SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biblioteka w sieci

Jednym kliknięciem myszy premier Leszek Miller otworzył w niedzielę  Polską Bibliotekę Internetową. Udostępnia ona - jak na razie - 130 książek w formie elektronicznej. Uroczystość odbyła się w gmachu Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W zasobach Polskiej Biblioteki Internetowej znajdą się pozycje z klasyki literatury polskiej, podręczniki akademickie, publikacje naukowe, książki dla niewidomych, starodruki, archiwalia, czasopisma oraz dzieła malarskie, grafiki i fotografie. 130 książek, w tym "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem", "Sonety krymskie", już wprowadzono do zasobów PBI.

- Każdego dnia przybywają nowe książki. Chcielibyśmy, by docelowo znalazło się ich tyle, co w zbiorach Biblioteki Narodowej, to znaczy dziesiątki milionów - wyjaśnił prof. Ryszard Tadeusiewicz, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. AGH uczestniczy w tworzeniu PBI.

W przyszłym roku, w formie elektronicznej, udostępnione zostanie od kilkunastu do 20 tysięcy kolejnych pozycji. Strona bibioteki - www.pbi.edu.pl - działa od dzisiaj południa.

Biblioteka jest skonstruowana tak, by "każdy, kto potrzebuje odpowiedniej informacji w tym lesie bitów nie zagubił się, mógł dotrzeć i skutecznie właściwą informację odnaleźć" - wyjaśniał prof. Tadeusiewicz.

Zdaniem twórców projektu, największą zaletą Polskiej Biblioteki Internetowej jest możliwość dostępu do książek z każdego miejsca w kraju, nawet z małych miejscowości i wsi, m.in. ze szkół, które mają połączenie z internetem. Dzięki bibliotece łatwy dostęp do zbiorów polskich uzyska także Polonia.

Przedsięwzięcie PBI realizuje Departament Promocji Społeczeństwa Informacyjnego Komitetu Badań Naukowych. Inicjatorami biblioteki są Uniwersytet Jagielloński, AGH, Biblioteka Narodowa, Papieska Akademia Teologiczna i Uniwersytet Gdański.

Zalety szybkiego dostępu do informacji, jaki daje nam internet, docenia także premier. - Wpadłem w szpony internetu. Nawet jak przychodzę bardzo późno do domu to jeszcze mam czas, by przejrzeć ostatnie doniesienia agencyjne, zobaczyć, co media podają. To zabiera dużo czasu, ale jest niezbędne. Szybka informacja jest bardzo potrzebna - mówił dziennikarzom.

Premier przyznał, iż - do poczytania woli "zwykłą, normalną, prawdziwą książkę". Jednak, jeśli chodzi o prace naukowe czy opracowania badawcze chętnie będzie korzystał z biblioteki internetowej - zapewniał.

Tworzenie PBI finansuje KBN. Jeszcze w tym roku na ten cel zostanie wydane 700 tys. zł, a w roku przyszłym - ok. 4 mln zł. Swoją pomoc zadeklarowali już także sponsorzy. Możliwe jest uzyskanie 50-procentowego dofinansowania z programu Unii Europejskiej e-Content.

Utworzenie Polskiej Biblioteki Internetowej to część Programu Powszechnej Informatyzacji "Nowoczesna Polska", ogłoszonego przez SLD 8 kwietnia 2001 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biblioteka w sieci

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl