SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie spada, ale wzrośnie

Stopa bezrobocia wyniosła na koniec maja 2010 roku 12 proc., wobec 12,3 proc. w kwietniu, czyli była niższa o 0,3 pkt proc.  W analogicznym okresie ubiegłego roku wskaźnik ten obniżył się o 0,2 pkt (z 10,9 do 10,7 proc.). W maju bezrobocie było niższe we wszystkich województwach – podało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

Bezrobocie spada, ale wzrośnie

 „Takiej poprawy na rynku pracy oczekiwaliśmy” – komentuje dr Jacek Adamski, dyrektor departamentu ekonomicznego PKPP Lewiatan. – „Na razie jednak PKB rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały”.

 „Warto zaznaczyć, że w okresie od stycznia do maja br. spadek bezrobocia wyniósł 0,7 proc. i był najniższy w ostatnich ośmiu latach, z wyjątkiem 2009 roku, gdzie bezrobocie nawet wzrosło. To świadczy o tym, że wiele przedsiębiorstw jeszcze nie do końca wierzy w przyśpieszenie naszej gospodarki. Na razie PKB rośnie za wolno, żeby stopa bezrobocia zmniejszała się w sposób trwały. Dlatego, po kilku miesiącach spadku, należy spodziewać się jesienią znowu jej wzrostu. Dopóki bowiem nie będziemy się rozwijali przynajmniej w tempie  3-4 proc. rocznie, znaczące obniżenie stopy bezrobocia będzie niemożliwe.

Wpływ na rynek pracy w maju i kolejnych miesiącach będą miały czynniki jednorazowe, przede wszystkim powódź. Ich wiarygodne oszacowanie jest na razie trudne. Można przypuszczać, że prace interwencyjne związane z walką ze skutkami powodzi mogą mieć widoczny udział w obniżeniu bezrobocia” – dodaje Jacek Adamski.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie spada, ale wzrośnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl