SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bezrobocie w Polsce wyniosło w grudniu 10,0 proc., w całej UE - 9,6 proc.

Stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 10,0% w grudniu 2010 r. wobec 9,9% w poprzednim miesiącu i w porównaniu do 9,1% rok wcześniej. W całej Unii Europejskiej (UE) wskaźnik ten wyniósł 9,6% i był taki sam, jak w listopadzie, zaś rok wcześniej wyniósł 9,5%, podał unijny urząd statystyczny Eurostat we wtorkowym komunikacie.

W strefie euro bezrobocie ukształtowało się w grudniu na poziomie 10,0%, bez zmian w ujęciu miesięcznym oraz w porównaniu do 9,9% rok wcześniej.

Najniższy poziom wyrównanej sezonowo stopy bezrobocia odnotowały: Holandia (4,3%) i Luxemburg (4,9%), a najwyższy Hiszpania (20,2%) oraz Litwa i Łotwa (po 18,3% w III kw.).

Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), stopa bezrobocia mierzona jako odsetek bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wobec całości cywilnej ludności aktywnej zawodowo, wyniosła na koniec grudnia 2010 roku 12,3% wobec 11,7% miesiąc wcześniej. W grudniu 2009 roku stopa ta wyniosła 12,1%.

Dołącz do dyskusji: Bezrobocie w Polsce wyniosło w grudniu 10,0 proc., w całej UE - 9,6 proc.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl