SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biometria w płatnościach na fali. 1,2 bln dolarów w 2027 roku

Do 2027 roku wartość transakcji mobilnych dokonywanych metodami biometrycznymi wzrośnie o 365 procent - prognozuje firma Juniper Research. Według analityków w powszechniejszym stosowaniu nowoczesnych zabezpieczeń sprzyjają nowe przepisy, a także szersze oferowanie biometrii przez operatorów płatności.

Fot. Malte Helmhold/UnsplashArticle

Zabezpieczenia biometryczne są stosowane przez coraz więcej banków i operatorów usług finansowych. Polegają one na potwierdzeniu konkretnej transakcji za pomocą odcisku palca lub systemu rozpoznawania twarzy.

Biometria rośnie

Nowe badanie przeprowadzone przez Juniper Research wykazało, że wartość zdalnych płatności mobilnych uwierzytelnianych biometrycznie osiągnie 1,2 bln dol. na całym świecie do 2027 r., wzrastając z poziomu 332 mld dol. w 2022 r.

Według analityków ten wzrost o 365 proc. będzie spowodowany ostatnimi zmianami regulacyjnymi, wraz z wprowadzeniem SCA (Strong Customer Authentication - silne uwierzytelnianie klienta).

W analizie Mobile Payment Biometrics: Key Opportunities, Regional Analysis & Market Forecasts 2022-2027, zidentyfikowało rozwiązania OEM (Original Equipment Manufacturer) -Pay, w tym Apple Pay, jako siłę napędową adopcji biometrii w płatnościach mobilnych.

Czytaj także: 36 proc. Polaków widzi potencjał w usługach opartych na otwartej bankowości

Raport zachęca dostawców OEM-Pay do wykorzystania swojego wpływu na projektowanie smartfonów w celu ulepszenia systemów biometrycznych wbudowanych w urządzenia i zapewnienia bezpieczeństwa w miarę pojawiania się nowych zagrożeń.

Wymóg SCA zawarty w PSD2 (Drugiej Dyrektywie o Usługach Płatniczych) https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-sie-bezpiecznie-zalogowac-do-banku-dyrektywa-psd2-sprawdz-co-sie-zmieni-po-14-wrzesnia zmusił instytucje finansowe do wdrożenia uwierzytelniania biometrycznego. Aby spełnić ten wymóg, podmioty wykorzystały te możliwości w smartfonach, co przyspieszyło przyjęcie się tej technologii.

Badanie wykazało także, że liczba uwierzytelnionych biometrycznie zdalnych płatności mobilnych wzrośnie o 383 proc. w ciągu najbliższych pięciu lat, osiągając poziom 39,5 mld w skali globalnej do roku 2027.

W raporcie stwierdzono, że rozpoznawanie twarzy toruje drogę dla szerszego zastosowania biometrii w płatnościach mobilnych, a rozwiązania OEM-Pay wykorzystują niemal powszechne możliwości rozpoznawania twarzy, aby zapewnić klientom bezproblemowe korzystanie z pieniędzy.

Wraz ze wzrostem wykorzystania rozpoznawania twarzy, technologia ta stała się celem dla cyberprzestępców, wykorzystujących zaawansowane techniki spoofingu, takie jak ataki typu digital injection. W odpowiedzi na ten problem sprzedawcy mobilnych systemów uwierzytelniania muszą nadać priorytet projektowaniu i wdrażaniu ulepszonych technik wykrywania ruchu oraz technik antyspoofingowych.

Czytaj także: Ponad 80 proc. młodych Polaków korzysta z e-płatności i bankowości mobilnej

Dołącz do dyskusji: Biometria w płatnościach na fali. 1,2 bln dolarów w 2027 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl