SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BIEC: gospodarka pokonała spowolnienie

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w lipcu 2010 r. wzrósł o 1,3 pkt i osiągnął poziom górnego punktu zwrotnego sprzed światowego kryzysu gospodarczego.

BIEC: gospodarka pokonała spowolnienie

Tym samym w gospodarce zakończył się proces odbudowy po dwuletnim okresie spowolnienia, wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego w poniedziałek.

"Gospodarka nie powróciła jeszcze do trendu rozwojowego sprzed tego spowolnienia, jednak perspektywy kontynuacji wzrostu są bardzo dobre. Popyt krajowy i zagraniczny stopniowo odbudowują się, wydajność pracy poprawia się zaś pracodawcy zwiększają zapotrzebowanie na pracowników. Istotnym mankamentem jest ciągle niska skłonność sektora prywatnego do inwestowania, jednak inwestycje zwykle reagują ze znacznym opóźnieniem w stosunku do zmian aktywności w gospodarce" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu komponentów wskaźnika w tym miesiącu sześć przyczyniło się do jego wzrostu a dwa oddziaływały w kierunku jego spadku.

Analitycy podkreślają, że najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika miał zwiększony napływ nowych zamówień do przedsiębiorstw produkcyjnych. Szczególnie szybko przybywa zamówień kierowanych na eksport, nieco wolniej tych przeznaczonych na rynek krajowy.

"Osłabienie złotego oraz poprawa koniunktury na świecie sprzyjają polskim eksporterom. Największy przyrost zamówień odczuwają producenci sprzętu elektronicznego oraz samochodów i środków transportu. Tempo wzrostu zamówień realizowanych na rynek krajowy również jest dodatnie, zbliżone do tempa wzrostu płac oraz wzrostu liczby zatrudnionych." - wyliczają BIEC.

Analitycy dodają, że w przedsiębiorstwach w ostatnich dwóch miesiącach kurczą się zapasy wyrobów gotowych, co jest konsekwencją zarówno rosnącego popytu, jak i odbudowy ich poziomu stosownie do skali ożywienia gospodarczego.

"W sektorze przedsiębiorstw produkcyjnych wzrasta wydajność pracy. Jej poprawę obserwujemy od jesieni ubiegłego roku. W ostatnich miesiącach poprawa ta jest wyjątkowo szybka – sięgająca ponad 9% stosunku do grudnia ub. r. i 13% w skali ostatniego roku. Co ważniejsze wydajność pracy poprawia się w warunkach wzrostu realnych wynagrodzeń oraz rosnącej liczby zatrudnionych" - uważa BIEC.

W ocenie Biura, świadczy to o silnych podstawach ożywienia i optymizmie przedsiębiorców. Przy braku pewności co do perspektyw koniunktury gospodarczej nie byliby skłonni ani podnosić wynagrodzeń, ani zwiększać zatrudnienia.

"Wzrost zamówień, wyższa wydajność pracy i produkcja wpływają na poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Oceny kondycji finansowej w firmach poprawiają się od ponad roku. Najlepiej stan swych finansów oceniają producenci samochodów i pozostałych środków transportu, najgorzej zaś producenci odzieży" - zauważają analitycy BIEC.

Według ich analiz, w ostatnich dwóch miesiącach nie poprawiły się jednak oceny przedsiębiorców na temat ogólnej kondycji gospodarki oraz jej perspektyw rozwojowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: gospodarka pokonała spowolnienie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl