SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BIEC: brak znaczących wzrostów bezrobocia

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia kolejny miesiąc z rzędu spada. Oznacza to że w nadchodzących miesiącach nie powinno dochodzić do znaczącego wzrostu bezrobocia, z wyjątkiem bezrobocia sezonowego, uważa Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła w grudniu 2009 r. do 11,9% w porównaniu do 11,4% w listopadzie. Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym stopa bezrobocia wyniosła 11,8% i wzrosła o 0,2 punktu procentowego w porównaniu do miesiąca poprzedniego. Grudzień był szóstym miesiącem z kolei, kiedy bezrobocie wzrastało relatywnie stabilnym tempem, podało Biuro w raporcie opublikowanym w środę.

BIEC podkreśla też, że coraz wyraźniejsze symptomy ożywienia gospodarczego oraz poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców pozytywnie wpływają na plany kadrowe w firmach.

"Wartość wskaźnika koniunktury IRG SGH w przemyśle przetwórczym, co prawda spadła w ujęciu miesięcznym w obu sektorach własności, jednak jest wyższa niż przed rokiem. Pogorszenie koniunktury ma charakter sezonowy i jest zgodne z obserwowanymi zmianami o tej porze roku z lat ubiegłych" - czytamy w dokumencie.

Oczekiwania przedsiębiorstw dotyczące najbliższej przyszłości są optymistyczne. "Wskaźnik nastrojów dotyczących poziomu zatrudnienia w firmach produkcyjnych wzrósł w grudniu 2009 do -13 punktów w porównaniu z -20 w listopadzie ub. r. Ujemna wartość nadal wskazuje na przewagę odsetka przedsiębiorców redukujących zatrudnienie w swoich firmach nad odsetkiem firm deklarujących zwiększanie liczby pracowników, jednak udział przedsiębiorstw zwalniających pracowników od kilku miesięcy spada" - napisało BIEC.

Liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy po uwzględnieniu czynników o charakterze sezonowym nie zmieniła się w stosunku do miesiąca poprzedniego, dodali analitycy.

W grudniu ub. r. wzrosła liczba bezrobotnych wyrejestrowanych z urzędów pracy z tytułu podjęcia zatrudnienia. Pracę znalazło o 9 tys. więcej bezrobotnych niż w listopadzie, co oznacza wzrost o 9%.

"Odpływy z bezrobocia do zatrudnienia rosną systematycznie od początku 2009 roku. Co więcej, dokonywało się to pomimo wzrostu płacy realnej. W ujęciu rocznym płace w sektorze przedsiębiorstw wzrosły średnio o 6,5%, podczas gdy inflacja wyniosła 3,5% rok do roku" - czytamy też w raporcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: brak znaczących wzrostów bezrobocia

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl