SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Cykl reportaży Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii w Kościele w TVN24

Kanał informacyjny TVN24 zapowiada cykl reportaży "Bielmo" dotyczący pedofilii w Kościele autorstwa Marcina Gutowskiego. Pierwszy reportaż jest dostępny od poniedziałku na platformie streamingowej TVN24 Go.

Marcin Gutowski, fot. Marcin Zawadzki / TVN24 Article

Cykl szeroko i wyczerpująco opowiada o tym, na czym polega system ochrony przestępców w sutannach – od Watykanu po najdalsze zakątki globu. Po głośnym "Don Stanislao", dziennikarz postanowił kontynuować poszukiwania prawdy o roli jaką otoczenie Jana Pawła II - i on sam - odgrywało w tym procederze.

Premiera na antenie TVN24 w środę

Pierwszy odcinek poświęcony będzie Orchard Lake w USA, gdzie znajduje się seminarium duchowne. Kształcą się w nim polscy klerycy. Rektorem seminarium jest ks. Mirosław Król, oskarżony w USA o molestowanie seksualne. Dziennikarz dotarł do osób oskarżających duchownego m.in. o napaść seksualną oraz zbadał powiązania Króla m.in. z polskimi biskupami, a zwłaszcza kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

Premiera cyklu w TVN24 Go w poniedziałek, 7 czerwca oraz w TVN24, w programie "Czarno na białym", w środę o godzinie 20.30.

Zobacz także: Marcin Gutowski: wciąż czekam na odpowiedzi ks. kard. Dziwisza

Historia powiązań ks. Króla z kardynałem Dziwiszem

Historia i znajomości ks. Mirosława Króla są symboliczne. Na kapłana wyświęcił go abp Theodore McCarrick (niechlubny bohater raportu Stolicy Apostolskiej, wielokrotnie oskarżany o molestowanie seksualne), któremu - zgodnie z watykańskim raportem - Dziwisz miał pomóc dostać się na szczyty kościelnej hierarchii. Król jest bliskim przyjacielem i współpracownikiem polskiego kardynała, który nie tylko obdarował go rozmaitymi tytułami archidiecezji krakowskiej, ale także zainstalował w Krakowie filię seminarium.

W tle oskarżeń wobec Króla pojawiają się także niejasne powiązania na szczytach kościelnej hierarchii, władza i wielkie pieniądze (w części przekazywane m.in. na budowę Centrum JP2 w Krakowie, Król został mianowany przez kardynała Dziwisza na dyrektora działającej w Stanach Zjednoczonych fundacji wspomagającej centrum).

Reportaż to przede wszystkim próba odnalezienia źródeł i konsekwencji patologii, na którą oko przymykano w Kościele - amerykańskim i polskim - przez wiele lat (różne osoby informowały Kościół o jego niedopuszczalnych zachowaniach).

Zobacz także: Dokument TVN24 zburzył wizerunek kard. Dziwisza. "Strategia audiencyjna, chowanie się za dorobkiem papieża nieeleganckie"

Gutowski: Wszystkie kościelne patologie jak w soczewce

- Gdy decydowaliśmy się dodać Orchard Lake do mapy naszych podróży w poszukiwaniu prawdy o postawie Kościoła, wydawało się, że będzie to po prostu kolejna historia nadużyć seksualnych. Tymczasem skala piętrowych wręcz nieprawidłowości sprawia wrażenie, jakby w tym niewielkim miasteczku, jak w soczewce, skupiły się niemal wszystkie kościelne patologie - mówi autor cyklu, Marcin Gutowski.

To, co działo się w Orchard Lake, rozmówcy Marcina Gutowskiego nazywają "skandalem Kościoła katolickiego", "procederem zakrawającym na handel ludźmi". Mówią o "układzie", który "karze tych, którzy szukają sprawiedliwości". W reportażu będzie można zobaczyć rozmowy m.in. z podwładnymi i współpracownikami Króla, amerykańskimi dziennikarzami, którzy znają sprawę, a i z samym Królem. Reporterzy TVN24 ponownie będą próbować porozmawiać z kardynałem Dziwiszem.

TVN24 miał w maju br. 4,72 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: Cykl reportaży Marcina Gutowskiego na temat tuszowania pedofilii w Kościele w TVN24

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
a później, że niby nie atakuje nikt kościoła xD

a w dzisiejszych czasach łatwo zniszczyć nawet nie majac dowodów nawet prawilnego księdza
16 28
odpowiedź
User
ciekawe
a później, że niby nie atakuje nikt kościoła xD

a w dzisiejszych czasach łatwo zniszczyć nawet nie majac dowodów nawet prawilnego księdza


Od kiedy przedstawianie informacji to atak na cokolwiek? Abstrahując od tego, czy słuszny, czy nie?
Jeszcze trochę, jak powiesz komuś, że źle zaparkował bo oskarży ciebie o "atak" na niego...
23 9
odpowiedź
User
xxx
Kościół z dużej litery. Chyba, że chodzi o budynek państwo redaktorzy.
15 11
odpowiedź