SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Biotts pozyskał ponad 11 mln zł na innowacyjny lek przeciw cukrzycy

Wrocławska spółka biotechnologiczna Biotts pozyskała ponad 11 mln zł dofinansowania na innowacyjną terapię opartą o autorski nośnik transdermalny. Rozwiązania firmy umożliwiają transport leków przez skórę.

fot. Shutterstock.comArticle

Spółka Biotts w ramach "Szybkiej ścieżki" (program NCBR) otrzymała 11,2 mln zł dofinansowania na projekt wart 14,6 mln zł. Tym samym firma zamknęła budżet potrzebny na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych.

- W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne - powiedział Konrad Krajewski, partner zarządzający Biotts.

Lek na skórę zamiast zastrzyków

- Skuteczność samego nośnika Biotts w innowacyjnych terapiach potwierdziły badania przedkliniczne realizowane dla innych cząsteczek o podobnych właściwościach fizykochemicznych. Pod szyldem Biotts naukowcy tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki. System transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii - czytamy w komunikacie.

- Dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę – skórę. Nasza technologia jest przełomowa – obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki - stwierdził Paweł Biernat, prezes Biotts.

Nośnik Biotts jak korytarz życia

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty – wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie. Badania przedkliniczne Biotts potwierdziły możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Z kolei badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny.

- Nasz nośnik działa podobnie do "korytarza życia" na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Zatem gdy nasz nośnik "zmiękcza" chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu - dodał Krajewski.

Spółka Biotts jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalna procedurę ochrony PCT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Biotts pozyskał ponad 11 mln zł na innowacyjny lek przeciw cukrzycy

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl