SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Bill Gates odchodzi z rady dyrektorów Microsoftu

Współzałożyciel Microsoftu Bill Gates po 45 latach pracy w firmie odchodzi z jej rady dyrektorów. Zamierza poświęcić się w całości działalności dobroczynnej.

Bill Gates / fot. Shutterstock.comArticle

We wpisie na LinkedIn Bill Gates poinformował, że odchodzi też z rady dyrektorów Berkshire Hathaway, wehikuły inwestycyjnego Warrena Buffeta. We władzach tej firmy był od 2004 roku.

Gates uzasadnił, że rezygnuje z zasiadania we władzach Microsoftu i Berkshire Hathaway, żeby „przeznaczyć więcej czasu na priorytety filantropijne, m.in. dotyczące globalnego zdrowia i rozwoju, edukacji, a także na rosnące zaangażowanie w walkę za zmianami klimatycznymi”.

Zaznaczył, że nie żegna się całkowicie z Microsoftem. - Microsoft zawsze będzie ważną częścią mojego życia zawodowego i nadal będę współpracował z Satyą (Satya Nadella to prezes Microsoftu - przyp.) i kierownictwem technicznym, aby pomóc kształtować wizję i osiągać ambitne cele firmy - zapowiedział. - Przywództwo w firmach Berkshire i Microsoft nigdy nie było silniejsze, więc nadszedł czas, aby zrobić ten krok - dodał.

Satya Nadella w oświadczeniu podkreślił, że „to był ogromny zaszczyt i przywilej współpracować i uczyć się od Billa przez lata”. - Bill założył naszą firmę z wiarą w moc oprogramowania wspierającą demokrację i pasją do rozwiązywania najpilniejszych wyzwań społecznych. Microsoft i świat są dzięki niemu. Skorzystaliśmy z przywództwa i wizji Billa - dodał Nadella.

Bill Gates to współzałożyciel Microsoftu, przez wiele lat najbogatszy człowiek świata

Bill Gates założył Microsoft (pod nazwą Micro-Soft) w 1975 roku wspólnie z Paulem Allenem, który zmarł w 2018 roku. Do 2000 roku był CEO firmy, nadzorował wprowadzanie na rynek przełomowych produktów z zakresu komputerów osobistych. W 2000 roku stanowisko CEO koncernu przejął Steve Ballmer, a w 2014 roku - Satya Nadella.

Gates od 2006 do 2008 roku stopniowo wycofywał się z pracy w pełnym wymiarze w firmie.

Dzięki posiadanemu pakietowi akcji Microsoftu Bill Gates od 1993 do 2007 roku był najbogatszym człowiekiem na świecie według „Forbesa”. W 1999 roku jego majątek przekroczył 100 mld dolarów.

Potem jego stan posiadania już nie rósł, ponieważ z jednej strony wyceny spółek technologicznych poszły w dół po tzw. pęknięciu bańki dotcomowej w 2000 roku, a z drugiej strony Bill Gates razem ze swoją żoną Melindą założył fundację i zaczął wielkie kwoty przeznaczać na działania charytatywne. Tylko w 2000 fundacja przekazała na to 7 mld dolarów, a według „Forbesa” w latach 2000-2004 było to ponad 29 mld dolarów.

 

Fundacja Billa i Melindy Gatesów wspiera m.in. zapobieganie AIDS i innym chorobom rozpowszechnionym w krajach trzeciego świata oraz stypendia naukowe.

Obecnie Bill Gates ma 1,36 proc. akcji Microsoftu. Według Bloomberga jest drugim najbogatszym człowiekiem na świecie z majątkiem wartym 102 mld dolarów. Wyprzedza go jedynie szef Amazona Jeff Bezos, którego stan posiadania oszacowano na 111 mld dolarów.

 

Microsoft wart ponad 1 bln dolarów

W połowie ub.r. Bill Gates przyznał, że jego firma przegrała z Apple i Google walkę o pozycję lidera w segmencie mobilnych systemów operacyjnych. Oferowana przez Microsoft platforma Windows Phone stanowi obecnie margines systemów do smartfonów. - Coś w moim zarządzaniu sprawiło, że Microsoft nie stał się liderem mobilnego rynku, na którym wygrany bierze wszystko - stwierdził Gates.

W czwartym kwartale ub.r. Microsoft zanotował wzrost przychodów o 12 proc. do 33,7 mld dolarów oraz zysku netto o 20 proc. do 12,4 mld dolarów.

Pod koniec kwietnia ub.r. kapitalizacja Microsoftu pierwszy raz przekroczyła 1 bilion dolarów, kiedy cena akcji koncernu jednego dnia poszła w górę o 5,1 proc. do 130,5 dolarów. Firma bilionową wycenę przekroczyła jako trzeci koncern technologiczny - po Apple i Amazonie, natomiast w połowie stycznia br. ten pułap osiągnął Alphabet, właściciel Google.

W piątek na koniec sesji na giełdzie Nasdaq kurs Microsoftu wynosił 158,83 dolara, co daje kapitalizację w wysokości 1,21 mld dolarów. W połowie lutego za akcję koncernu płacono ponad 180 dolarów, potem nastąpiły spadki związane z globalnymi spadkami wywołanymi epidemią koronawirusa.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Bill Gates odchodzi z rady dyrektorów Microsoftu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl