SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Rząd likwiduje kartę pojazdu. Bez mandatu za brak prawa jazdy i ze starymi tablicami rejestracyjnymi

Ministerstwa Cyfryzacji oraz Infrastruktury zapowiadają wprowadzenie zmian w przepisach, które mają ułatwić funkcjonowanie kierowcom i przynieść im oszczędności. Według planowanych regulacji nie będzie mandatów za brak prawa jazdy przy kontroli drogowej, zniknie obowiązek umieszczania nalepki kontrolnej na przedniej szybie auta, a przy nowej rejestracji samochodu będzie można pozostawić poprzednie tablice rejestracyjne.

Article

Od początku października br. obowiązują przepisy, zgodnie z którymi kierowca nie ma obowiązku posiadania podczas prowadzenia auta dowodu rejestracyjnego i polisy OC. W wypadku kontroli drogowej policjant nie ma prawa zażądać papierowych dokumentów, a odpowiednie dane sprawdzi w systemie informatycznym.

W czwartek podczas konferencji prasowej Ministerstwa Cyfryzacji i Infrastruktury zapowiedziały kolejne zmiany w przepisach, które mają ułatwić funkcjonowanie kierowcom oraz właścicielom pojazdów.

Oba resorty przygotowały wspólnie tzw. "Pakiet deregulacyjny" który przewiduje m.in. likwidację karty pojazdu, nalepki kontrolnej na przedniej szybie auta, możliwość zachowania przez nowego właściciela pojazdu dotychczasowych tablic rejestracyjnych oraz brak mandatu za nieposiadanie przy sobie prawa jazdy.

Autorzy projektu chcą by zmiany wchodziły w życie stopniowo, począwszy od 2019 r. zaznaczając, że niektóre z nich wymagają zmian prawnych.

Jako podkreślają MC i MI przedstawione przez nie propozycje to nie tylko udogodnienia, ale i realne oszczędności dla właścicieli aut. Dzięki zniesieniu obowiązku posiadania karty pojazdu zaoszczędzą oni 75,50 zł (tyle kosztuje wydanie karty pojazdu), a zachowując tablice rejestracyjne i rezygnując z nalepki kontrolnej - 99,50 zł. W sumie oznacza to kwotę 175 zł.

- To nie koniec usprawnień - zaznaczył podczas konferencji Marek Zagórski, minister cyfryzacji. - Zależy nam, by jak najszerzej wykorzystywać możliwości, jakie stwarza system CEPiK i wszędzie tam, gdzie jest to możliwie ułatwiać życie kierowcom.

Według zapowiedzi „Pakiet deregulacyjny" to również nowe e-usługi, a wśród nich możliwość rejestracji pojazdu online. Z kolei raport wygenerowany w usłudze „Mój pojazd" (dostępnej na stronie obywatel.gov.pl) ma stać się dokumentem urzędowym. Zniesiony zostanie także obowiązek wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego.

„Pakiet deregulacyjny" przewiduje również odstąpienie od obowiązkowych kursów i szkoleń dla wszystkich kierowców w okresie próbnym na rzecz kursów w ośrodkach doskonalenia techniki jazdy tylko dla tych kierowców, którzy w okresie próbnym popełnią dwa wykroczenia.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Rząd likwiduje kartę pojazdu. Bez mandatu za brak prawa jazdy i ze starymi tablicami rejestracyjnymi

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
many
Bez sensu. Tablice rejestracyjne powinny być przypisane do osoby na całe życie a nie do żywota auta w ramach granic państwa!
15 9
odpowiedź
User
andre
no, nareszcie jakies rozsądne rozwiązania ułatwiające zycie " bitego " do tej pory kierowcy. Dwie uwagi: tablice przypisane do człowieka , a nie tablicy i litośći- te małe szkaradne tablice rejestracyjne (gdzie tu sa zachowane jakies proporcje np.czcinki )
9 9
odpowiedź
User
Ginger
A kiedy Jarosław Kaczyński zda egzamin na prawo jazdy?
9 10
odpowiedź
User
radek
Nalepka na szybie auta powinna zostać. Jeśli nawet auto nie ma tablic,można je odczytać z naklejki. Jeśli ktoś zakryje tablice podczas popełniania wykroczenia, nr pojazdu odczytamy z naklejki
9 8
odpowiedź
User
Daro
Bez sensu. Tablice rejestracyjne powinny być przypisane do osoby na całe życie a nie do żywota auta w ramach granic państwa!

Coś się Tobie w główce miesza. Mam trzy auta i mam na każdym mieć te same tablice? Tablice powinny być przypisane do pojazdu od pierwszej rejestracji i numer rejestracyjny naniesiony na wszystkie części pojazdu (szyby, lusterka itd...) -skończyłyby się kradzieże na części. Pozdrawiam: Daro
9 9
odpowiedź