SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Bezrobocie podskoczyło do 14 proc.

W styczniu br. bezrobocie wzrosło do 14 proc., z 13,4 proc. w grudniu ubiegłego roku – szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Bezrobocie podskoczyło do 14 proc.

- Wzrost bezrobocia do 14 proc.  może wydawać się wysoki, jednak analizując sezonowe zmiany, należało się spodziewać istotnego „skoku” stopy bezrobocia w stosunku do grudnia 2013 r. Takie oczekiwania były tym bardziej uzasadnione, że grudzień był stosunkowo korzystny dla rynku pracy. Wynikało to z jednej strony z widocznej poprawy sytuacji gospodarczej, a z drugiej z dość łagodnej zimy, co pozwoliło na kontynuowanie prac w branżach uzależnionych od pogody, jak np. budownictwo. W styczniu zima okazała się już zdecydowanie bardziej surowa. Jednak wzrost stopy bezrobocia o 0,6 punktu procentowego w okresie styczeń-grudzień był najniższy od 5-ciu lat. Pozwala to mieć nadzieję, że dzięki poprawiającej się sytuacji gospodarczej przyrosty stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach będą wolniejsze niż przed rokiem. Niemniej do kwietnia nie należy się spodziewać zmniejszenia skali tego zjawiska - komentuje dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departament dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie podskoczyło do 14 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl