SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Mocny wzrost sprzedaży Biedronki. To efekt zakupów dla uchodźców

Portugalska Grupa Jeronimo Martins, właściciel m.in. sklepów sieci Biedronka, podała wyniki za I kwartał 2022 r. W tym okresie sprzedaż w sklepach porównywalnych Biedronki wzrosła o 12,2 proc. Był to m.in. efekt zakupów produktów dla Ukraińców, którzy uciekli do Polski po ataku Rosji na Ukrainę. Zysk EBITDA sieci wzrósł dwucyfrowo.

Article

Biedronka to największa sieć dyskontów w Polsce. Jej przychody wzrosły w I kwartale 2022 r. w krajowej walucie o 15,4 proc. więcej rok do roku. W euro przychody poszły w górę o 13,4 proc. do 3,84 mld euro.

Biedronka rośnie dwa razy szybciej niż Carrefour

Sprzedaż LFL, czyli w tzw. sklepach porównywalnych, poszła w tym okresie w górę o 12,2 proc., czyli znacznie powyżej inflacji. Dla porównania np. sprzedaż LFL w sklepach sieci Carrefoura wzrosła w tym okresie o 5,5 proc.

Jak podaje Grupa Jeronimo Martins, wzrost wolumenu sprzedaży osłabł na początku roku, ale wybuch wojny na Ukrainie pod koniec lutego spowodował znaczący wzrost w niektórych kategoriach produktów. Wynikał on z dodatkowych zakupów na rzecz uchodźców napływających do Polski, co przełożyło się na wzrost udziału Biedronki w rynku. W związku z wojną rząd zezwolił m.in. na otwarcie sklepów blisko granicy z Ukrainą także w niedziele niehandlowe.

##NEWS https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/biedron-promocja-tarcza-antyinflacyjna-uokik ##

Zysk EBITDA Biedronki w I kwartale wyniósł 318 mln euro po wzroście o 11,4 proc.

Portugalski właściciel ocenia, że solidne wyniki sprzedaży Biedronki, wzmocnione wyższymi wolumenami, pozwoliły złagodzić znaczny wzrost kosztów, który nastąpił w marcu.

Przychody całej Grupy Jeronimo Martins wzrosły w I kwartale 2022 roku o 15,2 proc. do 5,513 mld euro. EBITDA wyniosła 372 mln euro (wzrost o 15,5 proc.), a zysk netto jednostki dominującej - 88 mln euro (wzrost o 52,4 proc.).

16 nowych sklepów Biedronki w I kwartale

Na inwestycje portugalska grupa wydała w I kwartale 99 mln euro wobec 78 mln euro przed rokiem. Biedronka otworzyła w pierwszych trzech miesiącach tego roku 16 sklepów (wzrost netto wyniósł 11) i przebudowała 61 placówek.  Na koniec marca miała 3261 sklepów.

Plan na ten rok zakłada otwarcie ok. 130 sklepów Biedronka i nowego centrum dystrybucyjnego oraz przeprowadzenie modernizacji ok. 350 placówek.

W pierwszym kwartale br. wydatki inwestycyjne Jeronimo Martins wyniosły 99 mln euro, wobec 78 mln euro rok wcześniej. Nakłady dotyczące Biedronki zwiększyły się z 43 do 50 mln euro.

Dołącz do dyskusji: Mocny wzrost sprzedaży Biedronki. To efekt zakupów dla uchodźców

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
zero zdziwienia
dlatego tak wchodza w tyłek szoszonom
odpowiedź
User
Jkf
Serwis o mediach i mówicie o zakupach w biedronce. Ładnie was wsparli
odpowiedź
User
Rozbawiony
W Auchanie też wzrosły obroty, dlaczego o tym nie napiszecie?
odpowiedź