SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bilkom trafia do mObywatela. Bilety kolejowe od sześciu przewoźników w aplikacji mobilnej

Resort cyfryzacji wraz z partnerami wprowadził na platformę mObywatel usługę o nazwie Bilkom. Dzięki niej w telefonie użytkownik znajdzie bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka - w serwisach Bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. Nowe rozwiązanie pozwala na dostęp do biletów takich przewoźników jak PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie oraz Koleje Małopolskie.

Article

W cyfrowym portfelu na dokumenty, czyli aplikacji mObywatel pojawiły się nowe opcje. To bilety sześciu przewoźników kolejowych, kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym na Bilkom.pl.

- Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8 miliona Polaków. Stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza i jeszcze bardziej użyteczna - zaznacza Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Konsekwentnie dodajemy do niej nowe usługi. Tym razem to bilety kolejowe, wkrótce kolejne nowości.

Podróż z mObywatelem

Jak przypomina resort cyfryzacji od 2019 r. można się legitymować mObywatelem w trakcie kontroli biletów. Od teraz bilety kolejowe można także znaleźć w aplikacji.

Czytaj także: W Polsce są prawie 22 mln kierowców. Ponad 870 tysięcy korzysta z prawa jazdy w smartfonie

- „Bilkom - bilety kolejowe” to nowa usługa w naszej aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka – w serwisach Bilkom.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl - tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. - To dostęp do biletów takich przewoźników jak PKP Intercity, PolRegio, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie. Dzięki naszej aplikacji, podczas podróży pociągiem, można od teraz nie tylko wylegitymować się podczas kontroli biletów, ale i bilety pokazać.  

Według zapowiedzi wystarczy mieć konto w serwisach Bilkom.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl. Aby wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Parowanie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i oznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela.

Zgodnie z wyjaśnieniami w aplikacji nie ma biletów kupionych w kasach, biletomatach oraz w innych systemach, ponieważ nie są powiązane z osobą kupującą bilet.

Drugą ważną informacją jest to, że bilety w aplikacji dostępne są w trybie online. Oznacza to, że podczas kontroli trzeba mieć dostęp do internetu. Resort pracuje nad tym, aby to nie było konieczne - wkrótce kupiony bilet będzie można pobrać z mObywatela (np. przed podróżą) i zapisać w telefonie.

Będzie więcej przewoźników

W przyszłości, w ramach rozbudowy i integracji systemu Bilkom z przewoźnikami kolejowymi oraz ich systemami sprzedaży, w mObywatelu będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników.

Wkrótce w serwisie Bilkom będzie można też potwierdzić swoje dane korzystając z mObywatela - na podobnej zasadzie, jak podczas logowania do systemu eUrzędu Skarbowego.

Czytaj także: Unijne Certyfikaty Covid od czerwca w Polsce

- Bilkom jest obecnie jedynym serwisem sprzedaży biletów kolejowych z możliwością sprzedaży optymalnej oferty w ramach Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika - wyjaśnia Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka. - Docelowo stanowić będzie platformę technologiczną dla wielu kanałów sprzedaży - nie tylko serwisu www, ale również biletomatów czy kas. Realizacja tych założeń opiera się na integracji danych do tej pory dostępnych w wielu systemach, oferowaniu usług powiązanych z obsługą informacyjną i bezpieczeństwem pasażera na dworcach, w ramach kompleksowej obsługi podróżnych.

Resort zapowiada, że pracuje już nad kolejnymi nowościami. Wkrótce w aplikacji pojawią się Karta Dużej Rodziny, unijny Zielony Certyfikat oraz legitymacje emeryta i rencisty.

 

Dołącz do dyskusji: Bilkom trafia do mObywatela. Bilety kolejowe od sześciu przewoźników w aplikacji mobilnej

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl