SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czy UE wzmacnia bezpieczeństwo Polski? Wyborcy Konfederacji są bardziej za niż ci z PiS

78,2 proc. badanych uważa, że obecność w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa Polski, odmiennego zdania jest 16,8 proc. ankietowanych, a zdania nie ma 5,1 proc. - wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej.

Flagi Unii Europejskiej, fot. materiały prasowe Komisji EuropejskiejFlagi Unii Europejskiej, fot. materiały prasowe Komisji Europejskiej

CBOS, na zlecenie Polskiej Agencji Prasowej, przeprowadziło badanie "Wpływ członkostwa w Unii Europejskiej na bezpieczeństwo Polski". Ankietowani zostali zapytani, czy członkostwo Polski w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa naszego kraju, czy też nie?

78,2 proc. badanych oceniło, że obecność w Unii pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa; w tym 43,3 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi, że "zdecydowanie tak", a 34,9 proc. - "raczej tak". Przeciwnego zdania było 16,8 proc. badanych, w tym 11 proc. uważa, że członkostwo w UE "raczej nie" wpływa na poziom bezpieczeństwa, a 5,8 proc. - że "zdecydowanie nie". Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 5,1 proc. ankietowanych.

55 proc. wyborców PiS jest za, wśród zwolenników OK - 96 proc.

Wśród ankietowanych deklarujących poparcie dla PiS, 55 proc. uważa, że obecność w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa, 36 proc. jest przeciwnego zdania, a 8 proc. nie ma sprecyzowanego poglądu.

Wyborcy Koalicji Obywatelskiej w zdecydowanej większości są przekonani o pozytywnym wpływie członkostwa w UE na bezpieczeństwo Polski - takiej odpowiedzi udzieliło 96 proc. ankietowanych deklarujących poparcie dla tej formacji. Przeciwnego zdania jest tylko 4 proc. badanych z tej grupy, nikt nie jest niezdecydowany.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Również wyborcy Trzeciej Drogi i Lewicy zdecydowanie przychylnie odnoszą się do tego, że obecność w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa Polski. Pozytywnie o wpływie na poziom bezpieczeństwa Polski wypowiedziało się odpowiednio 88 i 100 proc.; negatywnie - 5 proc. wyborców TD i żaden Lewicy. 6 proc. wyborców TD nie ma zdania w tej sprawie.

59 proc. wyborców Konfederacji WiN pozytywnie ocenia obecność w UE w odniesieniu do bezpieczeństwa; negatywnie - 38 proc., nie ma zdania 3 proc.

55 proc. ankietowanych, którzy nie wiedzą, na kogo zagłosować pozytywnie wypowiada się o wpływie Unii na bezpieczeństwo, negatywnie - 45 proc. Wśród ankietowanych, którzy nie zamierzają głosować 77 proc. ma pozytywnie zdanie w tej materii, 16 proc. negatywne, a 7 proc. nie ma zdania.

O tym, że członkostwo w UE pozytywnie wpływa na poziom bezpieczeństwa Polski przekonanych jest 73 proc. mężczyzn i 83 proc. kobiet. Najwięcej pozytywnych zdań jest w dwóch grupach wiekowych: 18-24 lata i 35-44 lata - po 81 proc. oraz wśród osób z wyższym wykształceniem - 85 proc. i zamieszkujących największe miasta (powyżej 500 tys. mieszkańców) - 85 proc.

Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) w okresie od 13 do 17 maja 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).

Dołącz do dyskusji: Czy UE wzmacnia bezpieczeństwo Polski? Wyborcy Konfederacji są bardziej za niż ci z PiS

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
miś społeczny
Jest mitem, że członkostwo w UE w jakiś cudowny sposób chroni przed wpływami rosyjskimi.
odpowiedź
User
roler
Jest mitem, że członkostwo w UE w jakiś cudowny sposób chroni przed wpływami rosyjskimi.

Pisowcu jak nie wiesz to nie pisz.
Idź sobie na białruś do szmyta
odpowiedź
User
heh
Jest mitem, że członkostwo w UE w jakiś cudowny sposób chroni przed wpływami rosyjskimi.

Pisowcu jak nie wiesz to nie pisz.
Idź sobie na białruś do szmyta


Piles? nie pisz platformowska miernoto!


odpowiedź