SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

BIEC: WWK pokazuje, że optymizm w gospodarce rośnie

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w październiku wzrósł o ponad 2 punkty. Od marca br. wskaźnik wykazuje silną tendencję do poprawy, wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC), opublikowanego w środę.

BIEC: WWK pokazuje, że optymizm w gospodarce rośnie

"Również z otoczenia naszej gospodarki napływają coraz bardziej optymistyczne wiadomości. Wskaźniki wyprzedzające dla krajów Unii Europejskiej i USA rosną systematycznie od początku roku, zaś główne ośrodki analityczne korygują w górę prognozy dla głównych gospodarek świata" - głosi raport.

BIEC zwraca uwagę, że spośród ośmiu komponentów wskaźnika w tym miesiącu pięć przyczyniło się do jego wzrostu, dwa pozostały na niezmienionym poziomie zaś jeden uległ pogorszeniu.

"Od drugiego kwartału br. przybywa zamówień w sektorze przetwórczym. W ostatnich miesiącach zamówienia realizowane dla krajowych odbiorców wykazują nieco słabszą dynamikę niż wiosną i latem tego roku. Zdecydowanemu przyspieszeniu natomiast uległy zamówienia pochodzące od zagranicznych kontrahentów" - napisali analitycy.

Według BIEC, ożywienie gospodarcze w Europie przyczynia się do wzrostu zamówień u polskich eksporterów. Nieco słabiej rosnące w ostatnich miesiącach zamówienia przeznaczone na rynek krajowy odzwierciedlają stopniowe kurczenie się popytu wewnętrznego. Wynika to głównie ze spadku liczby pracujących oraz słabnącej dynamiki wzrostu płac.

"Warto zaznaczyć, że popyt krajowy, który do tej pory był lokomotywą wzrostu naszej gospodarki, mierzony realnym funduszem płac, skurczył się realnie w ciągu ostatniego roku zaledwie o ok. 6,5%. Biorąc pod uwagę wysokość odpraw pracowniczych wypłacanych w przypadku zwolnień oraz skalę szarej strefy, faktyczny spadek popytu wewnętrznego w tym czasie można szacować na ok. 2-2,5%" - podkreślono w raporcie.

Eksperci BIEC uważają, że w najbliższych miesiącach należy się liczyć z dalszym spadkiem popytu krajowego. Przedsiębiorstwa nadal będą zwalniać pracowników i powstrzymywać się przed podwyżkami wynagrodzeń.

"Wydajność pracy nie poprawia się w ostatnich miesiącach, zaś oceny menedżerów co do kondycji finansowej firm są nieco mniej optymistyczne niż w pierwszej połowie roku. W ostatnich miesiącach spadek ten już nie pogłębiał się, jednak poprawa wydajności pracy jest jak na razie niewielka. Odbija się to na kondycji finansowej przedsiębiorstw" - czytamy w raporcie.

Zdaniem analityków BIEC, silny spadek zapasów wyrobów gotowych w magazynach firm przy wyższym tempie napływu zamówień pozwoliły na odbudowę produkcji przemysłowej. Od maja br. produkcja stopniowo rośnie, choć ciągle jest poniżej swych wartości sprzed roku.

"Oceny menedżerów firm co do perspektyw rozwojowych naszej gospodarki w ostatnim miesiącu nie zmieniły się w stosunku do notowań z miesiąca poprzedniego, jednak już od wiosny br. przedsiębiorcy wykazywali znaczny optymizm w tej kwestii. Podobne nastroje utrwalają się na warszawskim parkiecie" - podsumował BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: BIEC: WWK pokazuje, że optymizm w gospodarce rośnie

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl