SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie w czerwcu znowu w dół. Spadło do 12,1 proc.

W czerwcu bez pracy było 1 mln 914, 8 tys. osób, najmniej od 2012 roku, a stopa bezrobocia wyniosła 12,1 proc. - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

- W czerwcu liczba bezrobotnych w stosunku do poprzedniego miesiąca zmniejszyła się o niemal 72 tys. Stopa bezrobocia spadła o 0,4 pkt. proc. do poziomu 12,1 proc. Poziom bezrobocia systematycznie zmniejszał się od początku roku. Z rejestru ubyło ponad 350 tys. bezrobotnych, a stopa bezrobocia spadła o 1,5 pkt. proc. z 14 proc..

Pozytywne jest to, że już drugi miesiąc z rzędu istotnym czynnikiem obniżającym poziom bezrobocia jest nie tylko większa liczba wyrejestrowań, ale także mniejszy napływ do urzędów pracy.

Zwiększająca się liczba ofert pracy zgłoszonych do urzędów jest tradycyjnie efektem sezonowości polskiego rynku pracy. W miesiącach letnich rośnie zapotrzebowanie na tzw. pracowników sezonowych. 

Właśnie w związku z sezonowością można spodziewać się dalszych spadków bezrobocia w kolejnych dwóch miesiącach. Stopa bezrobocia może spaść nieco poniżej 12 proc.

Czerwcowe wyniki potwierdzają odwrócenie negatywnych trendów i pomimo tego, że w wyniku oddziaływania czynników sezonowych bezrobocie wzrośnie na jesieni, to jednak na koniec roku jego poziom będzie wyraźnie niższy niż w grudniu 2013 r. O ile nie zdarzy się nic nieprzewidywalnego może to być wyraźnie poniżej 13 proc. - komentuje dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w czerwcu znowu w dół. Spadło do 12,1 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl