendrom? - spytał na Twitterze Paweł Figurski z „Gazety Wyborczej”.

Według danych Nielsen Audience Measurement w styczniu br. główne wydanie „Wiadomości” oglądało średnio 2,79 mln osób (12,1 proc. mniej niż przed rokiem), z czego 2,13 mln w TVP1, a 665 tys. w TVP Info.

Profil Polskiego Ładu chwali się niskimi cenami

Wieczorem seria wpisów porównujących ceny benzyny 95 i Diesla w Polsce i kilku innych krajach europejskich pojawiła się na rządowym profilu informującym o Polskim Ładzie. W infografikach stawki wzięte ze stacji państwowego koncernu Orlen są dużo niższe niż ceny (liczone w złotych, po kursie z 1 lutego) w każdym z porównywanych państw.

- Chronimy polskie rodziny i dalej obniżamy podatki. 1 lutego weszły w życie kolejne instrumenty wsparcia w ramach #TarczaAntyinflacyjna. Polacy w mniejszym stopniu odczują skutki inflacji - podkreślono w jednym z wpisów. - Dzięki temu ceny paliwa są niższe niż np. w Norwegii - dodano.

- Obecnie, przy cenach benzyny niższych od tych z 2012 r., pensja minimalna jest nie tylko blisko 2x większa, ale też obciążona mniejszym podatkiem. W związku z tym można za nią kupić ponad 2x więcej paliwa. Cena paliwa w Polsce jest niższa niż np. w Hiszpanii - czytamy w innym wpisie.

Dziennikarze: to konto satyryczne?

Wielu dziennikarzy komentujących wpisy na profilu Polskiego Ładu podkreśliło, że nie uwzględniono dużej różnicy w zarobkach w Polsce i krajach Europy Zachodniej i Północnej.

- Trudno mi nie zauważyć, że średnie wynagrodzenie w Norwegii we wrześniu 2021 wynosiło 48 750 koron brutto to ok 22 207 zł. Czyli było 3,34 razy wyższe niż w PL. Cena benzyny w PL powinna wynosić więc 2,8 zł. Polski Ładzie musisz się jeszcze trochę postarać - stwierdził Andrzej Krajewski z „Dziennika Gazety Prawnej”.

- Minimalna stawka godzinowa w Norwegii, w regulowanych branżach to ok. 80 zł. Minimalna stawka godzinowa w Polsce to 19,7 zł - zauważył Michał Protaziuk z Onetu. - #mzf ceny paliwa w Polsce w złotych były niższe niż w Norwergii nawet przed podwyżką. Bo generalnie Norwegia to drogi kraj w przeliczeniu na złote. Co innego gdybyśmy uwzględnili na średnią pensję. A teraz dowcip bonusowy: porównajmy, ile aut elektrycznych jeździ w obu krajach – dodał Dariusz Ćwiklak z „Newsweek Polska”.

Niektórzy nie dowierzali, że tak nierzetelne porównania zamieszczono na rządowym profilu. - To konto satyryczne? Średnia płaca w Polsce 5,9 tys. zł. Średnia płaca w Norwegii 22 tys. zł - podkreślił Hubert Biskupski z „Super Expressu”. - Trzymajcie się tam w Norwegii - stwierdził Michał Wróblewski z Wirtualnej Polski.

- W kolejnym odcinku porównanie ze Szwajcarią. Równie sensowne - skomentowała Kataryna, felietonistka „Plusa Minusa”.

Profil twitterowy Polskiego Ładu działa od marca ub.r. (wstępne założenia programu ogłoszono w maju). Obserwuje go 5,2 tys. użytkowników.

Dołącz do dyskusji: „Wiadomości” i twórcy Polskiego Ładu chwalą się, że Polacy za 100 zł zatankują więcej niż Norwegowie czy Niemcy

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kierowca
Ta obniżka to bardzo dobre posunięcie.
odpowiedź
User
Rokoko
Ta obniżka to bardzo dobre posunięcie.
Szczególnie dla przedsiębiorców, którzy mogą wrzucić sobie paliwo w koszty firmy, a wtedy okazuję się że wychodzą na tym gorzej niż było przed obniżką vat.
odpowiedź
User
Polska pod okupacją UE. Tak bedzie, gdy władze obejmie TUSKOWE
To nie propaganda, tylko skrajnie obiektywne informacje, odczepcie się od niezależnej telewizji TVP Info
odpowiedź