SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie spadło tylko o 900 osób

We wrześniu br. liczba bezrobotnych spadła o 900 osób. Stopa bezrobocia wyniosła 13 proc., czyli tyle ile w sierpniu - szacuje Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.

- To już siódmy miesiąc, kiedy spada bezrobocie. We wrześniu mieliśmy jeszcze dużo prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie, czy turystyce.  Ale poprawę na rynku pracy zawdzięczamy również ożywieniu w gospodarce. Ostatni odczyt wskaźnika PMI pokazuje, że zatrudnienie zaczyna lekko rosnąć. Gdyby firmy nie oceniały sytuacji w gospodarce pozytywnie, nie zwiększałyby zatrudnienia. Mimo wysokiego poziomu bezrobocia  znalezienie pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach i kompetencjach jest trudne, a wraz z rosnącym popytem na pracę – będzie coraz trudniejsze.

Warto też pamiętać, że nawet niewielki wzrost zatrudnienia w przedsiębiorstwach przemysłowych będzie przekładał się na nowe miejsca pracy w usługach.

Niestety, w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Pracownicy sezonowi zaczną powoli wracać do rejestrów bezrobotnych, na rynku pojawi się nowa fala absolwentów, z których wielu nie znajdzie zatrudnienia. Chyba, że  negatywne zjawiska zneutralizuje postępujące ożywienie. Jeśli gospodarka przyspieszy to bezrobocie, przynajmniej w ostatnich miesiącach roku, przestanie rosnąć – komentuje dr Grażyna Spytek-Bandurska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie spadło tylko o 900 osób

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl